Top Channel/ Edhe NATO-ja “kundër” Kinës, Stoltenberg: “ Një rrezik për sigurinë tonë”!
18/10/2021 15:42

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha për të përdiitshmen britanike Financial Times se lufta ndaj ndikimit politik dhe ushtarak të Kinës, do të jetë në fokus të aleancës ushtarake në të ardhmen. Ky kthim drejt Kinës shënon një drejtim të ri për NATO-n dhe vjen teksa blloku perëndimor riorienton strategjinë drejt Azisë. “Kur është fjala për forcimin e mbrojtjes sonë të përbashkët, aty përfshihet edhe çështja se si të përballemi me rritjen e Kinës”, është shprehur Stoltenberg. “Ajo çfarë mund të parashikojmë është se rritja e Kinës do të ndikojë në sigurinë tone, në mos ka ndikuar”, shton ai. NATO-ja është fokusuar tradicionalisht tek lufta ndaj ndikimit të Rusisë e pas sulmeve të 11 shtatorit të vitit 2001, edhe tek terrorizmi. Por tani që aleanca ka përfunduar misionin e saj 20-vjeçar në Afganistan, Stoltenberg nënvizon se më shumë vëmendje duhet të ketë ndikimi gjeopolitik i Pekinit në Amerikën Veriore dhe Europë. “Kina po na afrohet… Ne e shohim atë në Arktik. E shohim në hapësirë kibernetike. E shohim edhe duke investuar tejet shumë në infrastrukturë kritike në shtetet tona”, është shprehur numri një i aleancës ushtarake. Komentet e tij vijnë në kohën kur u mësua se Pekini ka testuar një raketë hipersonike me kapacitetet bërthamor në muajin gusht, cka i zuri në befasi zytarët amerikanë të inteligjencës, ndërsa tregoi se Kina ka shënuar një përparim më të shpejtë nga sa pritej në gjeneratën e re të armëve.

Top News- Kush goditet nga strategjia Biden…!/Informacion edhe nga inteligjenca amerikane
06/12 20:06
Top News – Europol, raport për shqiptarët/ Më të fortë se mafiozët nga Ekuadori e Brazili
06/12 20:03
Top News- Lufta do të vijë në Evropë/Alarmi i ish-kryeministrit për tensionet në Ukrainë
06/12 19:47
Top Channel/ Betohet kancelari i tretë në tre muaj në Austri, shkak korrupsioni e covid
06/12 19:35
Top News- Ukraina do mbrohet ushtarakisht / Kievi i tregon Rusisë armatimet amerikane
06/12 19:32
Top news- Qeveria post-Merkel / Gjermania prezanton ministrat e rinj
06/12 19:18
Top News-Bunkeri sekret i Winston Churchill / Zbulohet ‘baza’ gjatë Luftës së dytë Botërore
06/12 18:50
Top Channel/ Arrestohet presidenti Sampdorias Ferrero, akuzohet se falimentoi 4 kompani
06/12 18:37
Top Channel/Miku i shqiptarëve, deputetët serbë nuk ngrihen në këmbë për Bob Dole!
06/12 18:06
Top News – Kokaina nga Kolumbia në Ballkan/ Nga ‘Marcos’ e ‘Soldado’ te ‘Tito’ e ‘Chiquito’
06/12 17:42
Top Channel/Shokon kongresmeni amerikan, pozon me armë me familjen: “Babagjysh, na sill municione”!
06/12 15:52
Top Channel/Tmerron krijuesja e vaksinës: Do vijë një pandemi e re, më e tmerrshme!
06/12 15:51
Top Channel/”Më shau nënën”, detaje të reja nga vrasja në Greqi- fëmijët në dhomën ngjitur!
06/12 15:51
Top Channel/Hidhet në miting mbi kandidatin francez, i ndrydh kyçin e dorës Zemmourit!
06/12 15:50
Top News- Shtëpia më e shtrenjtë ne botë/ Me vlerë 270 mln Euro, i takon pronarit të Newcastle
06/12 15:33
Top News – Kremlini, Ukraina dhe NATO… / Në qendër të bisedës mes Biden dhe Putin
06/12 15:32
Top Channel/SHBA, “dorë të fortë” për negociatat, Escobar i dërgon sinjale BE-së!
06/12 15:29
Top News – Italia nis izolimin e të pavaksinuarve / Vetëm të imunizuarit pjesë e jetës publike
06/12 15:28
Top News – Shqetësim për Papa Françeskun / Rrëzohet ndërsa ngjit shkallët e avionit
06/12 15:24
Top News -Baza të reja luftanijesh e nëndetësesh / Dragoi i frikshëm, Kina do të dominojë Atlantikun
06/12 15:20