Shqipëria, 70 pikë për shëndetësinë/ “Tha lancet” e rendit njësoj me Letoninë dhe Rumaninë
26/10/2020 15:42

Ndonëse është krijuar një perceptim se Shqipëria ka një sistem shëndetësor shume te dobët ne fakt rezulton ndryshe nga një renditje qe i bën the Lancet Revista prestigjioze mjekësore ne bote. The Lacet ka bere një renditje te sistemeve shëndetësore te 204 vende te ndryshme ne bote qe nga vitit 1990 deri ne 2019 bazuar mbi 42 kritere te cilat lidhen me efektshmërinë e trajtimeve mjekësore. Janë marre sëmundje te ndryshme duke nisur qe nga ato infektive, përfshire malaria Hiv Aids apo sëmundje te Zemrës, ishemite cerebrale e te tjera ku është vlerësuar ecuria e trajtimit mjekësor dhe ulja e vdekshmërisë për secilën. Ndërmjet 204 vende te ndryshme te globit Shqipëria ka grumbulluar 70 pike ne indeksin e përgjithshme pasi secila semundshmëri është vlerësuar me pike. Sistemi shëndetësor Shqiptar ka te njëjtin vlerësim si Lituania ,Letonia apo Rumania ne Evrope. Ndërkohe qe renditet me mire se te gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor siç janë Serbia, Mali i Zi, Bosnje Hercegovina Maqedonia e Veriut edhe me mire se Bullgaria, Moldavia, Gjeorgjia apo edhe Turqia. Nder vendet e para ne publikimin e the Lancet renditen Norvegjia Andorra Luksemburgu Franca Finlanda dhe Kanadaja. Gjithsesi 70 pike për Shqipërinë nuk janë pak te cilat përkthehen ne me shume besim tek bluzat bardha dhe protokollet mjekësore qe përdorin. Ne fakt kjo është pare edhe ne protokollet mjekësore qe përdorin mjeket tani tek pacientet me covid 19.

Top News – Identifikohen autorët/ Shkodër, vrasja e Ridvan Ramazanit
28/11 21:10
Hudhra kundër covid/ Fermerët nisin të ndryshojnë kulturat bujqësore
28/11 19:49
Top News – Komisioni për Dick Marty/ Meta: Jo për Shqipërinë e Kosovën
28/11 19:22
Top News – Covid, 16 viktima/ Në 24 orë, 545 raste të reja
28/11 18:14
Top News – Aeroporti i Frankfurtit, gati për transportin e vaksinës antiCovid
28/11 16:30
Tirana në krizë dëmtimesh/ Bardheblutë udhëtojnë në Krujë, Partizani pret Skënderbeun
28/11 16:21
Festimet në pazarin e Korçës / Katër ditë pushimi, mbushen hotelet dhe bujtinat
28/11 16:18
“Gjurmë Shqiptare” sonte
28/11 16:14
Vrasje me armë në Shkodër, ngrihen pika kontrolli/ Gjendet i pajetë në makinë një 46-vjeçar
28/11 16:13
Shqiptarët kursejnë më shumë/ Depozitat bankare shkuan në 8.7 miliardë euro gjatë pandemisë
28/11 15:59
Emigrantët të regjistrojnë adresat/ Aplikimi duhet bërë në portalin e-albania
28/11 15:57
Urimi amerikan për Shqipërinë/ Mesazhi i sekretarit të shtetit Mike Pompeo
28/11 15:54
Koleksioni i flamujve kuqezi/ Shpëtim Sala ruan me fanatizëm flamujt, më i vjetri prej 1904
28/11 15:54
Veton Surroit nuk do t’i hiqet titulli/ Prefekti i Kukësit pritet të shfuqizojë vendimin
28/11 15:45
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Viti i dytë që në kryeqytet nuk ka festime të mëdha
28/11 15:35
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Nuk ka aktivitete për shkak të pandemisë
28/11 15:27
108-vjetori i Pavarësisë/ Me flamuj kuqezi, 30 motoristë “pushtojnë” Sheshin e Flamurit
28/11 15:07
Top News – Ekzekutimi në Bruksel/ Lidhja me vrasjet në Elbasan
28/11 15:05
Top News – Grabitja e Blindave/ Lirohet ‘i penduari’ Admir Çerpja
28/11 14:55