Nuk më lejuan të merrja 2 bileta për prindërit në mbrëmjen kur fitova çmimin e parë në Festival
25/04/2020 20:01

Nertila Koka intrerpretimin e saj të parë në muzikë e realizoi në moshën 17-vjeçare në koncertin e pranverës. Ajo ka luajtur dhe në disa filma si "Telefoni i një mëngjesi (1987)" "Duaje emrin tënd (1984)"Apasionata (1983)". Në dhjetor të vitit 1984, Gezim Cela dhe Nertila Koka marrin pjesë në Festivali i 23-të me këngën "Cel Si Gonxhe Dashuria", këngë e cila u shpall fituese e festivalit të 23-të. Në mbrëmjen e ndarjes së çimeve ajo kujton që si këngëtare e re nuk iu lejua të kishte 2 bileta për prindërit. Në Mars të vitit 1986, Nertila Koka merr pjesë në Kur Vjen Pranvera me këngët "Mes Njerëzve Zemërmirë" dhe "Nje Lule Pranvere". Në Dhjetor 1990, David Tukiqi & Nertila Koka marrin pjesë në Festivali i 29-të në RTSH me këngën "Sagapo - Te Dua" një nga këngët që u bë hit në atë kohë dhe që është kënduar edhe nga disa këngëtare të tjerë në versione të ripërpunuara. Disa prej këngëve të saja janë shoqëruar edhe me videoklipe. Nertila Koka është cilësuar edhe si një ndër artistet më të bukura shqiptare. Kur Nertila Koka këndonte në ato vite shumë prindër u vendosën emrin e saj foshnjave femra të lindura në ato vite. Këngëtarja u shkëput nga skena pas vitit 1991 dhe prej vitesh jeton në Suedi me familjen. Për publikun dhe dashamirësit e saj shqiptarë Nertila Koka kohët e fundit është prezente jo në muzikë, por si një vlogger-e gatimi me anë një kanali në Youtube. Në emisonin "Diaspora" ajo ka rrëfyer disa kujtime në muzikë si dhe jetën e saj në Suedi. Autore e Diaspora : Ledja Liku

Jam rikthyer për të kontribuar për vendin tim. Të emigroj sërisht opsion jo primar…
03/10 20:00
Fillimet sfiduese, mezi thoja mirëmëngjes në gjermanisht. Diaspora të japë kontribut për vendlindjen
26/09 20:00
Në Shqipëri kam patur padrejtësi gjatë karrierës… Në Montreal kam gjetur ambient shumë profesional
19/09 20:00
U nisa ilegalisht me peshkarexhë në vitin 1992 nga Vlora drejt Italisë për të nisur një jetë të re..
12/09 20:00
Emigrant në 1992, sot në rradhët e partisë CDU në Gjermani. Historia e Besnik Kelmendit.
05/09 20:00
Sfidat e një gruaje shqiptare të sukseshme në Kanada
29/08 20:00
Flautistja e parë shqiptare që sfidoi mentalitetin në 1966.30 vite sfida dhe suksese në Korfuz
22/08 20:00
Përse vendosa të largohem nga Shqipëria. Do të kthehem të jetoj pas disa vitesh në një vend…
15/08 20:00
Nuk kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time.Shqipëria me gjithë të metat mbetet oaz frymëzimi
01/08 20:00
Kam kaluar sfida mbijetese në emigrim dhe tani që kam mundësi dua të ndihmoj njerëz në nevojë
25/07 20:00
Nismë nga zemra ime, për vajzën time, dhe për çdo prind që ka fëmijë me autizëm
18/07 20:00
Të gjesh shpirtin binjak në Diasporë. Nisma unike e dy shqiptarëve të lindur në Zvicër
11/07 20:00
Në Amerikë në pension ndryshon jeta totalisht. Rikthimi në Tiranë për të zhvilluar brezin e ri
04/07 20:00
T’ju mësosh fëmijëve gjuhën shqipe në Greqi edhe në karantinë
27/06 20:00
16 vjeç refugjat, sot arkitekt fitues në Angli, si dhe pjesë e komunitetit të arkitekturës botërore
20/06 20:00
Shqiptarja e parë e emëruar në OKB si eksperte e pavarur për të drejtat e njeriut
13/06 20:00
Në Londër fizikisht, mendja dhe zemra mbetën gjithmonë në Kosovë. Tre dekada në emigrim
06/06 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 17:42
Koncerti i parë i Rita Orës me diasporën shqiptare dhe njohja me Ardian Bujupin
23/05 20:00