Nuk kanë marrë pagën e luftës, 40 punonjëse të fasonerisë në Berat protestojnë
27/05/2020 12:55

40 punonjëse të një fasonerie në Berat janë ngritur sërish në protestë pasi nuk kanë marrë “pagën e luftës” megjithëse nuk kanë punuar gjatë kohës së pandemisë së COVID-19. Punonjëset e tjera të së njëtës fasoneri kanë marrë pagën e luftës, ndërkohë që përjashtim është bërë vetëm për 40 prej tyre, të cilave u thuhet se kompania e tyre ka aplikuar dy ditë me vonesë. “Më ka dalë emri në sistem dhe nuk e kam marrë akoma. Jemi ngritur në protestë pasi nuk është e drejtë të mos marrim pagën e luftës”- thanë punonjëset. Policia i ka shpërndare me dhunë punonjëset e fasonerisë, duke insistuar se protesta e tyre është e paligjshme, ndërkohë që punonjëset kanë vijuar protestën e tyre pasi ju duket e padrejtë që të mos e marrin.

Top News – Lleshaj zbret në terren/ Për zbatimin e masave anti-covid
07/07 16:56
Top News – ‘Shqipëria pa plan’/ Basha me ekspertët e shëndetësisë
07/07 16:39
Top News – Reforma zgjedhore/ Rama takim me opozitën parlamentare
07/07 16:26
Top News – Amnistia fiskale, pr\ligji, tatimi 5-10% të pasurisë
07/07 16:21
Top News – Rriten kapacitetet – Manastirliu-90 mijë teste në ISHP
07/07 16:15
Top News – Ish-ministri Panariti/ Bujqësia e braktisur, po falimenton
07/07 16:13
Zbulohet varreza 24 shekullore/ Himarë, zbulimi arkeologjik që daton që nga koha e bronzit
07/07 15:57
Trafik me vepra arti/ 3 të arrestuar për vjedhjen me vlerë 50 mijë euro
07/07 15:51
Top News – BE parashikon rënie më të madhe ekonomike nga pandemia
07/07 15:47
Arrestohet ish-kreu i bashkisë Vorë/ Kërkohej për falsifikim. Shkoi në një spital privat i sëmurë
07/07 15:43
Projekti i lagjes së re në Kombinat/ Prezantohet nga kryeministri Rama dhe kryebashkiaku Veliaj
07/07 15:43
Amnisti për paratë dhe pronat/ Bëhet gati ligji që kundërshtohet nga FMN
07/07 15:31
Pastori Akil Pano: Familja Josifi nuk frekuentonte kishën ungjillore në Tiranë
07/07 15:24
Covidi vret 45 vjeçaren/ 74 të infektuar të rinj vetëm në një ditë
07/07 15:23
Tragjedia, “çmenduri kolektive”/ Mjekët: Zanafilla tek vetëvrasja e bashkëshortit
07/07 15:22
Mbyllet pavioni/ Në gjinekologjinë e Elbasanit, 4 infermiere me covid 19. Pozitiv edhe një polic
07/07 15:22
Top News – Përfundon takimi Hoti – Macron në Paris
07/07 15:16
Top News – Studentët e huaj/ SHBA heq vizat nëse mësojnë online
07/07 14:52
Situata me Covid-19/ Meta thërret në takim Manastirliun: Me rëndësi jetike rritja e efikasitetit të masave mbrojtëse
07/07 14:41
COVID-19/ Mbi 90 mijë teste në dispozicion, Manastirliu në ISHP: Rrisim kapacitetet
07/07 14:25