Psikologët ngelën të papunë/ Ministria e Arsimit nuk i afron nëpër shkolla
25/09/2020 12:19

Pas ndryshimeve ligjore, që prej vitit 2016 psikologët që kanë mbaruar detyrimet akademike mbahen peng nga ministria e arsimit për tu punësuar. “Ligji i psikologut i vitit 2016 e specifikon që çdo psikolog që përfundon dy ciklet e studimit në psikologji duhet të bëjë dhe një vit praktikë profesionale dhe pas një viti duhet t’i nënshtrohet provimit të shtetit. Ndërkohë që deri më tani jemi në procedura për realizimin e provimit të shtetit”. “Domethënë jemi tash 3 vite e gjysmë që presim të realizohet provimi i shtetit për psikologët”. Në një mori shkresash që Urdhri i psikologut i ka dërguar ministrisë së arsimit e ne kohën e ministres Lindita Nikolla apo të Besa Shahinit për përmbushjen e detyrimit ligjor për të realizuar provimin e shtetit, e fundit lidhet me një kërkesë bashkëpunimi për të mos penalizuar psikologët pa licencë që të punësohen në shkolla.

Top News – Sindikata Ndërkombëtare/ Letër Ramës pënaftëtarët në Ballsh
24/10 22:06
Top News – 75-vjetori i OKB-së/ Meta: Gurthemeli i bashkëpunimit
24/10 20:19
Top News – Pandemia na la pa punë/ Basha publikon videon e tregtarit
24/10 19:54
Top News – Si devijohet kalimi/ Punimet për unazën e madhe
24/10 19:53
Veliaj: PD, si Big Brother/ Komenton zgjedhjen e kandidateve: Po ndjekin politikën e përjashtimit
24/10 19:35
Top News – Investimet e BE-së/ Rama takim me homologun slloven
24/10 19:34
Si u bë milioner dhëndri i Berishës/ Skema që drejtoi për privatizimin tokës së kompleksit Partizani
24/10 19:32
Top News – 4 humbje jete në 24 orë/ 302 raste të reja të infektuar
24/10 18:08
Top News – Parkimet e gabuara/ 135 gjoba në rrugën e Kavajës
24/10 16:26
Top News – Mbajtja e maskës kudo/ Task Forca këshillon qytetarët
24/10 16:18
Top News – E kaloi rëndë covidin/ Mesazhi sensibilizues i Silva Binos
24/10 16:12
Gjurmë Shqiptare sonte
24/10 16:01
Riparohen pallatet e dëmtuara/ Në Durrës nis ndërhyrja në hapësirat e përbashkëta
24/10 15:54
Plehrat mbuluan liqenin e Komanit/ Mbeturinat bëhen problem edhe për hidrocentralin
24/10 15:52
Në shtator u shtuan aksidentet/ 16 aksidente dhe 4 viktima më shumë se shtatorin e 2019-ës
24/10 15:48
Një vit në luftë me tumorin/ Historia e gruas nga Lezha, e prekur prej kancerit të gjirit
24/10 15:46
Rindërtimi, 218 milionë euro/ Përcaktohet fondi në buxhetin e shtetit për vitin 2021
24/10 15:40
Zbatimi i masave anticovid/ Policia vendos 690 gjoba në 24 orët e fundit
24/10 15:38
Skandali/ Kacifas kujtohet si Hero… Prifti i Bularatit: U sakrifikua për të na hapur sytë
24/10 15:36
SPAK shpëton policët e kufirit/ U kapën në Durrës me euro në xhepa. Policia i akuzoi për ryshfete
24/10 15:34