Shpërthen Rama: Jam i neveritur nga kjo gjuhë mediatike, më lini të flas
27/03/2023 22:15

22 vjet më parë, Top Channel, hapi dyert per shqiptaret anembane me ideologjine e nje televizioni te pavarur , te lire , te drejte dhe ne mbrojtje te interesave te vendit. Edicioni i pare i lajmeve 20 dhjetor 2001. Disa njerez të rinj, duke dëgjuar për herë të parë Dritan Hoxhën për te ndertuar një televizion të madh, krijuan idene per te krijuar programe qe do te gozhdonin para ekranit miliona shqiptare nga e mbare bota .Top Channel, u projektua qe ne fillimet e saj si nje televizion qe do te ishte model per tv e tjera, do te ishte konkurues dhe qe do te krijonte ne standart tekonologjik te ri. Ne 22 vite, Top Channel fitoi konkurencen mediatike, ishte aty ku lajmi ndodhte, ne gare me veten me programet e saj influencuese per politiken e vendit , jeten sociale , ekonomine por dhe zhvillimet e medha dhe historike ne rajon.Por ne orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, e Hënë 27 Mars 2023, Top Channel u godit nga një sulm terrorist, i pandodhur kurrë më parë në 32 vite ndërtim të shtetit të së drejtës dhe fjalës së lirë. Pasojë e këtij sulmi, ishte humbja e jetës së punonjësit të sigurisë, Pal Kola, i cili i ka qënë në krye të detyrës, pjesë e stafit të shoqërisë së sigurisë ‘Öktapus’. Në orën 00.40, i ndjeri Pal Kola është gjendur në qendër të breshërisë me 25 plumba në drejtim të godinës së Top Channel. Në brendësi të godinës gjatë kohës kur ndodhi ngjarje, ishin një pjesë e stafit që angazhohet si turni i tretë dhe të cilët kanë përjetuar momente tmerri përballë goditjeve pa pushim të armëve. Nga kqyrja në vendngjarje, Policia tha se autorët zbrazën një karikator arme Ak – 47 gjatë goditjes së Top Channel, ngjarje e pandodhur kurrë më parë ndaj një institucioni mediatik. Sulmet terroriste të këtij lloji tregojnë qartazi sa e rëndësishme është fjala e lirë sa shqetësuese për minuesit e demokracisë. Në emër të detyrës më të lartë të cilës i kemi shërbyer, Top Channel do të vijojë të trashëgojë dhe të kryejë misionin e vet të fjalës së lirë ndaj publikut e shoqërisë shqiptare ndersa sulme te tilla jane inekzistente ndaj nje media te lire ne vend dhe ca me keq sulme me arme ndaj televizioneve ne bote, kane ndodhur vetem ne gjendje lufte dhe jo ne nje dite normale. Ky akt terrorist është i papreçedent ndaj një media kombëtare, e lidhet vetëm me misionin e saj, të fjalës së lirë.

“Nga burgu i Spaçit drejtë politikës”, rrëfimi i fortë i Tomorr Alizotit për pasojat e komunizmit
23/07 23:00
“Të dilnin miqtë dhe të fundosnin”, Alizoti: Ishte një sistem poshtërues
23/07 22:55
A ke ndjesi për hakmarrje? Alizoti: Jam tmerruar kur shoh se si dalin në publik bijtë e gjakatarëve
23/07 22:45
A ka frikë pas asaj që kaloi në diktaturë? Alizoti: Nuk më lejonin ta përqafoja babain në burg
23/07 22:30
I rrëmbyen pasuritë dhe e çuan në SPAÇ, Alizoti flet për dëmet e pakthyeshme që i la komunizmi
23/07 22:15
Prindërit që futën fëmijët në politikë, nga Berisha, Hajdari, Meta dhe Pëllumbi
23/07 22:00
Lufta për numrin 2 në PS, Vangjeli tregon për rastin “Tahiri” dhe fatin e atyre që duan të rrëzojnë liderin
23/07 21:50
“Të gjithë duan të “vrisnin” atin e tyre politik”, analiza e Rakipllarit: Nanon e mundi ai që vetë e solli në politikë
23/07 21:45
Paralajmërimi i Argita Berishës për të hyrë në politikë, Vangjeli: Berishizmi është frymë politike
23/07 21:35
“Pse e kuptonte Luli Basha reformën?”, Duma replikon me Vangjelin: Do ta kuptonte Berisha…
23/07 21:30
“Na harxhoi 8 vite kot”, Rakipllari komenton lëvizjen e Berishës me Argitën dhe Bashën
23/07 21:15
Baballarët që futën fëmijët në politikë, Grida Duma: Mund tjua them me emra të gjithë lidhjet
23/07 21:05
Prokurorët e hekurt në luftë dhe paqe me politikën, rrëfimet për shkarkimet të Haxhisë dhe Sollakut
22/07 23:00
“Media është bërë problem, Haxhia: Gjyqtari thotë po merren gazetarët me këtë
22/07 22:45
Deklarata e fortë, Bregu: Të kalosh vetingun, sikur të kalosh varrin… ja çfarë thonë gjyqtarët
22/07 22:30
“Berisha ishte i pari që kuptoi pushtetin e drejtësisë”, Vangjeli: Dje ishte pronar, sot klient
22/07 22:15
“Nuk guxoje të merrje një deputet me forcë”, Sollaku tregon si hetoheshin politikanët
22/07 22:00
Sollaku rrëfen shkarkimin: Sapo erdhën në pushtet kërkuan largimin, krijova “SPAK” e kohës
22/07 21:45
“Ajo zyrë ka një mallkim”, Babaramo dhe Bregu ia thonë në sy: Maks ishe me shumë fat
22/07 21:30
“Më thirri Azem Hajdari”, Maks Haxhia flet për shkarkimin: Nuk isha i butë me komunistët
22/07 21:15