“Rrethrrotullimi që vret njerëz”, ekspertët: U ndërtua për të favorizuar një restorant
31/10/2019 19:43

Në rrethrrotullimin e Kolonjës, në rrugën Lushnjë-Fier, tre ditë më parë i ndëpreu jetën dy të rinjve, Jorgest dhe Alteo Shabani, ndërsa la të plagosur Alban Doksanin 16 vjeç. Ky ishte një ndër disa aksidentet me vdekje që kanë ndodhur në këtë rrethrrotullim, duke u kthyer kështu në një njollë të zezë në rrjetin e rrugëve të vendit. Rruga Lushnje Fier, u inagurua në prill të vitit 2009, nga qeveria Berisha. Devijimi i kësaj rruge, nëpërmjet këtij rrethrrotullimi u bë për të favorizuar një biznes, pikërisht lokalin që po shihni në pamje, i cili prej disa vitesh nuk është më funksional. “Devijimi i asaj rrugë është bërë për shkak të atij lokalit që ndodhet aty. Devijimi për mua është një gabim i projektuesit apo ndërtuesit. Ajo mund të ishte zgjidhur më një korsi ngadalësimi për të hyrë në Kolonjë dhe një korsi shpejtimi për qytetarët e Kolonjës për të hyrë në qarkullim dhe nuk ishte nevoja të kishim kaq aksidente”, u shpreh Sulçe. Akutalisht kjo është pamja satelitore e ndërprerjes së kësaj rrugë nëpërmjet rrethrrotullimi të Kolonjës. E gjithë kjo situatë, ashtu siç e shpjegon dhe eksperti, idealisht mund të ishte zgjidhur nëse do të aplikohej një projekt i tillë. “Në këtë mënyrë nuk do të pengohej edhe lëvizja e mjeteve që lëvizin aty, por do të rritej shpejtësia e qarkullimit, pikërisht për t’i shërbyer qëllimit që është ndërtuar kjo rrugë, për t’i shërbyer bregdetit”, u shpreh Sulçe. Ashtu siç mund të shihet edhe nga pamjet, bordurat pranë këtij rrethrrotullimi janë të dëmtuara për shkak të aksidenteve që kanë ndodhur.

Top Channel/Gjermania zgjedh pasuesen e Merkel,garë e ngushtë në zgjedhjet për Bundestagun
26/09 20:22
Top Channel/ Kampioni i arteve marciale me aftësi të kufizuara, Safet Plangaj merr medaljen e artë
26/09 20:05
Top Channel/ Po vjen ‘Big Brother Vip’, shtëpia ku do hyjnë të famshmit është gati
26/09 20:03
Top Channel/Nga Italia në Divjakë, Yen nga Vietnami përshkon Europën mbi biçikletë
26/09 20:00
Top Channel/ Plazhi vazhdon. Lirë dhe qetë në breg të Adriatikut në Durrës
26/09 19:57
Top Channel/Stop vrasjes së grave!Greqia në protesta, kërkohet përfshirja e “femicidit” në kod penal
26/09 19:55
Top Channel/ Humb jetën duke shuar zjarrin, flakët kishin rënë në pronën e 59-vjeçarit në Kavajë
26/09 19:52
Top Channel/Dokumentet e udhëtimit pa vaksinë,paqartësi për marrjen e vërtetimit të kalimit covid-19
26/09 19:49
Top Channel/Llalla jashtë,kërkohet këtu! SPAK nuk e ka urdhëruar Interpolin për kërkim ndërkombëtar
26/09 19:40
Top Channel/ Peticion kundër mësimit me turne, nisma e prindërve dhe nxënësve me firmosjen online
26/09 19:37
Top Channel/Ministria e Arsimit: Të zëvendësohen mësuesit që nuk sjellin tamponin negativ
26/09 19:34
Top Channel/ Takim bamirësie në ndihmë të fëmijëve të Shtëpisë së foshnjës në Vlorë
26/09 19:00
Top News – Tensionet në veri të Kosovës / Stoltenberg bisedon me Kurtin dhe Vuçiçin
26/09 18:58
Top News-Rekord viktimash në vend/222 pacientë të shtruar në spitale
26/09 18:58
Top News – 1.700 mijë vaksinime në vend / Rama në Facebook: Vaksinohu sot, mbro shëndetin
26/09 18:58
Top News-Tabaku kritikon planin ekonomik/‘Vizioni i Ramës, varfërimi i familjeve shqiptare’
26/09 17:56
Top News-Ekstazi e kokainë nga Norvegjia e Arabia Saudite/Tre të arrestuar e tre të të proceduar
26/09 17:56
Top News-Lufta e demokratëve/Nishani-Basha i ka vënë minat partisë
26/09 17:55
Top News – ‘4 përqind janë rimbursuar’/COVID-19,Vokshi-do kërkojmë llogari në komision
26/09 17:55
Top News – Shpejtësi, telefon e parakalime/‘Spiunët’ që heqin patenta dhe gjobat marramendëse
26/09 17:38