Top Channel/ Ankaraja thirrje SHBA-së: Mos ndërhyni në raportet tona me Greqinë
19/04/2021 11:53

Përpos përplasjes me ministrin e jashtëm turk Mevlut Cavusoglu, të cilën shefi I diplomacisë greke Nikos Dendias u përpoq më pas ta zbuste me një ftesë për homologun për një takim në Athinë, intervista me tone të ulura që ai dha në mediat greke, nxorri në pak një zhvillim shqetësues për Ankaranë. Dendias informoi se Greqia dhe Shtetet e Bashkuara po negociojnë per rinovimin e Marrëveshjes së Bashkëpunimit të Ndërsjellë të Mbrojtjes (MDCA) dhe planet janë që ajo të firmoset përpara fundit të kësaj vere.“Duhet të theksoj gjithashtu se përtej detajeve teknike të rinovimit të ujdisë, rëndësia e saj qëndron në rolin strategjik që Shtetet e Bashkuara i atribuojnë Greqisë. Dhe kjo është shumë më e madhe se shumë çështje që do të përfshihen në marrëveshjen e rinovuar, "deklaroi ministry I jashtëm grek. Edhe pse ai nuk dha detaje mbi përmbajtjen e marrëveshjes së rishikuar, ka shumë të ngjarë që ajo ta përmirësojë akoma më tej bashkëpunimin ushtarak mes dy vendeve, një zhvillim të cilin Turqia po e ndjek me vëmendje prej disa kohësh. Disa ekspertë turq, të cituar nga mediat vendase, argumentojnë se SHBA po kalon nga Turqia tek Greqia si partner ushtarak rajonal,e kjo për shkak të fërkimeve në rritje me Ankaranë. Së bashku me shitjet ushtarake miliarda dollarëshe, Amerika besohet se po planifikon të dërgojë në Greqi edhe dhjetëra helikopterë luftarake e qindar tanke. Këtë trend të ri, në kryeqytetin turk po e vëzhgojnë me kujdes. Çavuşoğlu pohoi së fundi se e kishte ngritur këtë shqetësim gjatë takimit me sekretarin amerikane të shtetit, Anthony Blinken, të cilit I kujtoi se Shtetet e Bashkuara deri tani kanë ruajtur një marrëdhënie të balansuar, dhe se kjo gjë, nuk duhet të ndryshojë.

Top News – Një marrëveshje me Iranin/ SHBA nuk e përjashton mundësinë
06/05 21:34
Top Channel/ Adoleshenti palestinez i vrarë nga ushtria në Bregun Perëndimor, varroset në Nablus
06/05 21:18
Top Channel/ Banorët në Guatemala në rituale lutjeje për fundin e aktivitetit të vullkanit Pacaya
06/05 21:17
Top Channel/ Peshkarexhat franceze bllokojnë ishullin Jersey në protestë ndaj Anglisë për peshkimin
06/05 21:15
Top Channel/ Presidenti Macron shënon 200-vjetorin e vdekjes së Napoleonit në ‘Les Invalides’
06/05 21:14
Top Channel/ Gruaja lind nëntë bebe të shëndetshme në spitalin në Marok – Pa koment
06/05 21:13
Top Channel/Protesta të dhunshme në Bogota, në ditën e tetë të trazirave të rënda sociale në Kolumbi
06/05 21:12
Top Channel/ “Made in China” , rruga e re kineze e Mëndafshit pëson të çara!
06/05 16:45
Top Channel/ Ndodh në Japoni: me fondet anti Covid ndërtojnë statujë kallamari!
06/05 15:31
Top News – Po vijnë ‘The Blitzers’…/ Beteja për superyjet e radhës së k-POP-it
06/05 15:27
Top News – Rusi, një Barbie në hapësirë/ Gati misioni. një balerinë e një aktore në ekuipazh
06/05 14:57
Top News – Zjarr dhe zemërim në Kolumbi/ Protestuesit duan të djegin të gjallë policët
06/05 14:48
Top News – Me ndihmat për koronavirusin/ Bashkia ndërton statujën gjigande të oktapodit…
06/05 14:39
Top Channel/ Kur hyjnë në lojë gjermanët, “tërmet” në bizneset e “Ndranghetës”
06/05 14:24
Top Channel/ Plas skandali në Indonezi-testet e Covid në aeroport, me tamponë të përdorur!
06/05 13:40
Top News – ‘Dhëmb për dhëmb’/ SHBA do ti përgjigjet akteve agresive të rusisë
06/05 13:23
Top News – Ndihmë për Kosovën/ Kroacia i dhuron 10 mijë vaksina anti covid
06/05 13:22
Top News – Starship’ ia del mbanë/ Prototipi i ri i Spacex përfundon provën me sukses
06/05 13:22
Top News – Twitter apel përdoruesve/ ’Tregohuni të sjellshëm e mendohuni dy herë’
06/05 13:22
Top Channel/ Shteti amerikan vendim drastik, rikthen skuadrat e pushkatimit dhe karrigen elektrike
06/05 12:58