Top Channel/ Dyshohet për korrupsion, policia bastis zyrat e krybashkiakut francez
03/04/2024 20:18

Policia franceze kontrolloi të mërkurën zyrat e kryebashkiakut Edouard Philippe në qytetin Le Havre, si pjesë e një hetimi paraprak për korrupsion të mundshëm dhe shpërdorime financiare, tha një burim i gjyqësorit. Zoti Philippe ka shërbyer në postin e kryeministrit të Francës gjatë mandatit të parë të Presidentit Macron. Aktualisht kryetar i bashkisë së qytetit Le Havre, zoti Philippe shihet gjerësisht si kandidati i mundshëm për të pasuar zotin Macron në zgjedhjet presidenciale të vitit 2027. Zyra e zotit Philippe tha përmes një deklarate se ai dhe ekipi i tij “janë plotësisht në dispozicion të prokurorisë për të siguruar të gjithë elementet e nevojshëm për hetimin”. Duke folur më herët për kanalin televiziv të lajmeve BFM TV, zoti Philippe tha se ai dhe ekipi i tij planifikojnë t’u tregojnë hetuesve se ata i respektojnë rregullat. Kontrolli është “pjesë e një hetimi paraprak të hapur në dhjetor të vitit 2023 lidhur akuza për shitje influence, favorizim, shpërdorim fondesh publike dhe ngacmim psikologjik”, tha burimi pa përmendur specifikisht emrin e zotit Philippe. Por gazeta “Le Monde” shkruante më herët se hetimi synon drejtpërdrejt zotin Philippe, si dhe disa nga ndihmësit e tij. Zoti Philippe dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit në vitin 2020 përpara një riorganizimi të qeverisë. Ai ishte kryeministri i parë i qeverisë së Presidentit Macron, i cili u largua nga partia konservatore “Les Republicans” për t’iu bashkuar ekipit të presidentit pas zgjedhjeve të vitit 2017. Në vitin 2020, zoti Philippe u rizgjodh në krye të bashkisë në “Le Havre”, një qytet-port industrial në Francën veriore ku ai ndërtoi karrierën e tij politike./VOA Pamjet: AFP

Top Channel/ “Të ndalim agresionin e Putin:, Sunak shpall ndihmën britanike për Ukrainën nga Polonia
23/04 18:36
Top Channel/ Tmerri për pacientin britanik tek dentisti në Turqi! I futi implantin në kafkë
23/04 17:26
Top News/ Po shkojnë drejt përplasjes bërthamore / NATO dhe Rusia në rrugë pa kthim, rritet rreziku
23/04 15:52
Top Channel/ Anglia miraton ligjin për dëbimet: Emigrantët e parë dërgohen në Ruanda në Korrik
23/04 15:32
Top News/ Putin nuk do ndalet në kufirin polak! Kryeministri britanik, ndihma shtesë për Ukrainën
23/04 15:12
Top Channel/Beleri përdoret për vota në Greqi! Opozita: E kandiduan për votat e ekstremit të djathtë
23/04 15:07
Top Channel/ Polonia gati të presë armët bërthamore? Paralajmërimi i fortë i Sunak…
23/04 15:04
Top News/ Rusia do shkatërrojë armët e Perëndimit/Shoigu:Intensifikojmë sulmet, shënjestra legjitime
23/04 14:36
Top News/ SHBA ‘vulos’ armët për Ukrainën / Senati pritete të miratojë ndihmën ushtarake
23/04 14:16
Top Channel/ Përplasen në ajër dy helikopterë ushtarakë, 10 të vdekur: Po kryenin stërvitje!
23/04 14:11
Top News/ Sulmet ukrainase në Rusi, 120 të vrarë / Belgorodi bën bilancin e luftës që nga 2022
23/04 14:04
Top News/ Spiunonte për llogari të Kinës / Gjermani, arrestohet ndihmësi i eurodeputetit të AFD-së
23/04 14:03
Top News/ Pelegrinët iranianë kthehen në Mekë /Për herë të parë pas 9 vitesh, ‘ngrohen’ marrëdhëniet
23/04 14:02
Top News/ Ukraina përgatitet për mega-sulm / Rusia kërkon fitore me çdo kusht para ardhjes së armëve
23/04 13:56
Top News/ Zvicra po ngrin më pak asete ruse! Vendi neutral, nën kritika ndërkombëtare
23/04 13:55
Top News/ OKB reagon ndaj ligjit për Ruandën/ ‘Kërcënim për sistemin ligjor global ndaj refugjatëve’
23/04 13:31
Top Channel/ Tmerr në Odesa, sulme me dronë në orët e para të mëngjesit! Rrënohen ndërtesat
23/04 12:36
Top Channel/ Protesta për Gazën, arrestohen dhjetëra studentë në SHBA: Incidente në të dy krahët!
23/04 12:22
Top Channel/Papua Guinea e re ofendohet nga Biden, kryeministri: ”Nuk jemi kanibalë, zoti President!
23/04 12:11
Top Channel/ Senati amerikan voton ndihmën për Ukrainën; Rusia “çan në dysh” kullën televizive!
23/04 11:18