Top Channel/ Dikur e varrosën për së gjalli, vdes 96 vjec “babai i Zorba grekut”!
02/09/2021 13:52

Kompozitori i famshëm, Mikis Teodorakis, i adhuruar ne Greqi si hero popullor, e gdhendi emrin e tij në përjtësinë botërore me muzikën e filmit "Aleksis Zorba" dhe sirtakin e famshëm. "Mikis " , sic e njihnin të gjithë, ndërroi jetë në Athinë në moshën 96 vjecare. Koncertin e parë e dha në moshën 17 vjecare; gjatë pushtimit nazist luftoi kundër trupave gjermane, kurse në luftën qytetare greke të vitit 1946-1949 iu bashkua kampit të majtë. U arrestua disa herë si kundërshtar komunist i regjimit, u torturua e madje dhe u varros për së gjalli. Në vitin 1970 Teodorakis u dëbua në ekzil, por rebeli grek vazhdoi të kompozojë e udhëtojë nëpër botë. Në vitin 1974, pas fundit të diktaturës ushtarake, ai u kthye në Greqi, ku u prit si hero. Me këngët e tij ai prekte zemrat e grekëve. Lufta e Teodorakis drejtohej gjithmonë kundër barbarisë dhe shtypjes. Në vitin 1986 ai themeloi së bashku me kompozitorin turk, Zülfü Livaneli Komitetin e Miqësisë Turko-Greke për t'i dhënë fund armiqësisë shekullore mes dy vendeve fqinje. Të dy artistëve iu desh të dëgjonin shumë akuza si tradhtarë të kombit. Angazhimi muzikor nuk e pengoi kompozitorin të shprehej me fjalë të qarta edhe për politikën aktuale greke, sic ndodhi së fundi, kur reagoi gjatë krizës së koronavirusit e kritikoi masat e qeverisë, që në fillim, nuk u ofroi ndihma muzikantëve të cilët mbeten të pa papunë.

Top Channel/ Zjarrfikësit e policia në gatishmëri pas përmbytjeve të rënda në Siçili
25/10 22:10
Top Channel/ Ushtria shtyp protestën indigjene kundër grupit zvicerjan të minierave në Guatemala
25/10 22:09
Top Channel/ Transportuesja gjigante e kimikateve digjet në brigjet e Kanadasë
25/10 22:08
Top News- Të harrura në kohë / Zbulohen vullkane të reja rreth Santorinit
25/10 21:14
Top Channel/ Gara me makina pa shoferë, drejtohet nga algoritmi që e bën mjetin të ecë me 218 km/orë
25/10 20:48
Top News- ‘BE, fajtorja e vetme’/‘Der Spiegel’ paralajmëron konflikt të ri në Ballkan
25/10 20:11
Top News- BE ndarje ideologjike për Kosovën/Ish-diplomati shpjegon përplasjet brenda unionit
25/10 20:09
Top News-BE do të ketë ushtrinë e saj…/Planet e unionit alarmojnë NATO-n
25/10 19:11
Top News – Rritet çmimi i ‘bagetës’-s / Alarm i kuq në Francë për bukën simbol
25/10 19:08
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk / Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 18:05
Top Channel/ Italia zgjat masat e udhëtimit, si preket Shqipëria nga rregullat anti-Covid!
25/10 16:05
Top News- Dy ushtri afër kufirit turk/Greqia dhe Egjipti bashkohen kundër Ankarasë
25/10 15:37
Top News – ‘Nuk e duroj dot më gruan!’ / Itali, shqiptari i dëshpëruar kërkon të burgoset
25/10 15:11
Top Channel/ “Kanë dashur të vrasin Vuçiçin”, dyshime se është dikush i brendshëm!
25/10 14:47
Top News – Ed Sheeran pret albumin e ri / …në karantinë; pozitiv me Covid 19
25/10 14:43
Top News – Nëse BE i shpall luftë Polonisë… / Kryeministri Morawiecki: Do të mbrohemi me cdo armë!
25/10 14:23
Top News – ‘Çarja e madhe’ Gjermani-Turqi / Berlini i shqetësuar për raportet diplomatike
25/10 14:22
Top Channel/ U kap në Kolumbi, bosi më i madh i drogës- lidhje me kriminelët në Ballkan!
25/10 14:17
Top News – Aktori i serialit ‘Friends’ / Ndahet nga jeta ‘Gunther’, ishte 59 vjeç
25/10 14:14
Top News – Michael Jordan vendos rekord / Atletet e tij shiten për 1.47 milionë dollarë
25/10 14:07