Në Laç do ndërtohen 800 apartamente/ Rama inspekton përfundimet për ndërtimin e shkollës së re
25/11/2020 15:28

Në prag të një vjetorit të tërmetit shkatërrimtar të 26 Nëntorit 2019, kryeministri Edi Rama ishte paraditen e kësaj të Mërkure në Laç nga ku pa progresin e rindërtimit në zonën Zonës 1 të qendrës së qytetit, ku do të ndërtohet edhe shkolla e re, ndërkohë që sapo ka nisur infrastruktura e Zonës 2. Nga rindërtimi sipas qeverisë do të përfitojnë apartamente të reja 800 familje. Plani i rindërtimit në Laç krahas pallateve parashikon edhe vijimin e punës paralelisht për të ndërtuar spitalin e ri, godinën e re të bashkisë dhe mjediset sportive e rekreative. “Majlinda Cara kryetarja e bashkisë Kurbin-Falë investimeve të qeverisë, në Kurbin vijnë rreth 25 milionë dollarë investime, ndërkohë që 5 milionë dollarë janë vetëm financimi i shkollës dhe i godinës së bashkisë. Është 2.8 km infrastrukturë që po realizohet. Me shembjet po vazhdojmë. Tani janë pastruar gati gjysma e inerteve, ndërkohë që jemi në punë. Po shembet një pallat sot, është mbaruar spitali, janë hequr dhe një pjesë e mbetjeve inerte të lagjes më lart. Po hapet sheshi për ndërtimin e apartamenteve nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit”.

Top News – Rikthehen gjobëvënësit në Shkodër/ Rrëfimet e tregtarëve për Fiks Fare
18/01 22:15
Radhë të gjata në kontrollin e makinave në Durrës, qytetari: Kemi mbi 6 orë këtu, punohet shumë ngadalë
18/01 21:40
Top News – Vaksinat, marrëveshja me Pfizer/ Skenari sekret i Ramës dhe 3 aktet ‘pro’
18/01 21:21
Peticion online për rikthimin në auditorë/ Mblidhen mbi 6000 firma dhe dorëzohen në institucionet shtetërore
18/01 20:43
Top News – FBI në Shqipëri për hetime…! Me ligj SPAK heton korrupsionin e të huajve
18/01 20:20
Top News – PD cakton edhe 3 drejtues qarqesh/ Mziu ne Dibër, Marku në Lezhë, Spaho në Korçë
18/01 20:10
Meta për rrugën e Selenicës/ Fajëson qeverinë për heqjen dorë nga ndërtimi
18/01 19:58
Paratë, ndryshojnë ligjin e BKH/ Nuk është përcaktuar se sa do të paguhen “supërpolicët”
18/01 19:57
Pas ngricës vjen shiu/ Temperaturat do të rriten në ditët në vijim
18/01 19:49
I dehuri vrau 10-vjeçaren/ Arrestohet shoferi, iku nga vendi i aksidentit
18/01 19:47
Sondazhet e zgjedhjeve në TCH/ Televizioni kontratë me kompaninë IPSOS,mbuloi edhe zgjedhjet në SHBA
18/01 19:43
Marrëveshja me Pfizer për vaksinat/ Debate në parlament për kontratën që cilësohet sekrete
18/01 19:41
Top News – Bashkësia islame e Kosovës/ Deklaratë për vaksinën kundër covid 19
18/01 19:14
Top News – Shqipëria, vend me rrezik të lartë/ Në krye të listës për katastrofat natyrore
18/01 19:09
Top News – Covid, ulen infektimet ditore/ 4 humbje jete, 292 raste të reja në 24 orë
18/01 18:45
Top News – Të zhdukur pas asnjë gjurmë…! Dy raste botohen në fletoren zyrtare
18/01 18:44
Top News – KLSH dhe BKH bien dakord/ Hetime për korrupsionin e zyrtarëve
18/01 18:43
Top News – Thyen masat anti covid/ 1307 qytetarë u ndëshkuan vetëm në fundjavë
18/01 18:42
Top News – Gruaja filmohet në kamera/ I hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 18:21
Top News – 13 vjeçarja e përdhunuar nga njerku/ Nëna bën deklaratën shokuese
18/01 18:19