Top Channel/ Elon Musk krahason Kosovën me Donbasin, reagime të ashpra në Prishtinë!
04/10/2022 18:34

Përmes një ankete të hapur në rrjetin social, Tëitter, Elon Musk ka kërkuar mendimin e ndjekësve rreth propozimit të tij për mënyrën si duhet të përfundojë lufta e Rusisë në Ukrainë. Musk, një nga njerëzit më të pasur në botë–propozon zgjedhje të vëzhguara nga OKB-ja në katër rajonet ukrainase të aneksuara nga Moska pak ditë më parë, pas referendumeve që Perëndimi i konsideron “një farsë”. Sipas miliarderit, Rusia mund të largohet më pas nga këto territore, nëse ekziston vullneti i popullit. Në planin e tij, ai parashikonte që Gadishulli ukrainas i Krimesë – të cilin Rusia e ka aneksuar ne 2014 – të jetë zyrtarisht pjesë e saj “siç ka qenë prej vitit 1783, deri tek gabimi i ish-udhëheqësit të Bashkimit Sovjetik, Nikita Hrushov, thotë ai. Po kështu, propozon që të sigurohen furnizimet me ujë në Krime dhe që Ukraina të mbetet neutrale, ndersa i pyet ndjekësit nëse janë pro apo kundër planit që ka hartuar. Ndaj kësaj lëvizjeje të pronarit te Teslas, reagoi këshilltari i presidentit të Ukrainës, Mykhailo Podolyak, i cili e pyeti Muskun nëse po tenton të legjitimojë pseudorefendumet që ndodhën në kushte persekutimi, tortura dhe ekzekutime. Por Musk i përgjigjet se po sugjeron të votohet nën mbikëqyrje të Kombeve të Bashkuara, duke kërkuar një qasje “ndoshta të ngjashme me Kosovën”. Ndaj kësaj, kanë reaguar një sërë personalitetesh në Prishtinë. Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, i sugjeron të lexojë më parë disa libra nëse dëshiron të kuptojë më mirë Kosovën dhe Ukrainën. “Serbia ka kryer genocid në Kosovë, ndërsa Rusia dëshiron të marrë tokë që nuk i takon asaj. Ke një narrativë ruse. Qëndro jashtë kësaj nëse nuk je i informuar në detaje”, ka shkruar Hoxhaj në Twitter. ““Lexo para se të postosh në Twitter!”, i thotë dhe deputeti Behgjet Pacolli. Edhe më e ashpër është treguar në komentet e saj nënkryetarja e PDK-së, Vlora Çitaku, e cila shkruan: “E ke me të vërtetë? Duhet të jesh i dehur”!, në reagimin e indinjuar të saj pas krahasimit që Musk i bëri Kosovës me Donbasin e Krimenë. Ndaj Muskut reagoi edhe presidenti ukrainas, Volodymir Zelensky, i cili u kundërpërgjigj me një anketë, pyetja e së cilës ishte: “Cilin Elon Musk e pëlqeni më shumë? Atë që mbështet Ukrainën, apo atë që mbështet Rusinë?” Pamjet: AFP

Top News- Ndihem i braktisur si një endacak… / Zbardhen përgjimet e bosit të mafias italiane
05/02 18:32
Top News – UFO gjatë fjalimit të Putin!/ Çfarë e trembi liderin rus në Volgograd!
05/02 16:22
Top News – Protestat popullore ‘gjunjëzojnë’ Macron!/ Qeveria, lëshime për reformën e pensioneve
05/02 16:21
Top News – Sunak, masa ndaj emigrantëve/ Përgatitet të dalë nga Koventa për të Drejtat e Njeriut
05/02 15:55
Top Channel /Tentuan t’i “arratiseshin” policisë me taksi / Kapen në Spanjë dy “skifterët” shqiptarë
05/02 15:22
Top News – Nga vaska me acid deri te kanibalizmi/ Mizoritë e karteleve të kokainës në Meksikë
05/02 14:41
Top News – Një vit për të përgatitur një pjatë/ Brenda restorantit më të mirë në Europë
05/02 14:32
Top News – Putin premtoi të mos vriste Zelenskin!/ Çfarë ndodhi kur presidenti ishte në bunker!
05/02 13:42
Top News – Moti i keq merr 8 jetë në Turqi/ Autobusi del nga rruga për shkak të borës
05/02 12:38
Top Channel / Festimet e vitit të ri kinez/Në Tajvan bashkëshortët bëjnë garë me gratë kaliqafë
05/02 12:16
Top Channel / “Epoka” e acarit, -79 gradë /Në SHBA rekorde të reja ngrice në verilindje
05/02 12:07
Top News – U quajt rrezik për Italinë dhe Europë/“The Times” vlerëson kryeministren Meloni
05/02 11:38
Top News – Nga grushti i shtetit, tek atentatet/ Ndërron jetë presidenti pro amerikan i Pakistanit
05/02 11:33
Top News – Europa ngrin nga i ftohti!/ Mbyllen rrugët dhe shkollat në Greqi e Sllovaki
05/02 11:33
Top News – 23 viktima e 970 të lënduar nga flakët/ Zjarret pushtojnë Kilin, shpallet emergjenca!
05/02 11:19
Top Channel/ Vdes ish-presidenti pakistanez! U bë aleat i Perëndimit pas sulmeve të 11 shtatorit
05/02 10:59
Top News – ‘Kina po spiunonte bazat amerikane’!/ Biden shpjegon pse urdhëroi rrëzimin e balonës
05/02 10:37
Top Channel/ Amerikanet rrëzojnë balonën kineze, tre aeroporte ndalën fluturimet
04/02 23:20
Top Channe/ Izrael, protesta për reformën që i jep parlamentit shumë pushtet mbi gjykatat
04/02 22:04
Top News – SHBA rrëzon balonën kineze/ ‘Ishte spiune, mbyllen 3 aeroporte’
04/02 22:00