Top Channel/ Erdogan telefonon Putinin: “Mbylle luftën, Turqia gati për…”!
06/03/2022 16:06

Një orë në telefon për të bindur Vladimir Putinin t`i japë fund sulmit në Ukrainë: Presidenti turk Rexheo Tajip Erdogan po përpiqet me cdo mënyrë të ndërmjetësojë për fundin e konfliktit, që e vendos në pozitë të vështurë dhe Turqinë anëtare e NATO-s që ruan marrëdhënie të mira si me Kievin, ashtu edhe me Moskën. Erdogan i ka kërkuar homologut rus të shpallë armëpushimin, të hapë korridoret humanitare dhe të nënshkruajë një marrëveshje paqeje, njoftoi zyra e presidentit turk. Ky i fundit ka insistuar në telefonatën me Putin se Ankaraja është e gatshme të kontribuojë në një zgjidhje paqësore të konfliktit. Sipas deklaratës, Erdogan e filloi bisedën me fjalinë: “Le ta hapim së bashku rrugën për paqen”. Ajo që lideri turk kërkoi tjetër ishte mbajtja e bisedimeve në “nivel udhëheqësish” mes Rusisë dhe Ukrainës, të cilat të zhvillohen në Turqi. Ministri i jashtëm turk, Mevlüt Çavuşoğlu përcolli shpresën se homologët e tij rusë dhe ukrainas do të takohen me njër-tjetrin në Forumin e Diplomacisë në Antalja, që mbahet në datat 11 deri në 13 mars. Një ftesë e tillë u mirëprit nga ambasadori i Moskës në OKB, Gennady Gatilov, i cili e përshkroi si një “ide mjaft të mirë” takimin mes dy ministrave. Kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov konfirmoi se ai vetë, do të marrë pjesë. Pamjet: AFP

TopNews-Spiunët rusë ‘ngrenë në këmbë’ Bullgarinë/Dëbon 70 diplomatë që punonin për shërbimin sekret
28/06 20:36
Top News-SHBA ndërmjetëson hapjen e negociatave/Bisedimet me Shqipërinë, kyçe për sigurinë e Europës
28/06 20:32
Top Channel/ 20 mijë infektime në ditë në Greqi, në 24 orë kanë humbur jetën 16 persona
28/06 19:27
Top News- Rusia u kërkon ndihmë bullgarëve/Mblidhni donacione për ushtarët rusë në Ukrainë
28/06 18:55
Top News-Putin mund të sulmojë vendet europiane/Ministri britanik paralajmëron luftë jashtë Ukrainës
28/06 18:54
Top News- Erdogan i dhuron 3 dronë Ukrainës/‘Bayraktar’ në frontin luftës kundër Rusisë!
28/06 18:52
Top Channel/ ”Na dijnë për robotë..”, linjat ajrore probleme me stafin-“Trazirat” kërcënojnë pushimet!
28/06 18:48
Top Channel/Jo vetëm fjalë, G7-ta “hedh para”: Plan Marshall për Ukrainën, miliarda për të tjerë!
28/06 18:20
Top News-‘Ukraina të dorëzojë armët brenda ditës!/Rusia ultimatum Zelenskit për fundin e luftës
28/06 17:47
Top Channel/ Rrëzohet kontenieri me gaz helmues në Jordani, 13 viktima
28/06 15:38
Top News – Hakmarrja e Putinit ndaj Bidenit / Rusia sanksionon gruan dhe vajzën e presidentit
28/06 15:18
Top News – A do t’i kthehet Putini Kazakistanit? / Pasi të ‘mbyllë hesapet’ me Ukrainën…
28/06 15:17
Top News – Britania është në prag të Luftës / Një moment si i 1937-ës! Paralajmëron shefi i ushtrisë
28/06 15:08
Top Channel/ Mbyllet samiti i G7, liderët: Nuk do i ndalim sanksionet ndaj Rusisë
28/06 15:06
Top News – Shkrihen akujt mes Erdogan dhe Biden / Takohen në Madrid, F-16 dhe Rusia në axhendë
28/06 14:55
Top News – 101 vjeç, dënohet roja e kampit nazist / Pesë vite në qeli…a do të dalë më që andej?
28/06 14:52
Top News – Përplaset me kamionin e mbeturinave / Treni del nga shinat, tre viktima, shumë të lënduar
28/06 14:19
Top Channel/ Ndërprerja e gazit rus, Austria përgatitet të rihapë termocentralin e qymyrit
28/06 14:17
Top News – Shpërthen gazi klorin… / 12 viktima në port, 251 persona të lënduar
28/06 14:15
Top News – 648 mijë kërkesa për azil / BE, rriten aplikimet, kryesojnë afganët e sirianët
28/06 14:10