Top Channel/ DASH përmend sulmin e Top Channel dhe injoron “Belerin”: Gjyqësori më i pavarur
22/04/2024 23:33

Sipas raportit të Departamentit amerikan të shtetit për vitin 2023 të publikuar të hënën, sistemi gjyqësor në Shqipëri po bëhet më i pavarur falë procesit të vetingut dhe veprimeve të SPAK-ut. DASH përmend arrestimet e nivelit të lartë nga SPAK-u dhe dënimet për raste korrupsioni, përfshirë ish-zëvendëskryeministrin dhe ministrin e Financave (dhe deputet i Partisë Socialiste) Arben Ahmetaj si dhe ish-ministrin e Mjedisit Lefter Koka. Në raport përmendet gjithashtu rasti i ish-kryeministrit Sali Berisha dhe i dhëndrit të tij që përfitoi 5 milionë dollarë nga një marrëveshje toke. Në raport vihet vihet në dukje edhe liria e medias, sulmi ndaj Top Channel dhe korrupsioni në nivelet e qeverisjes, të cilat vazhduan të ishin problemet kryesore në Shqipëri gjatë vitit të kaluar. DASH nënvizon se nuk ka pasur ndryshime të konsiderueshme në situatën e të drejtave të njeriut në Shqipëri gjatë vitit 2023, edhe pse qeveria ndërmori hapa të besueshëm për të identifikuar dhe ndëshkuar zyrtarët që mund të kenë kryer shkelje të të drejtave të njeriut. Nuk është përmendur as çështja “Bleri”, e cila mori një vëmendje të veçantë vitin e kaluar në opinionin publik. Fredi Beleri u dënua për korrupsion në zgjedhje, por çështja u amplifikua për shkak të presionit nga Greqia se gjyqësori shqiptar po bënte shkelje. Duke iu referuar zgjedhjeve të fundit, atyre të 14 majit vitin e kaluar në raport thuhet se “në përgjithësi ishin të administruara mirë, konkurruese dhe paqësore”, por edhe ato u shoqëruan edhe me probleme.

Top Channel zbulon videon e dhunës ndaj avokatit Sokol Mëngjesi
29/05 23:22
Top Channel/ “Korriku do ju gjejë me paga 900 euro”, Rama flet edhe për pensionet
29/05 23:15
Top Channel/ U godit për detyrën, Berisha për Mëngjesi: Pagoi betejën për ligjin, sulm ndaj opozitës
29/05 23:02
Top News – Avokati u rrah barbarisht/ Del video e momentit kur 3 autorët e sulmojnë
29/05 22:53
Top Channel/ Zjarri në spitalin e Shkodrës, ja për çfarë dyshohet
29/05 22:35
Top News- Gjata: Goditja ndaj avokatit Sokol Mëngjesi ishte atentat…
29/05 22:30
Top News/ EKSKLUZIVE! Del video kur sulmohet brutalisht avokati Sokol Mëngjesi
29/05 22:25
Top Channel/ Del VIDEO, ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit
29/05 22:16
Top News – Sulmi ndaj avokatit Mëngjesi, Rithemelimi/ Duan ta trajtojnë si rastin Rasha
29/05 22:15
Top News/ Zjarr në Spitalin e Shkodrës, përfshihen nga flakët depot e barnave
29/05 22:13
Top News- Berisha: Sokol Mëngjesi u sulmua nga një grup kriminal, donin ta vrisnin
29/05 22:00
Top Channel/ Përfshihet sërish nga flakët spitali i Shkodrës, pacientët në panik
29/05 21:59
Top News/ U përfshi nga flakët, dalin pamjet brenda spitalit të Shkodrës pas fikjes së zjarrit
29/05 21:56
Top News- Dhuna ndaj avokatit, Berisha- Goditje e mirëfilltë politike
29/05 21:45
Top News- Berisha nuk tërhiqet dhe pse policia zbardhi ngjarjen- Mëngjesin donin ta vrisnin
29/05 21:35
Top News – Kushtet e BE për reformën në administratën shqiptare/ Meritokraci dhe vlerësim
29/05 20:47
Top News – Pas pagave, rritje pensionesh/ Rama pranon kritikat e ekspertëve ndërkombëtarë
29/05 20:41
Top News – ‘Ekspozimi i korrupsionit, sukses i drejtësisë’/ Rama flet për hetimet në administratë
29/05 20:38
Top News – Paga 900 euro, nga muaji korrik/ Rama- Në një vit, 400 mln lekë për punonjësit
29/05 20:38
Top News – Ndryshon orari i administratës/ Rama – Sjellim fleksibilitet për punonjësit
29/05 20:37