Top Channel/ Aamerikanët mund të armatosen lehtësisht, Gjykata e Lartë zgjeron të drejtat
23/06/2022 18:55

Gjykata e Lartë në amerikë shfuqizoi të enjten ligjin e nju jorkut i cili kërkon që banorët e shtetit të kenë një arsye të fortë dhe mjaft specifike për të marrë licensën e mbajtjes së një arme, vendim ky që në fakt mund ta bëjë më të lehtë për miliona amerikanë të armatosen në publik, ndërkohë që vendi po tronditet nga një sërë ngjarjesh të njëpanjeshme me të shtëna masive. Gjyqtari Clarence Thomas shkroi opinionin për një shumicë 6-3. Vendimi në fjalë kishte potencialin për të ndryshuar opinionin mbi të drejtat e Amendamentit të Dytë në një kohë kur amerikanët janë thellësisht të ndarë mbi aksesin në armë. "Kërkesa e Nju Jorkut për shkakun e duhur të mbajtjes së armës shkel Amendamentin e Katërmbëdhjetë, duke ndaluar qytetarët me nevoja të zakonshme vetëmbrojtjeje që të ushtrojnë të drejtën e tyre për të mbajtur armë," shkroi gjyqtari Thomas në një opinion të cilit iu bashkuan pesë gjyqtarë të tjerë konservatorë. Vendimi ndryshon kuadrin që gjykatat më të ulëta do të përdorin në vijim. Kritikët thonë se vendimi do të dëmtojë zgjidhjet e arsyeshme të konflikteve tek ata që mendojnë se mund të frenojnë dhunën me armë.   Njëzet e pesë shtete në Amerikë përgjithësisht lejojnë njerëzit të mbajnë armë të fshehura në shumicën e hapësirave publike pa asnjë leje, kontroll të historisë kriminale të personit ose trajnime për sigurinë, sipas Qendrës Ligjore Giffords për Parandalimin e Dhunës me Armë Vendimi shënon zgjerimin e parë të të drejtave të armëve që nga viti 2008, kur Gjykata e Lartë pranoi se Amendamenti i Dytë mbron të drejtën për të mbajtur armë zjarri në shtëpi për vetëmbrojtje. Pamjet: AFP

Top Channel/ Sidney në rrezik nga pëmbytjet, tajfuni në Kinën Jugorë ndan anijen më dysh
03/07 10:45
Top News- Rriten tensionet Turqi-Greqi/ Shtohen akuzat e paralajmërimet nga dy shtetet
02/07 19:36
Top News – Ushtria ukrainase “gjen” sekretet ruse/ Zbulohen në kufi hardisku me të dhëna të rëndësishme
02/07 19:26
Top News – Masakër në SHBA, vriten 3 policë/ Autori shkëmbeu zjarr me efektivët për disa orë
02/07 19:24
Top Channel/ Rusia e dënoi me pushkatim, britaniku apelon vendimin: Dy muaj për shqyrtimin e kërkesës!
02/07 16:55
Top News-Turistët në Venecia me biletë hyrëse / 10 Euro për person, qyteti publikon rregullat e reja
02/07 15:45
Top News-NATO do avionët e Finlandës e Suedisë/Anëtarësimi i shpejtë në aleancë, përfitim i dyfishtë
02/07 15:30
Top News-Trump sërish për Shtëpinë e Bardhë/ Njoftimi pritet së shpejti, shqetësim mes republikanëve
02/07 15:29
Top Channel /Ukraina kërkon ndihmën e Turqisë, Erdogan përgatit anijet!
02/07 15:01
Top Channel/ Finlanda “e lumtur”: Numri më i madh i vdekjeve nga droga në Europë!
02/07 14:59
Top News – Parashutistë serb në kufi me Kosovën / KFOR sqaron çfarë ndodhi: Ishte një…
02/07 14:40
Top News – Greqia do të njohë Kosovën!/ Po pret momentin e përshtatshëm për hapin final
02/07 14:38
Top News – Qindra raste të reja me Koronavirus/ Rikthehet frika e pandemisë, OBSH paralajmëron…
02/07 14:23
Top News – Rusia shton sulmet në lindje/ Po rrethohet Lisiçansku, bastioni i fundit i rezistencës
02/07 14:13
Top Channel/ “Fajin e ka Spanja”, protesta në Madrid pas vdekjes së 23 emigrantëve në Melilla!
02/07 13:54
Top News – Rusia, sërish masakër mes civilësh / Sulm në Mikolaiv pasi u vranë 21 persona në Odesa
02/07 13:04
Top News – Putin fle i tmerruar!/ Ish shefi i Pentagonit: Si një personazh i Dostojevskit
02/07 13:03
Top News – Një varg tërmetesh trondisin Iranin / Viktima dhe dëme, toka lëkundet me 6 ballë
02/07 12:50
Top News – Agresioni rus e problemet e brendshme / A mundet ta mbrojë NATO Evropën Lindore…!
02/07 12:48
Top News – NATO ‘në këmbë’ për Ukrainën / Çfarë armësh të reja i janë premtuar Kievit?
02/07 12:46