Top Channel/ Dako kërkon gjykim të shkurtuar/ Nëse dënohet për korrupsion, merr më pak dënim
17/04/2024 19:36

Ish kryebashkiaku I Durrësit Vangjush Dako kërkoi nga gjykata antikoprrupsion që të fitojë nga gjykimi I shkurtuar që do të thotë nëse gjendet fajtor do ti zbritet një e treta e dënimit Kërkesa u depozitua përpara se gjyqtarja Fiorela Davidhi të aprovonte hetimet e SPAK dhe të kalonte nën gjykim themeli ish zyrtarin, I cili akuzohet për shpërdorim detyre të kryer në bashkëpunim në dy raste. Së bashku me vangjush dakon që prej shkurtit ka lënë qelitë dhe mbahet në arrest shtëpie do të gjykohen edhe tetë persona të tjerë Fiqiri Farruku, FAtmir Ejupi, Adrian Bulku, FERZILET hajdëri, Adnand Tocila, Diana Dedja, Bashkim Salillari dhe HAnza Reka, të dyshuar për shkelje të procedurave mbi ndërtimin e një pallati 11 katësh dhe të projektit Promenadë . Ndaj shtetases Meri Semini gjykata vendosi pushimin e hetimeve . Gjykata antikorrupsion njoftoi se vec dakos , dërgohet në themel shqyrtimi I kërkesave për gjykim tyë shkurtuar edhe nga shtetasit Fiqiri Farruku dhe Adrian Bulku. Ish kryetari I bashkisë vangjush dako u mbaj në paraburgim gati tetë muaj, për llogari të hetimeve të SPAK dhe në shkurt të këtij viti u dëergua nën arrest shtëpiak. Një akt ekspertimi I urdhëruar nga gjykata konstatoi se në projektin promenadë shtetit I ishte shkaktuar dëm ekonomik

Top Channel/ Aksident i rëndë në Lezhë-Milot, makina përplaset me trajlerin, plagoset rëndë polici
30/05 17:05
Top Channel/ Ndotja e kanaleve vaditëse,agronomët:Ujëmbledhësi i Myzeqesë me nivel të lartë amoniaku
30/05 17:03
Top Channel/ “Presim 72 orë”, mjeku për Sokol Mëngjesin: Gjendja kritike, shpresojmë t’i ulet edema
30/05 16:45
Top Channel/ “Ishte i axhituar, u detyruam ta…”, flet mjeku për avokatin Mëngjesi
30/05 16:44
Top Channel/ Shkodër, 4 shoferë të arrestuar në maj dhe 16 nën hetim, vendosen rreth 3 mijë gjoba
30/05 16:37
Top Channel/ Pengimi i zgjerimit, interesi i Hungarisë? Diplomatët e BE-së: “Ta harrojë”!
30/05 15:42
Top Channel/ Arrestohet spiuni Serb në Veri, Knezheviç dyshohet se punonte për BIA-n
30/05 15:41
Top Channel/ Frontex shkon në Serbi, BE e bën fakt: Do kontrollojmë ne kufijtë!
30/05 15:38
Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Në burg për vetëvrasjen e gruas/ Arrazi kishtë kërkuar lirinë në Gjykatën e Apelit
30/05 15:30
Top Channel/ Të ndarë për dosjet, historitë e sigurimit shkaktojnë ende debat në mesin e politikës
30/05 15:27
Top Channel/ Mazhoranca dhe opozita me qëndrime të kundërta. Seanca nis me tensione
30/05 15:19
Top News/ Antikorrupsionin për qeverinë teknike. Diskutimet nën tavolinë mes PS dhe opozitës
30/05 15:16
Top Channel/ Avokati Mëngjesi, po trajtohet në spitalin e Traumës për shkak të dëmtimeve në kokë
30/05 15:16
Top Channel/Dëshmia e Dorian Alia:E bëra me porosi nga Dritan Nano,të hiqte dorë nga gjyqi i pronave
30/05 15:13
Top News/ ‘Avokatin Mëngjesi donim ta trembnim’. Dhunuesit: E ndoqëm pasi na porositi Dritan Nano
30/05 14:56
Top Channel/ Ekzekutohet kandidati për kryetar bashkie në Meksikë
30/05 14:55
Top News/ 15 ditë burg për rusin që kërkohej për mashtrim, kishte dhe pasaportë izraelite
30/05 14:54
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Me shpejtësi dhe nën efektin e alkoolit, ndëshkohen rreth 9 mijë shoferë në Elbasan
30/05 14:38