Top Channel/Biden perplaset me presidentin ukrainas, CNN: Putin po fërkon duart!
28/01/2022 17:39

Telefonata mes Joe Bidenit dhe homologut të tij ukrainas, Volodimir Zelensky, nuk shkoi mirë pohoi për CNN një zyrtar i lartë në Ukrainë, i cili tha se palët kishin pasur mosmarrëveshje për “nivelin e rrezikut të një sulmi rus”. Shtëpia e Bardhë i hodhi poshtë këto pretendime, duke paralajmëruar se burimet anonime bartin rrezikune informacioneve të pavërteta. Ajo pranoi megjithatë se Biden e ka paralajmëruar Zelenskun se një pushtim i shpejtë nuk përjashtohet si mundësi. Madje kreu i administratës amerikane kishte lënë të kuptohej se kjo mund të ndodhtë në shkurt. Por Zelensky, sipas zyrtarit ukrainas, ka përëritur qëndrimin e tij se kërcënimi nga Rusia mbetet i rrezikshëm, por i paqartë”, dhe ai vetë duket se nuk është i sigurtë nëse një sulm madhor do të ndodhë vërtet. Fërkime të tilla padyshim cojnë ujë në mullirin e Putinit, mendojnë ekspertët. Apeli i Shteteve të Bashkuara drejtuar qytetarëve amerikane që të largohen nga Ukraina, shkaktoi gjithashtu kritika të mëdha në këtë vend. Biden e preku dhe këtë cështje, e i kujtoi Zelenskyt se ambasada e SHBA-së në Kiev mbetet e hapur dhe krejtësisht funksionale. Burime pranë Zelenskyt ishin shprehur më herët se ai qe shqetësuar mjaft nga ky qëndrim i Washingtonit. “Fakti që Amerika ishte e para që doli me një njoftim të tillë ishte jashtëzakonisht zhgënjyes, tha burimi duke shtuar se “amerikanët mund të jenë më të sigurtë tani në Kiev sesa në Los Angeles apo në cdo qytet tjetër të SHBA-së ku ka pllakosur krimi.”.

Top Channel/ Zbulohet luani i malit i fshehur në tualetin e shkollës fillore në Brazil
26/05 22:04
Top Channel/ Gorrilat e Gabonit presin vizitorët për të siguruar mbrojtjen e parkut natyror
26/05 21:58
Top Channel/ Martesë në luftë, çifti ukrainas sfidon pushtuesit
26/05 21:56
Top Channel/ Rindezje të konflikteve në Ballkan? Truss në Bosnje: Duhet ndalur ndërhyrja ruse
26/05 20:57
Top Channel/ Ukraina: Rusia ka avantazh në Luhansk, Putin po përdor ushqimin si ‘armë’
26/05 19:51
Top News- Çeçenia kërcënon me luftë Poloninë / Aleati i Putin-Pas Ukrainës, radhën e ka Varshava!
26/05 19:18
Top News-500 bunkerë bërthamorë gati për strehim/Finlanda përgatitet në rast lufte më Rusinë!
26/05 19:14
Top News- A mund ta përballojmë krizën ekonomike!/Sfidat e mbivendosura në Ballkanin Perëndimor
26/05 17:48
Top News- Përplasja e re mes Turqisë dhe Greqisë / Një problem serioz për NATO, frikë për konflikt
26/05 17:37
Top Channel/ NATO e shqetësuar për Ballkanin: Në rrezik paqja e stabiliteti në rajon?!
26/05 17:30
Top Channel/ “Kisha ruse na zhgënjeu”/ Kritika e Patriarkut të Stambollit ndaj kishës ortodokse ruse
26/05 17:17
Top Channel/Probleme me rripin e sigurisë, Hyundai kthen mbrapsht mijëra makina!
26/05 16:22
Top News – Në metronë e Romës… / NATO po teston teknologjinë anti-terrorizëm
26/05 15:46
Top News – Rembrandt-i kthehet në ‘shtëpi’ / Fshati francez rigjen pikturën e adhuruar të tij
26/05 15:46
Top News – Si po zhduken pyjet në Brazil? / 21 mijë hektarë të humbur vetëm në një vit
26/05 15:45
Top News – Avioni ‘Tango D10S’ / Nderon Maradonën, legjendën e futbollit
26/05 15:40
Top News – Martesa e parë në Irpin… / Qyteti ukrainas i shkatërruar nga lufta
26/05 15:36
Top News – Raketa e frikshme Iskander / Ministria ruse e mbrojtjes publikon pamjet
26/05 15:35
Top News- Bota është në një pikë kthese!/Gjermania do forcojë ushtrinë për t’u mbrojtur
26/05 15:33
Top News- Anijet me grurë në këmbim të sanksioneve/Kërkesa e Rusisë për të ndalur ‘luftën e urisë’
26/05 15:30