Shkarkohet Prokurori Dritan Peka/ Në rivlerësim iu gjetën probleme me paratë
22/10/2020 19:38

Prokurori Dritan Peka është shkarkuar sot nga kolegji I posacëm i apelimit pas një rivlerësimi të dytë. Prokurori I apelit ishte konfirmuar në detyrë një vit më parë nga shkalla e parë e vettingut megjithëse i ishin gjetur pasaktësi në deklarimin e të ardhurave kredive dhe cmime fictive në disa blerje. Mediat në atë kohë komentuan se lidhja familjare si kushëri I parë e prokurorit Peka me një gazetar kishte bërë që organet e vettingut të mbyllnin një sy. Por në fakt nuk rezultoi kështu sepse komisioneri publik bëri ankimim dhe ndaj gjyqtarit Peka u rihap hetimi dhe rivlerësimi. Që në shkallën e parë prokurorit ju gjetën problem në pasurinë e tij. Në një rast kishte marre 5 milionë lekë si kredi strehimi në tiranë me ndihmën e bashkisë kur kryebashkiak ishte basha, ndërkohë që kishte shtëpi. Paratë e kredisë së butë janë përdorur për arredimin e shtëpisë egzistuese dhe blerjen e një shtëpie pushimi në Orikum. Në një tjetër rast vetting zbuloi se një makinë e blerë në gjermani për 2.4 milionë lekë pas disa ditësh ishte riblerë nga prokurori me 980 mijë lekë. Tjetër pasaktësi porokurori kishte edhe për të ardhurat dhe shpenzimet. Shumë udhëtime jashtë me gjithë familjen janë të pajistifikuara me të ardhurat e tij. Shpjegimi se udhëtimet në kinë ja mbulonin prindërit pensionistë, nuk e bindën komisionin e vettingut. Vettingu I gjeti lidhje të papërshtatshme me persona me precedent penalë, ndërsa në një rast shkelje me emërimet e punonjësve. Peka kishte emëruar kunatin e ish kryeprokurorit adriatik llalla. Si përfundon Peka ju shtua listës së prokurorëve që u larguan nga drejtësia nëpërmjet vettingut, qëllimi I të cilit është largimi I atyre që janë bërë pis nga korrupsioni.

Top News – Identifikohen autorët/ Shkodër, vrasja e Ridvan Ramazanit
28/11 21:10
Hudhra kundër covid/ Fermerët nisin të ndryshojnë kulturat bujqësore
28/11 19:49
Top News – Komisioni për Dick Marty/ Meta: Jo për Shqipërinë e Kosovën
28/11 19:22
Top News – Covid, 16 viktima/ Në 24 orë, 545 raste të reja
28/11 18:14
Top News – Aeroporti i Frankfurtit, gati për transportin e vaksinës antiCovid
28/11 16:30
Tirana në krizë dëmtimesh/ Bardheblutë udhëtojnë në Krujë, Partizani pret Skënderbeun
28/11 16:21
Festimet në pazarin e Korçës / Katër ditë pushimi, mbushen hotelet dhe bujtinat
28/11 16:18
“Gjurmë Shqiptare” sonte
28/11 16:14
Vrasje me armë në Shkodër, ngrihen pika kontrolli/ Gjendet i pajetë në makinë një 46-vjeçar
28/11 16:13
Shqiptarët kursejnë më shumë/ Depozitat bankare shkuan në 8.7 miliardë euro gjatë pandemisë
28/11 15:59
Emigrantët të regjistrojnë adresat/ Aplikimi duhet bërë në portalin e-albania
28/11 15:57
Urimi amerikan për Shqipërinë/ Mesazhi i sekretarit të shtetit Mike Pompeo
28/11 15:54
Koleksioni i flamujve kuqezi/ Shpëtim Sala ruan me fanatizëm flamujt, më i vjetri prej 1904
28/11 15:54
Veton Surroit nuk do t’i hiqet titulli/ Prefekti i Kukësit pritet të shfuqizojë vendimin
28/11 15:45
Prishtina sot është kuqezi/ Festime në Kosovë për Ditën e Flamurit
28/11 15:43
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Viti i dytë që në kryeqytet nuk ka festime të mëdha
28/11 15:35
Festa e Pavarësisë në Tiranë/ Nuk ka aktivitete për shkak të pandemisë
28/11 15:27
108-vjetori i Pavarësisë/ Me flamuj kuqezi, 30 motoristë “pushtojnë” Sheshin e Flamurit
28/11 15:07
Top News – Ekzekutimi në Bruksel/ Lidhja me vrasjet në Elbasan
28/11 15:05
Top News – Grabitja e Blindave/ Lirohet ‘i penduari’ Admir Çerpja
28/11 14:55