Pazari i vjetër i Korçës dhe transformimet e tij, tablo nga Karanxha – Artkand
08/06/2024 15:00

Roland Karanxha- Pazari i vjetër, akrelik në kanavacë, 90x70 cm, çmimi fillestar 1500 euro. Kontaktoni në 00355686047773 Roland Karanxha. Lindur në Korçë më 1951. Shkollën shtatëvjeçare e ka mbaruar në Korçë. Nga viti 1967-1970 mbaroi shkollën e mesme Jordan Misja Tiranë për pikturë. 1970-1973_4 Institutin e lartë të arteve Tiranë, ku u vlerësua me notë maksimale me kryetar komisjoni z. Kristaq Rama. Filloi punë në shtëpinë botuese të librit artistik " Naim Frashëri" . Më vonë më transferohet në Korçë pranë teatrit A. Z. Çajupi me detyrën e arkitektit të skenës. Në teatër ka marë tre çmime të para në rang kombëtar. Kam marë shumë çmime të para në kolonitë e Vangjush Mios reth 10. Pesë gjashtë çmime të para në grafikë. Në janar të 2022 është nderuar mtitullin " Mjeshtër i Madh". Në fund Akademia e artit shkencës e Mirditës më ka nderuar me çmimin" Guri Madhi".

Një program kushtuar Kosovës në artet pamore, Iris Elezi/ QKK inekzistente -Artkand
13/07 16:51
Luljeta Muçaj, pinjollë e familjes Rama, sjell tablotë Dridhje dhe Hapur- Artkand
13/07 16:50
Motra e krytarit të Prishtinës Përparim Ramës, si ishte të rritej në familjen Rama – Artkand
13/07 16:48
Lisi, një tablo frymëzuese për lartësitë e jetës – Artkand
13/07 16:45
Një pikturë që lidhet me të bukurën e natyrës nga Andon Krasniqi – Artkand
13/07 16:44
Iris Elezi ‘ po bëj film në mënyrë të pavarur, Qendra e Kinematografisë inekzistente’ – Artkand
13/07 16:42
Një abstraksion pa titull nga Qazim Xhylani – Artkand
13/07 16:41
Përjetoi një aksident me pasoja, artisti i kishte prirë nëpërmjet pikturës – Artkand
13/07 16:38
Ismail Kadare në sytë e shkrimtarëve të tjerë – Artkand
06/07 18:33
Ismail Kadare në art, i treti më shumë i pikturar pas Skënderbeut dhe Enver Hoxhës-Artkand
06/07 18:17
Robotët e së ardhmes, sfida ekzistenciale në shfaqen ‘ Fëmijët e Magjepsur’-Artkand
06/07 18:12
Rudolf Marku ‘Shqipëria nuk e ka vlerësuar Kadarenë’ zberthimi i Gjeneralit-Artkand
06/07 18:09
Portreti i fundit i Ismail Kadaresë, pikturuar nga Arif Lushi-Artkand
06/07 18:06
Gërsheta të mbulura nga merimangat, instalacioni futurist nga Merisa Hasrama- Artkand
06/07 18:01
Ismail Kadare, realist në skulpturën e Mikel Temos- Artkand
06/07 17:59
Toni Candeloro, nga piktor dhe koleksionist në koreagraf i shquar- Artkand
29/06 17:56
E kuqja. dashuria dhe errësira në tablonë e Bedri Pejanit – Artkand
29/06 17:55
Agim Doci in memoriam. Albi Lushi ‘të jesh poet sot është shumë e vështirë’- Artkand
29/06 17:55
Androniqi Zengo, Natyrë e qetë me qershi, piktorja e parë shqiptare – Artkand
29/06 17:54
Richard Orlinski, artisti bashkëkohor francez më i shitur në botë me veprën e krokodilit -Artkand
29/06 17:53