Top Channel/ Akulloret kancerogjene, AKU: Janë shitur 11.7 ton produkte me oksid etileni
23/08/2021 18:22

11747.44 kilogram akullore, me përmbajtje kancerogjene është shitur në tregun shqiptar, njofton AKU. Bashkimi Evropian dha urdhër në 31 korrik, që të tërhiqen nga tregu akulloret e prodhuara nga kompania e huaj, pasi zbuloi oksid etileni te këto produkte ushqimore. Pas kontrolleve të kryera në tregun shqiptar, Autoriteti Shqiptar i Ushqimit ka llogaritur se një sasi prej 16.1 ton akullore të dëmshme për shëndetin është shpërndare nëpër marketet e vendit. Nga këto, 11.7 ton janë blerë nga konsumatori. Rreth 20 ton të tjera ndodheshin ende në magazinat e subjekteve importuese dhe janë asgjësuar nga AKU. Sipas zbulimit, disa akullore Bounty, Snickers dhe Twix janë të kontaminuara me lëndën kancerogjene të oksidit të etilenit, i cili sipas ekspertëve ka aftësinë të dëmtojë ADN-në dhe të shkaktojë kancer.

Top News-Xhaferraj akuza qeverisë-50 viktimat e tërmetit u shkaktuan nga masakra urbane
28/10 13:01
Top News-Tërmeti i 26 nëntorit,Ahmetaj zbulon datën, ja kur strehohen familjet e Durrësit në banesa
28/10 13:00
Top News – Kushi takon kryebashkiakët / Diskutim për problematikat e arsimit
28/10 12:58
Top Channel/ Ceremoni për të rënët grekë/ Kujtohet lufta italo-greke në Bularat
28/10 12:53
Top Chanel/ Debate për helmimin e Krujës në Kuvend, opozita kërkon dorëheqjen e kryebashkiakut
28/10 12:48
Top News-Xhaferraj ‘zë ngushtë’ Ahmetajn, ‘Përse në fund të korrikut u anullua vendimi…’
28/10 12:45
Top News-Balla-PD, ‘Oreksi juaj’, nuk e kthen dot parlamentin në instrument diskutimi
28/10 12:44
Top News-Rihapet hetimi për dosjen ‘Gërdeci’/SPAK regjistron procedim penal për Fatmir Mediun
28/10 12:43
Top News-Helmimi masiv në Krujë, Balla ‘përplaset’ me Rushaj-Mos e politizoni ngjarjen!
28/10 12:42
Top News – Ceremoni në Këlcyrë e Bularat / Përkujtohen ushtarët grekë rënë në luftën italo-greke
28/10 12:40
Top Channel/ Aksidente të shumta në rrugët e Lezhës, shkak kryqëzimet dhe mungesa e fushëpamjes
28/10 12:29
Top News-Aksident rrugor dhe lojëra fati/Në pranga 3 persona në Fier , policia jep detajet
28/10 12:25
Top News-Shpërndanin lëndë narkotike në doza/Prangosen dy persona në Lezhë, sekuestrohet droga
28/10 12:08
Top Channel/ Sot më pak krutanë në spital. Drejtoresha: 3 persona kërkuan ndihmë
28/10 12:05
Top News-Projekti ‘Lungomare 3’/ Rama publikon pamjet-Në fillimin e vitit 2022, fillojnë punimet
28/10 11:07
Top Channel/ Helmimi masiv në Krujë, PD: Të dorëhiqet Artur Bushi!
28/10 10:56
Top Channel/Kushi takim me kryetarët e bashkive!Fokusi,thellimi i bashkëpunimit për arsim më cilësor
28/10 09:02
Top Channel/ Veting politikës, Rama: Ulemi me PD/Komisioni hetimor, Rama: Jam në dispozicion
27/10 23:27
Top News- Nuk kanë të ndalur infektimet / 672 raste dhe 5 viktima në 24 orë
27/10 21:21
Top News- Efektivët rrethojnë ndërtesën. Bashkia e Tiranës merr nën kontroll Sarajet e Toptanëve
27/10 21:19