Mësuesja 75-vjeçare/ Nuk pranon pensionin, çdo ditë shkon në klasë me fëmijët
25/09/2020 15:36

Edhe pse mjekët shprehen se mosha e tretë është më e rrezikuar nga sars-cov2, ka njerëz si mësuese Vera të cilët janë të rrallë që mbi riskun për shëndetin vënë misionin për të edukuar. Vera ka zgjedhur të mos shijojë pensionin edhe në këtë situatë, por të vazhdojë të punojë si mësuese ende sot në moshën 75 vjeçare në lëndën e matematikës në ciklin 9 vjecar në një shkollë private. Nuk e kam menduar kurrë të tërhiqem madje jam e shqetësuar dhe vetë për ecurinë e shkollës. Njëherë u mbyllëm nga tërmeti pastaj nga covidi… dhe nuk di se si do të rikuperojmë në këtë situatë. Në matematikë kjo është shumë e ndjeshme. Një gjë që mësohet në klasë të katërt vlen edhe në maturë. Madje më duket e pamjaftueshme kjo përsëritje që po bëhet edhe dy javë. Në 54 vite mësim për të ky ishte më i pazakonti dhe më i rëndësishme gjithashtu për të qenë pranë nxënësve!

Top News – Veliaj: Rikthimi i Saliut/ ‘As demokratët nuk e besojnë më’
29/10 21:28
Protestë para zyrave të AKEP kundër censurës
29/10 19:54
Rrëzohet dekreti i Metës/ Mazhoranca voton pa asnjë ndryshim kodin zgjedhor, Rama akuzon Presidentin
29/10 19:43
Universitetet, 1 muaj mësim online/ “Po vlerësohet mbyllja e bareve në ish Bllokut pas orës 22.00”
29/10 19:36
Top News – Vendimi i ekspertëve/ Universitetet për 1 muaj online
29/10 19:03
Top News – Basha akuza të forta/ Çdo vdekje nga covid vepër e Ramës
29/10 18:42
Top News – Covid, rekord shtrimesh / 6 viktima, 275 të infektuar të rinj
29/10 18:39
717 gjoba për maskat/ Policia nuk toleron, 7 të shoqëruar
29/10 17:33
Top News – 717 gjoba për maskat/ Policia nuk toleron, 7 të shoqëruar
29/10 17:22
Top News – Kërcënimi ndaj Abazovic/ Mali i Zi i drejtohet interpolit
29/10 17:12
Rakacolli: Për një muaj mësim online në Universitet! Mund të nbyllin lokalet në bllok pas orës 22:00
29/10 16:12
“Rama po bllokon negociatat” / Basha: E pret ndëshkimi dhe humbja më shembullore
29/10 16:12
Të dielën nis kampionati/ Duka: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e 4 kërkesave
29/10 16:09
Rama: Meta flet për 5 qershorin si për 29 Nëntorin. Ka harruar se është Presidenti
29/10 16:01
Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19
29/10 15:58
Dyfishimi i psikologëve në shkolla/ Situata e pandemisë, çdo ditë 3 nxënës kërkojnë ndihmë
29/10 15:57
Rrëzohet dekreti i Metës/ Maxhoranca voton pas asnjë ndryshim kodin zgjedhor
29/10 15:46
Si i shikojnë shqiptarët masat që rikthejnë izolimin në disa vende të rëndësishme të BE
29/10 15:45
PD e Fierit do Bacin deputet/ Letër Bashës për përjashtimin e kryetarit nga komisioni “Ruli”
29/10 15:39
“Sami Frashëri”/ PD: Veliaj gënjen. Kryetari i Bashkisë në hapjen e themeleve të shkollës së re
29/10 15:31