Ruki Kondaj : Jam e bindur që çdo shqiptar do të dëshironte të kthehej një ditë…
04/09/2019 20:00

Ruki Kondaj është e vendosur në Kanada që prej vitit 2000. Është Presidente Nderi e Shoqatës së Bashkësisë Shqiptaro Kanadeze në Toronto, Kryetare e Grupit të Trashëgimisë pranëshoqatës dhe Zv/Presidente e organizatës së Këshillit tëEuropës Qendrore dhe LindorenëKanada.Këshiltare Publike e Ministrisë së Shëndetësisë së ON pranë Kolegjit të Dietologjisë. Dr. Ruki Kondaj është intelektuaja shqiptare në Kanada e njohur gjërësisht në diasporë e kudo si promovuese e fuqishme e vlerave kombëtare e kryesisht si bashkëautore dhe lobuese e Ligjit të Trashëgimise Shqiptare në Parlament të Ontarios, aprovuar më 5 dhjetor 2016.E nderuar në Kanada me Medalje Diamanti të Kurorës së Mbretëreshës Elisabet II nga Governatori i Përgjithshëm i Kanadasë në nëntor 2012, e nderuar nga Qeveria Shqiptare në Samitin e parë të Diasporës me trofeun Shqiponja e Arte 2016 dhe në Samitin e dytë te Diasporës me titull Ambasadore e Kombit 2018.Motivi i saj, Kurrë mos u ndal!Djali i saj Bes Kondi në vitin 2018 u kthye në hero në Kanada pasi iu afrua një personi të plagosur për t’i dhënë ndihmë, fill pasi ai ishte përplasur nga një atentator terrosit, që shkaktoi 10 viktima dhe plagosi mjaft të tjerë dje në metropolin Kanadez. Per emisionin Diaspora Ruki Kondaj ka rrefyer rrugetimin e saj bashke me familjen drejt Kandase. Autore e Diaspora : Ledja Liku

Fillimet sfiduese, mezi thoja mirëmëngjes në gjermanisht. Diaspora të japë kontribut për vendlindjen
26/09 20:00
Në Shqipëri kam patur padrejtësi gjatë karrierës… Në Montreal kam gjetur ambient shumë profesional
19/09 20:00
U nisa ilegalisht me peshkarexhë në vitin 1992 nga Vlora drejt Italisë për të nisur një jetë të re..
12/09 20:00
Emigrant në 1992, sot në rradhët e partisë CDU në Gjermani. Historia e Besnik Kelmendit.
05/09 20:00
Sfidat e një gruaje shqiptare të sukseshme në Kanada
29/08 20:00
Flautistja e parë shqiptare që sfidoi mentalitetin në 1966.30 vite sfida dhe suksese në Korfuz
22/08 20:00
Përse vendosa të largohem nga Shqipëria. Do të kthehem të jetoj pas disa vitesh në një vend…
15/08 20:00
Nuk kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time.Shqipëria me gjithë të metat mbetet oaz frymëzimi
01/08 20:00
Kam kaluar sfida mbijetese në emigrim dhe tani që kam mundësi dua të ndihmoj njerëz në nevojë
25/07 20:00
Nismë nga zemra ime, për vajzën time, dhe për çdo prind që ka fëmijë me autizëm
18/07 20:00
Të gjesh shpirtin binjak në Diasporë. Nisma unike e dy shqiptarëve të lindur në Zvicër
11/07 20:00
Në Amerikë në pension ndryshon jeta totalisht. Rikthimi në Tiranë për të zhvilluar brezin e ri
04/07 20:00
T’ju mësosh fëmijëve gjuhën shqipe në Greqi edhe në karantinë
27/06 20:00
16 vjeç refugjat, sot arkitekt fitues në Angli, si dhe pjesë e komunitetit të arkitekturës botërore
20/06 20:00
Shqiptarja e parë e emëruar në OKB si eksperte e pavarur për të drejtat e njeriut
13/06 20:00
Në Londër fizikisht, mendja dhe zemra mbetën gjithmonë në Kosovë. Tre dekada në emigrim
06/06 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 17:42
Koncerti i parë i Rita Orës me diasporën shqiptare dhe njohja me Ardian Bujupin
23/05 20:00
Takimi rastësor 12 vite më parë me inxhinierin britanik i ndryshoi rrjedhën e jetës
16/05 20:00