Top Channel/ Erdogan: Nuk duam luftë me Greqinë, Mitsotakis “ të mbledhë veten”
01/07/2022 18:40

Turqia nuk ka ndërmend të hyjë në luftë me Greqinë, kështu tha të premten presidenti i vendit erdogan, por nëse interesat e tyre preken nuk do të rrinë duarkryq. Greqia nuk po i mban premtimet, sipas presidentit turk. “Kanë bërë 147 shkelje ajrore. Nëse jemi fqinjë, nëse jemi miq, pse po shkelni hapësirën tonë ajrore 147 herë?" u tha Rexhep Tajip Erdogan gazetarëve në Stamboll pas lutjeve të së premtes. “Nëse ato shkelje të hapësirës sonë ajrore vazhdojnë, atëherë ne do të bëjmë atë që kemi për detyrë”, tha ai. Erdogan gjithahstu tha se ai refuzon të takohet me kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis derisa lideri grek sic tha ai, ‘të vijë në vete’. Erdogan u tha gazetarëve gjatë kthimit të tij nga Madridi se liderët e NATO-s në samit kishin ofruar të ndërmjetësonin dhe të organizonin bisedime me Mitsotakis. “Ne u thamë ‘na falni, por nuk kemi kohë për një takim të tillë për momentin’. Sepse është e qartë se ata po militarizojnë ishujt”, tha Erdogan. “Le të tërhiqet, përderisa nuk tërhiqet, nuk ka mundësi takimi”, tha ai. Muajin e kaluar, Erdogan kritikoi kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis për komentet e tij për Turqinë gjatë një vizite zyrtare në SHBA, duke thënë se kryeministri grek nuk është më i aftë për t'u marrë me të. Turqia në muajt e fundit ka rritur gjithashtu kritikat ndaj Greqisë për vendosjen e trupave në ishujt në Egjeun lindor, pranë bregdetit turk. Qeveria greke nga ana tjetër e quan kërkesën një keqinterpretim të qëllimshëm dhe ka akuzuar Turqinë, një anëtare e NATO-s, për shtimin e veprimeve armiqësore në zonë. Pamjet: AFP

Top Channel/ Blinken: SHBA do të mbrojë Filipinet, nëse sulmohet në Detin e Kinës Jugore
07/08 15:34
Top News – I ofron Rusisë 100 mijë ushtarë/ Koreja e Veriut dëshiron të hyjë në luftën në Ukrainë
07/08 15:12
Top News – Putin dhe Erdogan, akord për gazin/ Turqia do miratimin e Moskës për luftën me kurdët
07/08 15:11
Top Channel/ Pasojat e ngrohjes globale, akullnaja në Austri po shkrihet shumë shpejt
07/08 14:57
Top Channel /“Po vijnë kriminelë?”/Shqiptarët me gomone drejt Anglisë trazojnë politikën e shtetit
07/08 14:50
Top News-Aktori shqiptar vetëvritet me gruan në SHBA/U hodhën nga kati i gjashtë, të paqarta motivet
07/08 13:53
Top News – Dështon arratia e çiftit shqiptar në Itali/ Ishin në arrest shtëpie për trafik narkotik
07/08 12:49
Top Channel/ Shpërthimi i vullkanit në Islandë, llava e kuqe dhuron spektakël
07/08 12:35
Top Channel/ SHBA, hidhet nga pallati së bashku me bashkëshorten aktori shqiptar Florind Belliu
07/08 12:16
Top News-‘Mbani pajisjet elektronike të karikuara!’/Ja rregullat në aeroportet amerikane e britanike
07/08 11:56
Top Channel/ Konflikti në Gaza: Më shumë viktima, Izraeli vret militantin e dytë kryesor
07/08 11:37
Top News – Panik në Kubë nga…rrufeja/ Goditet depozita e naftës, 77 të plagosur e 17 të zhdukur
07/08 11:32
Top News – Anglia ‘ëndrra’ e madhe e shqiptarëve/ Publikohet raporti i ushtrisë, trondisin shifrat
07/08 11:18
Top News – Elon Musk vijon “luftën” me Twitter/‘Gati të përballem në debat mbi llogaritë e rreme’
07/08 11:05
Top News – Joe Biden ‘e hedh lumin’/ Presidenti i SHBA ishte me covid që nga 21 korriku
07/08 11:05
Top News – Izraeli vret një tjetër komandant në Gaza/ Alarm në qytetet kufitare, hidhen 400 raketa
07/08 11:04
Top Channel/ 4 nga 10 emigrantë të paligjshëm që hyjnë në Angli janë shqiptarë!
07/08 09:25
Top News – Kokainë dhe hashash poshtë krevatit/ Si tentoi të mashtronte policinë 27-vjeçari shqiptar
06/08 18:14
Top News – Ukraina do të njohë Kosovën! / Tani e dimë kush janë miqtë tanë! Kërkesë parlamentit
06/08 16:55
Top News – Bien çmimet e ushqimeve në botë/Ndikoi zhbllokimi i eksportit të drithërave në Ukrainë
06/08 16:41