Top Channel/ Befason Trump: Green Card për të gjithë të huajt që diplomohen në SHBA!
21/06/2024 14:01

Ish presidenti amerikan Donald Trump, i cili synon të sigurojë në zgjedhjet e nëntorit një tjetër mandate në krye të Shtëpisë së Bardhë, befasoi me ofertën e tij të fundit. Kandidati republikan njihet për retorikën kundër emigrantëve, por cuditërisht u largua prej saj me propozimin e papritur që të gjithë të huajt të cilët diplomohen në Amerikë të marrin automatikisht Green Card-ën bashkë me diplomën. “Nëse keni mbaruar kolegjin, mendoj se duhet të merrni automatikisht një kartë jeshile si pjesë e diplomës tuaj, në mënyrë që të mund të qëndroni në SHBA”, tha Trump në podkastin All-In. Ky propozim shënon të ndryshim të rëndësishëm qëndrimi nga ana e tij. Gjatë presidencës së vet, Trumpi vendosi mjaft kufizime për emigrantët, duke nisur nga punëtorët e kualifikuar e deri tek studentët, kujton Bussiness Standard. Njoftimi i tij vjen pakn ditë pasi presidenti Joe Biden zbuloi planet për një program emigracioni në shkallë të gjerë, i cili i ofron një rrugë drejt shtetësisë emigrantëve të martuar me shtetas amerikanë. Sipas Shtëpisë së Bardhë, kjo nismë mund të ndihmojë rreth 500 mijë persona. “Këto çifte kanë krijuar familje, kanë dërguar fëmijët në kisha dhe shkolla, kanë paguar taksat, kanë kontribuar për vendin tonë për 10 vite apo më tepër. Kanë jetuar në Shtetet e Bashkuara gjithë këtë kohë, me frikë dhe pasiguri. Ne mundemi ta ndreqim këtë. Dhe këtë po bëj unë tani”, tha Biden. Emigracioni është një temë delikate në këtë vit zgjedhor në SHBA sidomos me shtimin e ndjeshëm të kalimeve të paligjshme në kufirin jugor të vendit.

Top News/ Bob Menendez drejt përjashtimit, Komisioni i Senatit ndërmerr hapat e para
23/07 09:54
Top News/ “Digjet” Portugalia, njerëzit në kërkim të ujit për t’i shpëtuar të nxehtit
23/07 08:30
Top News/ Palestinezët në mëshirë të fatit….të frikësuar nga operacionet e ushtrisë izraelite
23/07 08:00
Top Channel/ Shërbimi Sekret e pranon: Dështuam në atentatin ndaj Donald Trump! Nuk përsëritet!
22/07 23:35
Top News/Demokratët nën ethet e kandidatit pasues pas tërheqjes së Biden, Pelosi nominon emrin e ri
22/07 22:56
Top News/ “Shërbimi sekret dështoi”/ Atentati ndaj Trump, autoritetet pranojë fajin
22/07 22:00
Top News/ SHBA në krah të drejtësisë/ 8 vite nga reforma, amerikanët vlerësojnë rezultatet
22/07 21:15
Top Channel/ “Nga gafat te lidhja jashtëmartesore”, Daily Mail: Kamala Harris fjalime pa kuptim
22/07 21:08
Top Channel/ Rrezik për front të ri lufte! Raketat e Huthit në Tel Aviv, përgjigjet ashpër Izraeli
22/07 20:59
Top Channel/ Kamala Harris mban fjalimin e parë/Vlerëson Biden, por nuk komenton garën presidenciale
22/07 19:38
Top Channel/ Masakër në një azil në Kroaci, autori qëllon me armë të moshuarit, 6 viktima
22/07 18:02
Top News/ Masakër në shtëpinë e të moshuarve / Ish polici qëllon dhe të ëmën, pesë viktima në Kroaci
22/07 15:21
Top News/ Izraeli urdhëron evakuimin e Gazës / Paralajmëron ’operacion të dhunshëm’ në pjesën jugore
22/07 15:20
Top Channel/ Harris nuk humbet kohë, nis fushatën për mbledhje fondesh: Dhuroni nga 20$-500$…
22/07 14:42
Top News/ Kush po e udhëheq SHBA-në??? Trump sulmon Bidenin: Të dorëhiqet si president
22/07 14:41
Top News/ Pas kuintave të tërheqjes së Bidenit…Sondazhe horror dhe staf i painformuar deri në fund
22/07 14:40
Top Channel/ U përfolën si kandidatë për President,guvernatorët tërhiqen nga gara: Mbështesim Harris
22/07 14:40
Top News/ Kosova, ‘në zemrën’ e Bidenit / Angazhim i tij ndër vite, nga Senati në Shtëpinë e Bardhë
22/07 14:40
Top News/ ‘Anatomia’ e një rënieje…Biden dorëzon stafetën, presidenti me një mandat
22/07 14:39
Top Channel/ Mbledhja urgjente dhe presioni i deputetëve! Si mori Biden vendimin për t’u tërhequr
22/07 14:38