Të sfidosh vdekjen, e të rilindësh kampion. Historia e sportistit që nuk u dorëzua kurrë…
02/11/2019 20:00

Haki Doku lindi në qytetin e Krujës në vitin 1969. Ai u largua nga Shqipëria në fillim të viteve 90 dhe emigroi në Itali. Hakiu nuk ka ndalur së lëvizuri, edhe pse ai vuan nga një dëmtim ne shtyllën kurrizore. Në 1997, ai punonte si murator në Itali, gjatë punës ai ra nga një skelë dhe u paralizua. Haki Doku ishte 27 vjeç kur ra nga skela në një kantier ndërtimi. Për rreth 3 javë ai qëndroi në gjëndje koma, me kalimin e kohës fati desh që të rehabilitohej dhe arriti të fillojë një jetë të re ” të rilindur” Pa u bazuar tek fatkeqesia, ai u shfaq shumë optimist në të gjitha aspektet e jetës duke parë vetëm përpara. Falë kjo dhe familjes së mrekullueshme që e motivon çdo ditë. Haki Doku synon të përdorë karrocën e tij për të zbritur shkallët e disa prej ndërtesave me te larta në botë për të frymëzuar njerëzit për të synuar për të pamundurën.Shkallët më të zbritura në një karrige me rrota brenda një ore janë 2.917 dhe u arrit nga Haki Doku në Lotte World Tower, Seul, Koreja e Jugut, më 27 mars 2019. Haki Doku u përpoq me këtë rekord, në mënyrë që të mundë rekordin e tij të mëparshëm të 2.564 shkallëve. Autore e Diaspora: Ledja Liku

Jam rikthyer për të kontribuar për vendin tim. Të emigroj sërisht opsion jo primar…
03/10 20:00
Fillimet sfiduese, mezi thoja mirëmëngjes në gjermanisht. Diaspora të japë kontribut për vendlindjen
26/09 20:00
Në Shqipëri kam patur padrejtësi gjatë karrierës… Në Montreal kam gjetur ambient shumë profesional
19/09 20:00
U nisa ilegalisht me peshkarexhë në vitin 1992 nga Vlora drejt Italisë për të nisur një jetë të re..
12/09 20:00
Emigrant në 1992, sot në rradhët e partisë CDU në Gjermani. Historia e Besnik Kelmendit.
05/09 20:00
Sfidat e një gruaje shqiptare të sukseshme në Kanada
29/08 20:00
Flautistja e parë shqiptare që sfidoi mentalitetin në 1966.30 vite sfida dhe suksese në Korfuz
22/08 20:00
Përse vendosa të largohem nga Shqipëria. Do të kthehem të jetoj pas disa vitesh në një vend…
15/08 20:00
Nuk kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time.Shqipëria me gjithë të metat mbetet oaz frymëzimi
01/08 20:00
Kam kaluar sfida mbijetese në emigrim dhe tani që kam mundësi dua të ndihmoj njerëz në nevojë
25/07 20:00
Nismë nga zemra ime, për vajzën time, dhe për çdo prind që ka fëmijë me autizëm
18/07 20:00
Të gjesh shpirtin binjak në Diasporë. Nisma unike e dy shqiptarëve të lindur në Zvicër
11/07 20:00
Në Amerikë në pension ndryshon jeta totalisht. Rikthimi në Tiranë për të zhvilluar brezin e ri
04/07 20:00
T’ju mësosh fëmijëve gjuhën shqipe në Greqi edhe në karantinë
27/06 20:00
16 vjeç refugjat, sot arkitekt fitues në Angli, si dhe pjesë e komunitetit të arkitekturës botërore
20/06 20:00
Shqiptarja e parë e emëruar në OKB si eksperte e pavarur për të drejtat e njeriut
13/06 20:00
Në Londër fizikisht, mendja dhe zemra mbetën gjithmonë në Kosovë. Tre dekada në emigrim
06/06 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 17:42
Koncerti i parë i Rita Orës me diasporën shqiptare dhe njohja me Ardian Bujupin
23/05 20:00