Top Channel/ Dita e Europës, BE-ja mes krizave dhe sfidave të së ardhmes
09/05/2021 11:51

"Forca jonë si demokraci konsiston tek kontributi i shoqërive pluraliste në kërkim të rrugës më të mirë për të ardhmen", deklaroi presidenti i Gjermanisë Frank-Ëalter Steinmeier në kuadër të 9 majit, ditës së Europës që nis këtë radhë një vit plot forume e diskutime qytetare për të ardhmen e BE-së. 21 krerë shtetesh të përzgjedhur nga vendet e BE-së u bëjnë thirrje europianëve të shpalosin idetë e tyre në diskutime. „Sa më shumë njerëz të marrin pjesë në diskutimin e gjerë dhe të hapur, aq më mirë është për unionin tonë." Rekomandimet e qytetareve dhe qytetarëve duhet t’i shërbejnë institucioneve europiane si bazë për zhvillimin e mëtejshëm dhe orientimin e ardhshëm të Bashkimit Europian”, u shpreh Steinmeier. Për dekada me radhë, Bashkimi Europian ka qenë një forcë e fuqishme shtytëse e paqes dhe prosperiteti në Europë, një mekanizëm mbikombëtar bashkëpunimi, me pak se një federatë politike por më i fuqishëm se një regjim internacional. Pas një gysmë shekulli të shënjuar nga recesioni ekonomik e dy luftra botërore, komuniteti ekonomik i krijuar në 1957-tën nga Traktati i Romës u shndërrua në arsyen përse kontinenti europian shijoi periudhën me të gjate të paqes e begatinë më të madhe që kishte parë ndonjëherë. Por sot, është pllakosur nga kriza e sfida. Një situatë në fakt që duket se përsëritet që prej 2009-tës: në fillim ishte kriza e eurozonës, pastaj ajo e emigracionit, më tej lufta e Britanisë për shkëputje, sot pandemia i koronavirusit dhe nën sipërfaqe, sfida e fjetur por tejet shqetësuese ndaj vetë demokracisë që përbën thelbin e vlerave të përbashkëta të Unionit. Nuk kanë munguar nga ana tjetër as sfidat e jashtme si ngërci në marrëdhëniet transatlantike, fuqizimi i Kinës, provokimet e Rusisë. Pas reagimit të ngadaltë ndaj krizës së Covid 19, Brukseli po përpiqet të tregohet më aktiv, por këshilla që i japin analistët është të fokusohet tek ajo cfarë duan vërtet qytetaret e tij e të mos humbasë kohë me fjale, por të veprojë!

Top News – Mbi 600 mijë viktima nga COVID/ SHBA në vend të parë për viktima dhe raste pozitive
16/06 01:38
Top News – BE: Shqipëria, ‘e sigurt’ nga Covid/ Bashkë me Serbinë dhe Maqedoninë v. në ‘safe-list’
15/06 22:56
Top Channel/ Avioni i Biden ulet në Gjenevë për samitin me liderin rus Putin
15/06 21:31
Top Channel/ Kroçera e parë ndërkombëtare ankorohet në Spanjë që prej heqjes së kufizimeve të pandemisë
15/06 21:30
Top Channel/ Francezi Alain Cocq i jep fund jetës ligjërisht në Zvicër
15/06 21:29
Top Channel/ Presidenti turk Erdogan viziton qytetin simbolik pas konfliktit në Karabakh
15/06 21:29
Top Channel/ Zjarri gjigand vijon të djegë fabrikën e kimikateve në Illinois, SHBA
15/06 21:28
Top News – Gati ‘përballja’ e dy superfuqive/ Biden mbërrin në Gjenevë, nesër takimi me putin
15/06 20:23
Top News – Gjobë 1 mln euro gjigandit suedez/ Gjykata franceze dënon IKEA për spiunim të stafit
15/06 20:22
Top News – ‘Gërdec’ në SHBA/ Zjarr masiv në një fabrikë kimikatesh në ilinois
15/06 20:15
Top News – ‘World wide web’ del në ankand/ Krijuesi i internetit, nuk regjistroi kurrë patentë
15/06 20:14
Top Channel/ 10 vjecari “hero” mbytet për të shpëtuar të motrën!
15/06 16:46
Top Channel/ Eksperti: Kontakti me alienët do shfaroste jetën në Tokë, janë më të avancuar se ne!
15/06 16:46
Top News – Nga Saharaja në SHBA/ Stuhia masive e rërës kapërcen oqeanin Atlantik
15/06 16:22
Top News – ‘Një takim aspak i lehtë’/ Lajçak në dukje optimist-e rëndësishme që u mbajt
15/06 16:19
Top News – Zbulohen gurët misteriozë/ ‘Ethet e diamantëve’ përfshijnë fshatin afrikan
15/06 15:54
Top News – Putin lëshon raketën hipersonike/ Mesazh për Biden, stërvitja më e fundit ushtarake
15/06 15:22
Top Channel/ Stafi ka frikë të udhëtojë, avionët A380 mbushen me gjarpërinj e akrepa!
15/06 14:24
Top News- Dhëmbë për dhëmbë…/ Biden paralajmëron para takimit me putinin
15/06 14:24
Top News – Korrupsion edhe në BE/ Një në pesë persona paguan ryshfet për shërbime
15/06 14:23