Top Channel/ E gjithë bota kundër Putin/ Nga SHBA, te Meloni. Proteston edhe Tirana
30/09/2022 19:34

Politika në shqipëri ka dënuar nënshkrimin e trakteve nga presidenti i rusisë që aneksojnë në kundërshtim më ligjet ndërkombëtare 15 përqind të territorit të Ukrainës. Presidenti bajram begaj tha se sfida e hapur dhe flagrante e Rusisë ndaj ligjeve dhe komunitetit ndërkombëtar është lajm i keq për paqen dhe rendin botëror. Ndërsa ish presidendti dhe kryetari i partisë së Lirisë Ilir Meta tha se aneksimi shkel parimet e sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës. Ministri i mbrojtje niko Peleshi tha se Qëndrimi i Shqipërisë është i qartë, ashtu si ai i SHBA, Bashkimit Evropian, NATO-s dhe shteteve të tjera demokratike. i katër rajoneve të Ukrainës është i paligjshëm. Edhe ministria e jashtme shqiptare dënoi ngjarjen duke thënë ky veprim është shkelje e parimeve të Kartës së OKB-së. Reagime të tjera pati menjhetr edhe nga Perëndimi. Sekretari i Jashtëm i Mbretërisë së Bashkuar , James Cleverly, tha se Britania do të rrisë sanksionet kundër Rusisë pas aneksimit "të paligjshëm", duke shtuar se masat do të kufizojnë qasjen e Rusisë në shërbimet kryesore tregtare. Këshilli Evropian , i cili mblodhi me urgjnecë liderët e BE-së, tha se e kundërshtojnë me vendosmëri dhe dënojmë pa mëdyshje" aneksimin, Zërave që dënojnë Putin iu bashkua edhe Giorgia Meloni e Italisë , partia e ekstremit të djathtë të së cilës fitoi zgjedhjet javën e kaluar, ajo tha se Putini "demostroi edhe një herë vizionin e tij neo-imperialist, të stilit sovjetik, i cili kërcënon sigurinë e të gjithë kontinentit evropian". Suedia po ashtu iu bashkua thirrjeve me kryeministren Magdalena Andersson që e quajti lëvizjen e Rusisë një "farsë të plotë".Kryeministri grej kiriakos mitsotakis tha po ashtu seb Rusia po minon rendin ndërkombëtar të bazuar në rregulla dhe po shkel të drejtat themelore të Ukrainës për pavarësi dhe sovranitet. Reagimeve dënuese iu bashkua edhe SHBA, presidenti amerika njoftoi sanskione të reja. Ndërkohë në mbrëmjen e të premtes sipas orës evropaine në 21-00, Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara voton rezolutën e sponsorziuar nga shqiparia në bashkëpunim me shba, që dënon referendumet për aneksimin e kater rajoneve të Ukrainës të pushtuara nga Rusia. Rezoluta u kërkon vendeve anëtare "të mos njohin asnjë status të ndryshuar të Ukrainës dhe të detyrojnë Rusinë të tërheqë trupat e saj nga shteti fqinj

Top Channel/ Zjarr në qendrën tregtare, një i vdekur në Rusi: Është akt i qëllimshëm!
09/12 13:10
Top News – ‘Tregtari i vdekjes’ kthehet në Rusi / ’Trafikant’ për perëndimin, ‘biznesmen’ për Moskën
09/12 11:48
Top News – Nis puna për Stuhinë ! / Britania, Italia e Japonia, bashkë për avionin e ri
09/12 11:26
Top Channel/ Dhuna në punë, ILO jep alarmin: Po preket një në pesë punonjës!
09/12 11:21
Top Channel/ Shqiptarët “ia mbledhin” Francës: Shtohen patrullimet për gomone në La Mansh!
09/12 10:46
Top Channel/ SHBA insiston: Zgjedhjet në veriun e Kosovës, duhet të shtyhen!
09/12 10:39
Top Channel/ Aktivistët i kërkojnë FIFA-s, kreut Infantino të dëmshpërblejë viktimat e Kupës së Botës
08/12 23:33
Top Channel/ Banorët në favor të minierës së kontestuar të qymyrit në veri të Anglisë
08/12 23:25
Top Channel/ Për herë të parë! Dollari amerikan do të mbajë firmat e dy grave
08/12 23:15
Top Channel/ Amerika dorëzon ‘tregtarin e vdekjes’ te Rusia, në këmbim të basketbollistes së njohur
08/12 23:07
Top Channel/ 52 të arrestuar në Gjermani, rrjeti terrorist planifikonte grusht shteti
08/12 22:52
Top Channel/ Policia rrit prezencën në veri të Kosvës, SHBA: Shtyni zgjedhjet
08/12 22:25
Top News – Droga rozë po ‘pushton’ Evropën / Përdoret kryesisht nga të rinjtë në klubet e natës
08/12 22:24
Top News – Jo vetëm për në Britani dhe Gjermani / Kërkesa të larta për azil dhe në Greqi
08/12 22:21
Top Channel/ NATO blindon krahun lindor, SHBA dërgon trupa dhe raketa në Estoni
08/12 21:41
Top Channel/ Beograd, Shqipëria kontribon për përjashtimin e rusisë nga organizata ekonomike
08/12 21:35
Top Channel/ Berberi i Brazilit në katar, 100 prerje flokësh. Richarlson: pres flokët nëse fitojmë
08/12 21:30
Top Channel/ Harry dhe Meghan ‘shkundin’ familjen mbretërore, del dokumentari ekskluziv
08/12 21:23
Top Channel/ Përmbytje në Lisbon, gruaja humb jetën pasi ngec në bodrum
08/12 19:43
Top News – Trump kapet me dokumente ‘top secret’/ Sërish kontrolle në rezidencën e ish-presidentit
08/12 18:59