Top Channel/19 mijë nxënës iu nënshtruan provimeve të maturës, pyetjet përfunduan në rrjetet sociale
22/06/2024 19:48

Mbi 19 mijë nxënës të shkollave të mesme i janë nënshtruar testit të Maturës Shtetërore këtë të shtunë në Kosovë. Kësaj radhe aplikimi për të iu nënshtruar testit të maturës do të duhej të bëhej përmes platformës e-Kosova dhe si pasojë e mosplotësimit të saktë të të dhënave, rreth 500 nxënës nuk arritën t'i nënshtroheshin këtij procesi. Testimi nisi në orën 10:00 dhe kishin dy orë e gjysmë kohë për t'u përgjigjur në 100 pyetje nga katër lëndë, gjuha shqipe dhe letërsia, gjuha angleze, matematika dhe një lëndë zgjedhore që e përzgjedhin vetë nxënësit. Edhe këtë vit, pyetjet dhe përgjigjet e testit të maturës u shpërndanë nëpër rrjetet sociale. Në një grup në që ka mbi shtatë mijë anëtarë, nxënësit dërgonin me fotografi testin dhe merrnin përgjigje nga disa anëtarë të tjerë, përkundër që përdorimi i telefonit ishte i ndaluar. Për këtë arsye Ministria e Arsimit kishte marrë vendim që nxënësit të shpërndaheshin nëpër 178 qendra testimi në të gjithë Kosovën, por as kjo nuk i ka penguar ata për të kopjuar. Në një nga shkollat e Prishtinës, drejtori i shkollës tha se nuk kishte pasur ankesa të regjistruara.

Top News/ U vra nga policia serbe/ Konfirmohet vdekja e Faton Hajrizit nga shenjat e gishtave
22/07 22:58
Top Channel/ Konfirmohet vrasja e Fatjon Harizit. Autoritetet në Kosovë marrin provat që prisnin nga Serbia
22/07 22:10
Top Channel/ Shpërthimi që tronditi pushuesit. Granata e hedhur në liqenin e Ujmanit, ende pa autor
22/07 21:31
Top News/ Serbët me viza, Kosova kundër BE/ Presidenca: Po cenohet kushtetuta e vendit
22/07 20:55
Top News/ Cilësia e mësimdhënies/ Në Kosovë qytetarët duan që të testohen mësuesit
22/07 16:49
Top News/ ‘Shpërthen’ dhuna ndaj grave / Kosovë, gjashtë raste në vetëm 24 orë
21/07 14:31
Top News/ Reagimi i ministres Haxhiu. Serbia po nxit arratisjen e të burgosurve nga Kosova
20/07 15:25
Top News/ Raporti i DASH për ekonominë/ Tensionet me Serbinë trembin investitorët në Kosovë
20/07 14:42
Top News/ Kufizimi i orarit të punës/ Përfundon afati për kategoritë që përfituan në Kosovë
20/07 12:19
Top Channel/ Kosovë, shtohen tumoret! Vetëm në 6 muajt e parë të 2024 janë identifikuar 1.000 raste
20/07 12:17
Top News/ Kush ishte Faton Hajrizi? I dënuar për vrasje, grabitje dhe arratisje nga burgu
19/07 21:50
Top News/ Shqipja mes emigrantëve. Mbahet në Prishtinë seminari me mësuesit e diasporës
19/07 17:45
Top News/ Masakra me 16 shqiptarë të vrarë. Dënohet me 12 vite burg ish-polici i Millosheviçit
19/07 17:43
Top News/ Pas vrasjes së Faton Hajrizit/ Serbia kërkon ‘kokën’ e vëllait tjetër në Gjermani
19/07 17:43
Top Channel/Vritet vrasësi i policit! Ministria e Brendshme e Serbisë lajmëron ekzekutimin e Harizaj
19/07 15:46
Top Channel/ Kosova në samitin e Oxfordit. Osmani-liderëve të BE-së: Rusia, kërcwnim për demokracinë
18/07 22:16
Top News/ Vrasja e policit serb/ Daçiç: S’është e rastësishme, presim bashkëpunim nga Gjermania
18/07 19:03
Top Channel/ Vret policin serb, kërkohet një shtetas i Kosovës. Qëlloi policët që e ndalën në Serbi
18/07 15:13
Top Channel/ Vret policin serb! Kërkohet një shtetas i Kosovës. Qëlloi me armë policët që e ndalën
18/07 12:25
Top Channel/ Osmani vendos ndërkombëtarët me “shpatulla pas muri”: Garanci për Asociacionin!
18/07 11:28