Top Channel/Apple, Google dhe Amazon në krizë, Metavers u rrit në bursë me 100 miliard
03/02/2023 22:26

Amazon, Google dhe Apple publikuan bilancet e tyre për tremujorin e fundit të 2022, ku të treja kompanitë rregjistruan humbje të mëdha. Amazon vijon të faturojë më shumë se më pare, plot 149,2 miliardi dollar, por nuk ka fitime, vetëm 278 milioni dollar, ndërkohë që në të njëjtën kohë të një viti më parë amazon rregjistronte 14,3 miliardi dollar fitime. Ndërsa Apple rregjistroi një ulje të shitjeve, me rreth 5 % dhe pati më pak fitime, 30, 5 miliardë dollar. Gjatë tre mujorit të fundit të 2022 apple fitoi 30 miliardë dollar dhe faturoi 117, pritshmëritë ishin shumë më të mëdha. Dy janë shkaqet, ulja e kërkesës për këtë produkt në treg dhe vështirsitë e fabrikave kineze prej pandemisë pasi qeveria kineze kishte vendosur masave shtërnguse. Ndërsa Google pati një rënie të fitimeve në masën 34%, kryesisht sepse pati një rënie të reklamave në masën 5 %. Biznesi i rrjeteve sociale është në krizë ndërsa e vetmja që ka shënuar fitim është metavers e zukenberg që pati një rritje të jashtzakonshme në burse, me 23 % duke fituar plot 100 miliardë dollarë.

Top News – Vritet komandanti më famëkeq i Putinit/ A e eleminoi Ukraina nënkolonelin rus!
29/03 17:55
Top News – Spiunët më efektivë se ushtria/FSB ka nën kontroll të plotë rajonet e pushtuara
29/03 17:55
Top News – Rusia, prova të çmendura me raketa/ Merr vendim që të mos informojë SHBA-në
29/03 17:44
Top News – Qofte me mish mamuthi, ‘me shije pule’ / Kafsha është zhdukur 4 mijë vite më parë, por…
29/03 17:36
Top News – Ukraina fillon kundërsulmin…! ’Dridhet Moska’, godet qytetin e kontrolluar nga Rusia
29/03 16:15
Top News – Goditje bërthamore për hakmarrje! Nëse Putin nuhat disfatën, sulm ndëshkues jo taktik
29/03 16:14
Top News – Lojëra lufte me raketat e frikshme Yars / Rusia kërcënon botën, tregon fuqinë bërthamore
29/03 16:05
Top News – Ethet e arit në vendin e varfër…toka si djath zviceran, shpresë dhe dëshpërim
29/03 16:04
Top Channel/ Italia ndalon mishin e laboratorit:” Nuk e duam”! Gates promovon mishin sintetik!
29/03 15:33
Top Channel/ Zelensky fton Xi Jinping në Kiev, Rusia nxjerr raketat ndërkontinentale!
29/03 15:19
Top Channel/ 40 emigrantë digjen brenda qendrës së pritjes, rojet nuk i hapën derën!
29/03 14:21
Top News – Digjen 39 njerëz, pas zjarreve në një qendër emigrantësh në Meksikë
29/03 13:14
Top News – Zelenski fton Xi Jinping në Ukrainë / ’Jemi gati ta presim!’ Çfarë ka në mendje…?
29/03 12:33
Top News – Robotët do na ‘vjedhin’ punën! 300 mln vende në rrezik nga Inteligjenca Artificiale
29/03 12:23
Top News – Dy vite burg për vizatimin e vajzës, denim qesharak për prindin rus
29/03 12:21
Top Channel/ Zbatimi i Ohrit, Brukseli cakton datën: “Në 4 prill, takimi Bislimi-Petkovic”!
29/03 12:06
Top News – Pse Bakhmuti është jetësor për Kievin / Nëse bie…! Zelenski: Më dobëson para Putinit
29/03 12:05
Top News – Macron kërkon ‘ekonomi lufte’! Berlini e Parisi shtojnë ndihmat ushtarake për Kievin
29/03 11:47
Top News-SHBA cënon sovranitetin e Izraelit! Netanjahu përplaset me Biden, kërkoi ndaljen e reformës
29/03 11:44
Top News – SHBA e BE mund të copëtojnë Serbinë! Lugina e Preshevës në tryezën e Blinken
29/03 11:42