Top Channel/Amerika në “rrugë me gjemba”. Rriten interesat e dollarit,konfuzion në tregje financiare
22/03/2023 23:03

Rezerva Federale rriti sërish normat e interesit të mërkurën me çerek pike, ndërsa zyrtarët përpiqen të balancojnë dy probleme konfliktuale: riskun e rritjes së inflacionit dhe kërcënimet që vijnë nga tregu bankar. Lëvizja e rezervës federale ishte e njëjta me atë të muajit të kaluar, duke i rritur normat nga 4.75 deri në 5%. Kryetari Jerome Powell, tha se u konsiderua ndalimi i rritjes së normave për shkak të problemeve bankare, por të dhënat ekonomike sipas tij ishin mjaft të forta, duke e vendosur institucionin në një udhëkryq të vështirë. Në projeksionet e fundit ekonomike, zyrtarët e rezervës federale presin që rritja ekonomike të ngadalësohet gjatë këtij vitit, ndërsa inflacioni të jetë në nivele pak më të larta, nga parashikimet e fundit të dhjetorit. “Sërish ka shpresë që ne do ta qetësojmë ekonominë pa e dërguar në recesion”, tha Poëell. Sipas tij normat mund të rriten deri në fund të këtij viti dhe të fillojnë të zbresin gjatë 2024-ës. Z.Powell edhe njëherë konfirmoi se sistemi bankar i SHBA-së ishte financiarisht i shëndetshëm dhe i qëndrueshëm dhe se rezerva federale do të përdorë çdo mjet në dispozicion për ta mbajtur të sigurtë. Sipas tij, rasti i Silicon Valley bank do analizohet thellë tha më tej në konferencë dhe aparalëjmëroi se në të ardhmen do të ketë më shumë supervizime. Pas njoftimit për rritjen e normave nga banka qëndrore amerikane aksionet në bursa u rritën, por tregtimi në to ishte konfuz, pas fjalës z.Poëell. Investitorët reaguan ndaj çdo pike dhe presje të fjalimit të tij. Euforia më pas u zbeh ndërsa konferenca për shtyp vazhdoi, me stoqet që përfundimisht e mbyllën ditën në humbje. Normat e bonove dyvjeçare të thesarit ranë ndjeshëm në rreth 4 për qind. Kjo nënkupton që investitorët mendojnë se lëvizja e normës së interesit të së mërkurës mund të jetë e fundit nga rezerva federale për një kohë të gjatë, pavarësisht parashikimeve të politikëbërësve se do të rriten më tej.

Top News-27 vite pas vdekjes/Tupac nderohet në ‘Hollywood Walk of Fame’
02/06 10:13
Top News – Ta arrestojë apo jo Vladimir Putinin…! Afrika e Jugut po ‘vlerëson mundësitë’
02/06 09:00
Top News – NASA ‘rrëfen’ UFO-t / Hapi i parë ‘për transparencë’, 800 raste deri më tani
02/06 08:45
Top News – Vrer kundër ‘kllounëve’ në Kremlin / Bosi i mercenarëve rusë vendos kushte për luftën
02/06 08:30
Top Channel/ Deklarata e kandidatit për kryeministër në Spanjë bën xhiron e mediave
01/06 23:00
Top Channel/ Franca dhe Gjermania kërkojnë zgjedhje të reja në veri të Kosovës: Sa më shpejt!
01/06 22:57
Top Channel/ Po merrte pjesë në një ceremoni, rrëzohet Biden pasi u pengua në podium
01/06 22:56
Top Channel/ Princi i Kurorës i Jordanisë martohen në një ceremoni luksoze të mbushur me yje
01/06 22:18
Top News – Rrëzohet Biden, presidentin amerikan nuk e mbajnë këmbët në ceremoninë e diplomimit
01/06 22:11
Top News-Minimaliste, por moderne/Kiara Tito poston foto nga shtëpia e re
01/06 21:52
Top Channel/ Zelensky: NATO duhet t’i bëjë “një ftesë të qartë” Ukrainës
01/06 21:34
Top News – I riu vret partneren 7 muajshe shtatzënë/ Itali, gjendet trupi i 29-vjeçares
01/06 20:26
Top Channel/ “Duhet shumë punë”, KE: Zgjerimi i Ballkanit perëndimor sa më shpejtë të jetë e mundur
01/06 19:26
Top News – Zelensky u drejtohet liderëve europianë: Unitet ndaj agresionit rus, zgjeroni NATO-n
01/06 18:52
Top News – Rama takon Zelensky-n / Presidenti ukrainas e falenderon për mbështetjen
01/06 18:51
Top News – Audio-përgjimi, Trump pranon se ka ende informacione të klasifikuara
01/06 18:51
Top Channel/ “Tym i bardhë”, SHBA: Dhoma e Përfaqësuesve, ligj për tavanin e borxhit!
01/06 18:14
Top Channel/ Tërhiqet Vuçiç? “Do të shtensionojmë situatën në veri tw Kosovës”!
01/06 15:43
Top Channel/ Gjermania e Franca ndërmjetësojnë për Kosovën, Kurti: Policia ikën kur të hiqen bandat!
01/06 15:06
Top News – Në marsh drejt Kremlinit… / ’Partizanët’ anti-Putin: Nuk ndalemi deri në Moskë!
01/06 14:27