Top Channel/”Duam të shkojmë në Shqipëri, jemi më të sigurtë”: Refugjatët ukrainas ikin nga Serbia!
25/03/2022 11:53

Në një intervistë për televizionin serb Kurir, që njihet s ii afërt me presidentin Aleksandar Vucic, Darko Trifunovic, profesor i Shkencave të Sigurisë në Universitetin e Beogradit, rrëfeu se refugjatët ukrainas të vendosur në kryeqytetin serb kanë filluar të largohen drejt Shqipërisë. Arsyeja? ndihen më të sigurtë në vendin tonë se në Serbi..“Kam pasur rastin të flas me refugjatët ukrainas këtu. Është e tmerrshme, ata nuk ndihen të sigurtë këti. Serbia është i vetmi shtet në Europë ku media të caktuara e përshkruajnë si të arsyeshme luftën e Rusisë në Ukrainë. Moderatorja kishte ndërhyrë për ta zbutur paksa qëndrimin e tij dhe kujtoi sesi Serbia votoi në favor të rezolutës në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, përmes të cilës dënohej agresioni rus në Ukrainë. Por Trifunovic vazhdon tek e vetjan… “Takova dje njerëz në një pikë karburanti; katër makina me fëmijë, ishin me targa të ukrainës. U afrova dhe i pyeta ku po shkonjnë. Më thanë se po shkojnë në Shqipëri sepse në Serbi nuk ndihen të sigurtë. Kjo për mua ishte shumë e rënda. Kjo po ndodh falë gjeneralëve tanë, njerëzve tanë… ja çfarë bëjnë”, tha profesori.Serbia është i vetmi vend në Evropë që nuk i ka vendosur sanksione Serbisë, e përpos kësaj, në Beograd janë mbajtur edhe tubime në mbështetje të Rusisë dhe Putinit.

Top News-Ukraina godet rusët me raketa britanike/Rusia ankohet-Ishin Storm Shadow goditën Mariupolin
27/05 21:56
Top News – Varre 4400 vjeçare në Egjipt/ Arkeologët zbulojnë punëtori mumifikimi
27/05 20:20
Top News – Fitoi 2 mld dollarë në lotari / Por paditet në gjykatë se ka vjedhur biletën
27/05 17:59
Top News – Rusia dëbon gjermanët/ Largon me qindra persona në arsim dhe kulturë
27/05 17:14
Top News- Erdoganin e zë gjumi / Presidenti po jepte një intervistë, pamjet bëhen virale
27/05 16:46
Top Channel/ Refugjatët refuzojnë ndihmën/ Kalojnë la Manshin dhe duan që të shpëtohen nga anglezët
27/05 15:47
Top News – Zgjedhjet në Turqi, Erdogani rrezikon me sirianët, që rivali zotohet t’i dëbojë
27/05 15:41
Top Channel/ Ukraina: “Gati për kundërofensivën”, Rusia “i nxjerr inatin” gjermanëve!
27/05 15:17
Top Channel/ Vuçiç jep dorëheqjen: Largohet nga kreu i partisë, do të krijojë një tjetër!
27/05 15:08
Top News – Ukraina nuk mund të gabojë / Gjithçka gati për kundërsulmin, pritet ‘OK’ nga Zelensky
27/05 14:59
Top News – 40 krokodilë shqyejnë fermerin/ Si e pësoi 72-vjeçari, gabimi fatal që i kushtoi jetën
27/05 14:20
Top Channel/ Hera e dytë më keq? Ekspertët: Kush kaloi Omicronin, pasoja për vite të tëra!
27/05 14:16
Top News – Drogë në Belgjikë e Gjermani/ Europol shkatërron familjen mafioze shqiptare
27/05 13:39
Top Channel/ Blinken fshikullon Kosovën: Veprimet tuaja, po minojnë përpjekjet tona për normalizim!
27/05 13:17
Top News – ‘Putin do sjellë ferrin në tokë’ / Kërcënimi i Medvedev-Sulm bërthamor nëse…
27/05 12:26
Top Channel/ Një ditë para balotazhit, “përplasen” Erdogan dhe Kilicdaroglu!
27/05 12:20
Top News – Tubimi, Vuçiç sfidon Perëndimin / ‘Këtu vendosin serbët, s’jemi vend ambasadorësh’
27/05 11:59
Top Channel/ Serbët mblidhen rreth Vucicit, mijëra vetë në rrugë në mbështetje të presidentit!
27/05 11:38
Top News- Kukullat e Vuçiç në Beograd/Knezeviç:Mali i Zi, ambasadoristan! Tërheq njohjen e Kosovës
27/05 11:14
Top News- Brukseli paralajmëron Serbinë/ ‘Qëndrimi ndaj Moskës ul besueshmërinë e BE’
26/05 21:42