Top Channel/ Asnjë vdekje nga varianti Indian, ekspertët: vaksina mbron 97%!
17/05/2021 14:29

Asnjë person i vaksinuar në Mbretërinë e Bashkuar nuk ka ndërruar jetë prej infektimit nga variant Indian i koronavirusit, thonë shkencëtaret vendas, sipas të cilëve vaksinat janë 97% efikase edhe ndaj këtij mutacioni të rrezikshëm. Kërkimet e realizuara mbi punonjësit shëndetësorë në Indi treguan se ata që kanë marrë një dozë të AstraZenecas kishin mbrojtje shumë të lartë ndaj variantit i cili ka mbjellë kudo shqetësim, ndërsa rreziku i shtrimit në spital reduktohej në vetëm 0.06 per cent. Në Angli janë regjistruar 1,313 raste me variantin Indian, por qeveria britanike thotë se të dhënat që ajo disponon, tregojnë se nuk ka pasur asnjë jetë të humbur prej tij ne mesin e personave të vaksinuar. Në Indi së fundi, rastet e reja duket se po pësojnë rënie sipas Associated Press. Javën e fundit, ato u tkurren me gati 70% në kryeqendrën financiare të vendit, Mumbain me 22 milionë banorë. Nga 11 mijë infektime në ditë që numëronte ky qytet, tani ka më pak se 2000. Edhe pse shifra të tilla ofrojnë një rreze shprese, autoritetet sërish paralajmërojnë se per kujdes, sepse virusi nuk është larguar dhe kriza nuk ka marrë fund.

Top News – ‘Pacienti’ 3000 vjecar bën skaner/ Të dhënat nga mumja mund të ndihmojnë për kancerin
23/06 23:54
Top News – Orban lë ndeshjen, prej ‘ylberit’/ ndërkohë, portieri gjerman vazhdon ta mbajë shiritin
23/06 23:52
Top News – Gruaja që lindi 10 fëmijë në Afrikë/ E vërteta e lajmit që tronditi të gjithë botën
23/06 23:05
Top Channel/ Athinë. Prifti sulmon me acid 7 mitropolitë, dy avokatë dhe një polic
23/06 23:04
Top News – To ‘raki’, or not to ‘raki’/ Armeni, be ndalon emërtimin konjak të rakive vendase
23/06 22:31
Top News – Kina ‘mbyt’ një tjetër zë të lirë/ Hong Kong, mbyllet gazeta prodemokratike Apple Daily
23/06 22:30
Top News – COVID 19, ‘fati’ i milionerëve/ Shtohet numri i të pasurve, ‘fundosen’ të varfrit
23/06 22:28
Top News – Notojnë nudo për solsticin veror/ Rituali u krye pavarësisht nga ujërat e akullte
23/06 22:14
Top News – SHBA, e zhgënjyer nga samiti i BE/ Ambasadorja Amerikane-Maqedonia i ka kryer detyrat
23/06 18:41
Top News – Rusët ‘sulmojnë’ anijen, por… Alarm i rremë, marina britanike e përgënjeshtron
23/06 18:41
Top News – Zyrtarët e BE të zhgënjyer/ Vendet që kanë konflikte, të mos bllokojnë zgjerimin
23/06 18:40
Top Channel/ Rezultat befasues: kush është qyteti më i shtrenjtë i botës!
23/06 16:13
Top News – Me lejen e gruas së pare/ Gjermani martohet me dy të dashurat e tij
23/06 16:09
Top Channel/ Blinken “zbarkon” në Berlin: “Jo gazsjellësit rus, kërcënim për Europën!
23/06 16:07
Top Channel/ Rusia lëshon bomba drejt luftanijes britanike, shpërthejnë tensionet në Krime!
23/06 14:45
Top News – Flet nëna e Carolinës/ ‘Ai më mori vajzën, s’do e lejoj të më marrë mbesën’
23/06 12:54
Top Channel/ Kreu i BionTech optimist: “Vaksina jonë, efikase kundër variantit Delta”!
23/06 12:40
Top Channel/ SHBA, telashe “në parajsën e drejtësisë”; republikanët bllokojnë reformën zgjedhore!
23/06 12:08
Top Channel/ Merkel jep shembullin e para, kancelarja gjermane përzien vaksinat!
23/06 11:57
Top Channel/ Negociatat me Shqipërinë, Varhelyi: Prioritet kryesor gjatë presidencës sllovene!
23/06 11:55