Top Channel/ Biden përmend Kosovën, ndërsa mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO
19/05/2022 18:55

Një për të gjithë dhe të gjithë për një, kështu tha presidenti amerika Joe Biden duke pasur në krah presidentin e Finladës dhe kryeministren e suedisë, vendet e të cilëve një ditë më parë dorëzuan zyrtarisht aplikimet e tyre në NATO. "Sot jam krenar të mirëpres dhe të ofroj mbështetjen e fortë të SHBA për aplikimet e dy demokracive të mëdha dhe dy partnerëve të ngushtë, shumë të aftë, për t'u bashkuar me aleancën më të fortë, më të fuqishme mbrojtëse në historinë e botës, pasi i plotësojnë të gjitha kushtet Sot, nuk ka dyshim se NATO është e rëndësishme, është efektive dhe është më e nevojshme se kurrë. Suedia dhe Finlanda janë tashmë ndër partnerët tanë më të afërt për një sërë çështjesh. Trupat finlandeze dhe suedeze, kanë shërbyer krah për krah me forcat e SHBA-së dhe NATO-s në Kosovë, në Afganistan dhe në Irak. Dhe Finlanda dhe Suedia tashmë po punojnë në koordinim me Shtetet e Bashkuara dhe aleatët dhe partnerët tanë të tjerë për të mbështetur popullin e guximshëm të Ukrainës teksa mbrojnë lirinë e tyre kundër pushtimit rus. Presidenti biden theksoi se anëtarësimi i anëtarëve të rinj në NATO nuk përbën asnjë lloj kërcënimi për askënd, ndërsa shtoi se administratat e tij do të paraqesë raporte në Kongresin e SHBA për të dy vendet, pasi vetëm brenda SHBA-së, të paktën dy të tretat e Senatit duhet të votojnë për të miratuar shtetet e reja anëtare në aleancën mbrojtëse. Shtetet e Bashkuara dhanë mbështetjen e saj të plotë të mërkurën për Suedinë dhe Finlandësduke premtuar se do të qëndrojnë pranë tyre nëse kërcënohen nga Rusia. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg thotë se ka besim se anëtarët e NATO-s do të marrin një vendim të shpejtë për të mirëpritur Finlandën dhe Suedinë në aleancë. Pamjet: AFP

Top News-Plani i madh për të futur Malin e Zi në BE/Brukseli kërkon ‘kokën’ e Gjukanoviç, gati pakti
05/07 22:16
Top News-Të burgosurit do luftojnë për Putin/Ushtria ruse rekruton këdo për të vijuar luftën
05/07 22:11
Top News-Tronditet qeveria e Johnson / Dorëhiqen dy ministrat kryesorë, zbulojnë shkaqet
05/07 22:02
Top News-Vdekja e 8 vjeçares nga mungesa e mjekimit/Arrestohen pjesëtarët e sektit fetar e prindërit
05/07 19:47
Top Channel/ Pse Evropa po goditet nga valët e të nxehtit, studimi: Rrymat ajrore faktor
05/07 19:44
Top Channel/ Sulmi i planifikuar prej javësh, detaje nga tragjedia në ditën e pavarësisë së SHBA
05/07 19:37
Top Channel/ Drogë nën ujë, policia spanjolle sekuestron dronët e veçantë të trafikantëve
05/07 19:37
Top Channel/ Tronditje energjitike për Evropën, greva e punonjësve mbyll fushat e gazit në Norvegji
05/07 18:58
Top News- Një Turqi pa Erdoganin…!/Sondazhet parashikojnë rrëzimin e presidentit!
05/07 18:53
Top Channel/ Rastet me covid po shtohen , pushimet e evropianëve në ‘rrezik’
05/07 18:35
Top News- Michel ‘zbarkon’ në Shkup për negociatat/BE ultimatum të pranohet propozimi francez
05/07 17:51
Top News- Rusët kërcënojnë të gjithë BE-në/Bullgaria, arsyeja e përplasjes së re me Moskën
05/07 17:49
Top News – Ukrainasit e ‘dashurojnë’ Johnson!/A po e udhëheq Britania fushatën e NATO kundër Rusisë!
05/07 17:02
Top News – Rusia jashtë Rusisë… / Çfarë është Kaliningradi, përse është kaq i rëndësishëm?
05/07 15:53
Top News – Shuhen shpresat për të mbijetuar / Tragjedia në Itali, dronë e helikopterë në kërkime
05/07 15:52
Top News – F-35 amerikane në Korenë e Jugut / Intensifikohen ‘lojërat e luftës’, mesazh për…
05/07 15:49
Top News – Sanksionet e BE-së ‘kafshojnë’ / Finlanda konfiskon 1 mijë mjete ruse transporti
05/07 15:48
Top Channel/Traumat e luftës në Ukrainë, “mbushen plot” klinikat e shëndetit mendor!
05/07 15:33
Top Channel/ E rrallë, piktura me makinë shkrimi: Befason artisti 25 vjecar!
05/07 15:29
Top Channel/ ”Shpërthen” Covid në Francë: 1 në 2 raste pozitiv në Lion!
05/07 15:17