Porti i Durrësit krijon vonesa/ Transportuesit ankohen për orë të gjata në pritje
15/01/2021 15:41

Drejtuesit e kamionëve po përballen me vonesa të theksuara në përpunimin e kontejnerëve të mallrave në portin detar të Durrësit që ndikojnë në procesin zinxhir të lëvizjes së mallrave te porositësi i mallit dhe hedhja e tyre në treg për të mbuluar nevojat e konsumatorit. “Katastrofë, nga mungesa e stekave. Kjo na pengon, bllokon. Punohet vetëm me një stekë gjithsej dhe askush nuk pyet. “Puna në terminal është shumë e dobët dhe menaxhimi i punës. Vetëm tani kam mundur të mbaroj dhe të vazhdoj tranzit për Fier. Keqmenaxhim i situatës për shkaqe teknike, pasi mjetet i kanë me defekte dhe probleme. Kjo shkakton shumë probleme.” Transportuesit shprehen se me kalimin e shërbimit të ngarkim-shkarkimit nga koncensionari te shteti, vonesat janë shtuar, për shkak të mungesës së mjeteve funksionale të përpunimit në terminal, duke e vështirësuar situatën. “Shqetësimi ynë është se po vuajmë shumë me ngarkim-shkarkimin e konteinerëve. Edhe kur e kishte privati kishim probleme, po jo kaq shumë. Kërkojmë të zgjidhet pasi dhe puna jonë është zinxhir. Nuk kapim dot as doganën. Rriten kostot e kemi humbje pune. Ka personel, po nuk kanë mjete. Mjetet që janë aty duhet të riparohen. Ne duam të mbarojmë punë shpejt.” “Ne kemi pritur gjithnjë, po jo me orë të tejzgjatura. Ka probleme dhe në shkarkimin e anijeve, pasi mjetin e kanë larguar nga shkarkimi i anijes për të ngarkuar kamionët. Këtu ngarkohet jo vetëm për gjithë Shqipërinë, po dhe Kosovën e Maqedoninë.” Pas shqetësimit të ngritur, Autoriteti Portual Durrës bën me dije se sot në terminal janë në punë dy elektrovinça, 4 mjete të përpunimit të kontejnerëve dhe situata është drejt normalizimit, megjithatë transportuesit kërkojnë zgjidhjen e këtij problemi ë shumë mjete në për të realizuar në një kohë më të shpejtë procesin e ngarkim-shkarkimit të kontejnerëve në portin e Durrësit.

“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11
Aksident në Vlorë, makina përplaset me motorin, një i plagosur
25/02 11:46
Top News – Atentat mafioz te ‘Piramida’/ 66 vjeçari mbante tre identitete
25/02 11:12