Top Channel/ “Dorëzohet” Greqia, zgjidhja e sherrit me Turqinë jo e pamundur
18/04/2021 14:03

Zgjidhja e probleme me Turqinë është e vështirë, por jo e pamundur deklaroi ministri i jashtëm grek, Nikos Dendias për gazetën Kathimerini. Dy anëtaret e Nato-s janë përplasur ashpër me njëri tjetrin për një sër ëcështjesh, por konflikti mbi interesat territorial në Mesdhe i coi verën e kaluar në prag konflikt ushtarak. fakti që kemi qëndrime të ndryshme për një sërë cështjesh, duke nisur nga burimet e energjisë e deri tek Qiproja e ndarë etnikisht nuk mund të fshihet, tha shefi i diplomacisë greke, i cili megjithatë nënkuptoi se dritarja për negociata mbetet e hapur. Pak ditë më parë, ai dhe homologu turk Mevlut Cavusoglu u përplasën hapur gjatë takimit në Ankara, cka pati jehonë në mediat ndërkombëtare. Edhe pse shpresat ishin që ky takim të jepte sinjale të një përmirësimi të marrëdhënieve, ai përfundopi në akuza të forta nga të dyja palët. Dendias shpjegoi për Kathimerini se “cështja me të cilën përballemi me Turqinë është se nuk ekziston asnjë emërues i përbashkët lidhur me kornizën e zgjidhjes së mosmarrëveshjeve tona”. Ai theksoi se Athina vazhdon t`i mëshohë idesë se shënimi i zonës së vet ekonomike dhe shtrirjes kontinentale me Turqinë në Detin Egje si dhe në lindje të Mesdheut, duhet të bëhet në bazë të ligjit ndërkombëtar. Ai i zbuti tonet me Cavusoglou duke e ftuar t`i vazhdojnë bisedimet e tyre në Athinë, cka shihet si mundësi për t`i hapur rrugën një takimi mes vetë kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis dhe presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Top Channel/ Nis vaksinimi në kampin Al Hol kundër covid-19
24/06 22:45
Top Channel/ U mbajt peng 6 vite në xhungël / Politikania përballet me rrëmbyesit 13 vite më vonë
24/06 22:42
Top Channel/ Alarmohen fermerët në Kroaci, ujqërit sulmojnë çdo ditë bagëtitë e tyre
24/06 22:41
Top Channel/ Britney Spears kërkon lirinë nga babai, fansat presin para gjykatës në mbështetje të saj
24/06 22:38
Top News – Lajmi që tronditi të gjithë Italinë/ Shqiptari abuzonte seksualisht me vajzat e tij
24/06 20:28
Top Channel/ Shembet pallati në Florida/ 1 i vdekur , 51 të zhdukur në ndërtesën 12-katëshe
24/06 19:34
Top News – Shoferi që ‘ka’ sekretin e Lady D/ Fiat uno u përplas me Mercedes-in para tragjedisë
24/06 16:52
Top News – A do shkrijë Siberia si akullore…Rrethi arktik me temperatura rekord deri 48 gradë c
24/06 16:51
Top News – Infermiere ditën, bose droge natën/ Dënohet çifti britanik për trafik kokaine e heroine
24/06 16:47
Top Channel/ “Trekëndëshi i zi”, Pentagoni nxjerr foton e pabesueshme të UFO-ve!
24/06 15:50
Top Channel/ Merkel thirrje BE-së: “14 ditë karantinë kujtdo që hyn nga Britania”!
24/06 15:33
Top News – 350 miliardë USD kundër krimit/ Biden-fondet anti-covid, edhe në ndihmë të policisë
24/06 15:25
Top News – Mashtrimi spektakolar me Bitcoin/ Dy vëllezër afrikanë zhduken me 3.6 mld dollarë
24/06 15:25
Top Channel/ Habisin shqiptarët në Angli, kthejnë dhe tempullin në “shtëpi bari”!
24/06 15:07
Top Channel/ Ekspertët: Pas Covidit, vrasësi tjetër i madh do të jenë valët e të nxehtit!
24/06 14:58
Top News – Princi Harry s’është djali i Charles/ Ja çfarë nxorri në pah studimi biometrik
24/06 13:54
Top News – KE-Hetim për ‘George Floyd’ çek/ Qytetari rom, vdiq gjatë arrestimit në pragë
24/06 13:51
Top News – Pas dëshmisë në gjyq/ Justin Timberlake mbështet Britney Spears
24/06 13:44
Top News – Fillon sot samiti i BE në Bruksel/ Temat e nxehta-raportet me Rusinë dhe Bjellorusinë
24/06 13:37
Top Channel/ Rusia paralajmëron Anglinë: Herën tjetër, do t`iu fundosim anijet!
24/06 13:30