Top Channel/ Aleatët duan armë? Ekspertja amerikane: Industria jonë e mbrojtjes në vështirësi
12/04/2024 19:31

Shtetet e Bashkuara që përballen me presionin për të miratuar ndihmën ushtarake për Ukrainën, Izraelin dhe Tajvanin kanë filluar të shfaqin problemet e para me prodhimin e armëve. Sipas ekspertes për gadishmërinë ushtarake në Institutin Enterprise, Mackenzie Eaglen, të cilën citon Zëri i Amerikës edhe industria e mbrojtjes amerikane gjithashtu ka nevojë të madhe për mbështetje. Mbështetja e Amerikës për ushtritë e Ukrainës dhe Izraelit ka rritur kërkesat në industrinë amerikane të mbrojtjes, tha ajo duke shtuar se fabrikat në të gjithë vendin kanë prodhuar armë dhe municione me një ritëm të paparë në dekada. Megjithatë, ekspertja paralajmëron se kjo industri nuk po mundet të mbajë ritmin para kërcënimeve komplekse, duke filluar nga agresioni rus në Evropën Lindore, te sulmet e militantëve që kanë mbështetjen e Iranit në Detin e Kuq. “Marina po përdor më shumë raketa 'Tomahaëk' brenda një jave se sa ka blerë gjatë gjithë vitit të kaluar. Kjo ka të bëjë me normat e prodhimit në kohë paqeje që duhet të ndryshohet përmes përkrahjes shtesë për sigurinë kombëtare”, sqaron ekspertja Eaglen. Në këtë pikë një vëzhguese e mënyrës se si Shtetet e bashkuara të Amerikës reagojnë, është Kina, tha ekspertja Eaglen duke shtuar se, “Pekini e di se sa raketa po blejmë apo prodhojmë në vit dhe sigurisht ato që kemi nuk mjaftojnë për të parandaluar një luftë në Azi”, shtoi ajo duke përmendur se nëse Kina pushton Tajvanin, sic ka paralajmëruar tronditet gjithë rajoni i Paqësorit. Ekspertja Mackenzie Eaglen apeloi që senati të miratojë sa më parë një projektligj për sigurinë kombëtare që financon dërgimin e më shumë nëndetëseve amerikane për një patrullim më të mirë të Paqësorit. Pamjet: AFP

Top Channel/ Borell jep alarmin: Konfliktet do dalin jashtë kontrollit, përfshirë Ballkanin!
30/05 15:38
Top Channel/Rrahën të dashurin e vajzës brenda në spital,mbetet në burg babai dhe 2 të afërmit e tij
30/05 14:54
Top News/ Vjen ndryshimi i madh në luftë / SHBA do të lejojë Ukrainën të godasë në territor rus
30/05 14:37
Top News/ Zbulohet ‘arma e re e Rusisë’ / Inteligjenca ngre alarmin në Evropë për zjarrvëniet
30/05 14:35
Top News/ ‘E gëlltiti’ motori i avionit / Vdes një person në aeroportin e Amsterdamit
30/05 14:35
Top News/ Ukraina teston ‘vrasësin e dronëve’ / I rrëzon nga kilometra larg me valë elektronike
30/05 14:33
Top News/ Izraeli merr kontrollin e kufirit / Rrezik përplasjeje me Egjiptin, do shkatërrojë tunelet
30/05 14:32
Top News/ Ura ‘e dashur’ e Putinit, në rrezik / Ukraina nis ‘blitzin’ e madh, 20 shpërthime në Krime
30/05 14:32
Top News/ Rusia, paralajmërim bërthamor për F-16 / ’Një sinjal nga NATO, do marrim hapa shtesë’
30/05 14:28
Top News/ Kthim në ditët e errëta të Luftës së Ftohtë / Mijëra dronë në kufijtë e NATO-s me Rusinë
30/05 14:25
Top News/ Lufta në Gaza, deri në fund të vitit / Izraeli paralajmëron: Edhe shtatë muaj të tjerë
30/05 14:24
Top News/ Qielli bëhet i kuq si gjaku / ’Armagedon bërthamor’, pamje apokaliptike mbi qytet
30/05 14:23
Top News/ Franca nis trajnuesit ushtarakë në Ukrainë / Vendimi është marrë, do të publikohet shpejt
30/05 14:21
Top News/ Mijëra persona ranë viktima / Operacion i madh evropian kundër krimit kibernetik
30/05 14:20
Top News/ ‘Vjell’ llavë dhe tym pa u ndalur / Vullkani në Islandë shpërthen prej dy ditësh
30/05 14:20
Top News/ Grumbullim masiv trupash në Kharkiv / Çfarë po përgatit Rusia? Ukraina forcon mbrojtjen
30/05 14:11
Top Channel/ I zbuloi të dashurën gjatë një takimi, baristi italian vret të fejuarën shtatzënë
29/05 22:29
Top Channel/ “Gënjeshtari më i madh i të gjitha kohërave”: Avokati i Trumpit sulmon Cohen!
29/05 16:17
Top News/ Avioni 55 metra metra në pikiatë në 4 sek /Tmerri në fluturimin që u përball me turbulenca
29/05 15:01
Top News/ Policia, bastisje në Parlamentin Evropian /Dyshime për propagandë ruse, në fokus asistenti
29/05 15:01