Top Channel/ BBC: Rojet bregdetare hodhën emigrantët nga anija drejt vdekjes!
17/06/2024 11:12

Rojet bregdetare greke kanë shkaktuar vdekjen e dhjetëra emigrantëve në Mesdhe gjatë një periudhe trevjeçare, pohojnë dëshmitarë, të cilët flasin edhe për të paktën 9 klandestinë të hedhur qëllimisht në ujë. Të nëntë janë në mesin e më shumë se 40 personave që dyshohet se kanë vdekur si pasojë e dëbimit me forcë nga ujërat territoriale greke, ose të nxjerrë përsëri në det pasi kishin mbërritur në ishujt grekë, thotë BBC. Vetë roja bregdetare greke i kundërshtoi mem forcë të gjitha akuzat për veprimtari të paligjshme. “Kemi treguar pamjet e 12 personave që hipnin në një varkë të rojes bregdetare greke dhe më pas braktiseshin në një gomone tek një ish-oficer i lartë i rojes bregdetare greke. Kur u ngrit nga karrigia e tij dhe me mikrofonin ende të ndezur, ai tha se ishte "qartësisht i paligjshëm" dhe "një krim ndërkombëtar", thote BBC. Qeveria greke është akuzuar prej kohësh për kthime të detyruara - duke i shtyrë njerëzit të ktheheshin drejt Turqisë, prej nga ku kishin kaluar, cka është e paligjshme sipas ligjit ndërkombëtar. Por kjo është hera e parë që BBC llogarit numrin e incidenteve gjatë të cilave pretendohet se vdekjet kanë ardhur si pasojë e veprimeve të rojeve bregdetare greke. 15 incidentet që analizoi ekipi i gjigandit mediatic anglez nga maji i 2020 deri në maj 2023 - rezultuan në 43 vdekje. Burimet fillestare ishin kryesisht mediat lokale, OJQ-të dhe roja bregdetare turke. Verifikimi i llogarive të tilla është jashtëzakonisht i vështirë - dëshmitarët shpesh zhduken, ose janë shumë të frikësuar për të folur. Megjithatë, thoë BBC në dokumentarin me titull: “Qetësi varri, vrasje në Mesdhe”, thekson se në katër nga këto raste ka qenë në gjendje të verifikojë rrëfimet duke folur me dëshmitarë okularë. Në pesë nga incidentet, emigrantët pohuan se ishin hedhur direkt në det nga autoritetet greke. Në disa incidente të tjera, emigrantët thanë se ishin futur në gomone pa motorë, të cilët më pas u shfrynë, ose dukej se ishin shpuar më parë.

Top News/ ‘Lufta mund të prekë edhe Europën’/ Paralajmërim i fortë për perëndimin nga Libani
20/07 23:00
Top News/ Shkon në 39 mijë numri i viktimave në Gaza/ Dhjetëra viktima nga sulmet izraelite në kampe
20/07 22:40
Top Channel/ Trump nuk gjen qetësi, pas atentatit kërcënohet me jetë, bashkë me zëvendësin
20/07 22:32
Top News/ Biden kritika ish-presidentëve demokratë/ Ndihet i tradhtuar nga Obama dhe Bill Clinton
20/07 22:20
Top Channel/ Përkujtohet 50 vjetori i pushtimit të Qipros. Erdogan pjesë e paradës ushtarake
20/07 22:11
Top Channel/ Nën shoqërinë e të dashurës së tij, ku po i kalon pushimet luksoze futbollisti Yamal
20/07 22:03
Top News/ Të burgosurit shqiptarë në Greqi, në grevë: Na mohohet e drejta për lirim me kusht
20/07 22:00
Top News/ NATO vlerëson strategjinë e Ukrainës/ Si mund ta fitojë luftën kundër Rusisë?
20/07 21:30
Top News/ Gjobvënie brenda burgut të Kretës/ Tre shqiptarë terrorizojnë bashkëvuajtësit grekë
20/07 21:00
Top News/ “Në shënjestër të vrasësit edhe Biden”/ Detaje nga hetimet e FBI për Thomas Matthew Crooks
20/07 20:45
Top News/ Bëji një të mirë të fundit SHBA-së!/ Kandidati I Trump, Biden- Dorëhiqu nga posti
20/07 20:15
Top Channel/ Gjykata dënon rëndë Izraelin/ GJND: Prania në territoret e pushtuara, e paligjshme
20/07 19:17
Top Channel/ Protesta dhe vrasje në Bangladesh/ Studentët përleshen me policinë, qindra të vrarë
20/07 19:16
Top News/ Shërbimet sekrete ruse akuzohen për vrasjen e një ish-deputetje ukrainase
20/07 16:23
Top Channel/ Zelensky i hapur për bisedime!I bëri ftesë Moskës të marrë pjesë në samitin e nëntorit
20/07 15:12
Top News/ Presioni për t’u tërhequr. Biden e shpërfill – Javën tjetër do të rinis fushatën
20/07 14:33
Top News/ Pas avarisë së Microsoft. Hakerat vihën në lëvizje me programe ‘peshkimi’
20/07 13:27
Top News/ Rusia sfidon avionët amerikanë: ‘Mezi po presim F16-at në Ukrainë! Ua dimë dobësitë’
20/07 13:23
Top Channel/ Vajtim dhe festë për ndarjen e Qipros.Sot 50-vjetori i pushimit turk të ishullit pas…
20/07 12:24
Top Channel/ Trump i premton paqen Ukrainës, bisedon në telefon me presidentin Zelensky
20/07 12:22