“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03/2021 15:45

Gjermania është duke ecur shumë ngadalë me procesin e vaksinimit të popullësisë ndërkohë që numrat e infektimeve po rriten me shpejtësi,. Për këtë arsyeja kancelaria angela merkel si dhe ministri i shëndetësisë në qeverinë e saj janë vëë në shënjestër të medias. Gazetar e njohur gjermane. Spiegel duke I akuzuar dhe quajtur fajtorë për dështimin me vaksinat, kërkojnë që kancelarja, të japë dorëheqjen nga detyra e bashkë me të të largohet edhe ministry I shëndetësisë. Në fillim të pandemisë, Gjermania fillimisht u vlerësua maksimalisht për masat e menaxhimit të krizës. Por më pas kur duhet që të ndërhyej erdhën problem. Fillimisht kishte shumë pak maska, aktualisht vendi po ecën me ritëm breshke për vaksinimin. Së fundmi ka dalë në skenë edhe problemi i testeve të shpejta. Për këtë arsye, revista më e madhe gjermane, Spiegel ka dalë me një editorial. Ajo bën thirrje për dorëheqjen e kancelares Angela Merkel dhe ministrit të Shëndetësisë, Jens Spahn. “Boll më”, thuhet në shkrim. Në rastin e Merkel, një dorëheqje në mes të pandemisë do të sillte një krizë politike. Për shkak se zgjedhjet e përgjithshme janë afër, situata do vështirësohej. Por për ministrin e Shëndetësisë, dorëheqja nuk është problem, thekson revista. “Spahn nuk i përket më kësaj zyre,” shkruan revista. Gjermania po ecën shumë ngadalë me vaksinimin, për shkak se vendosi të ndjekë skemat e BE-së për blerjen e dozave. Kritikat për Merkel vijnë në një kohë kur Britania e madhe e cila ndodhi një politikë të vetën, po ecën shumë shpejt me vaksinimin dhe është duke ulur me shpejtësi edhe shifrat e infektimit.

Top News – Instagram vjen me një risi/ Lançon ‘remix’ të konkurruar me Tik-Tok
11/04 21:21
Top News – Çfarë zhgënjimi ! Makinat e së ardhmes Tesla, larg pritshmërive
11/04 19:38
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 17:18
Top News – Draghi e quajti diktator / Erdogan “ngrin”blerjen e 10 helikopterëve italianë
11/04 16:46
Top News – Të shtëna armësh në Hawai/ Futet në izolim resorti luksoz
11/04 16:46
Top News – Pandemia godet Moskën/ Mbyllet perandoria ushqimore pas 120 vitesh
11/04 16:45
Top News – Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e traktatit të paqes në rajon
11/04 14:37
Top News – Itali, masakër me 4 të vrarë/ Autori i tragjedisë një pensionist në Torino
11/04 14:35
Top News – Covid, Gjermania si qilim me arna!/ “Frena e ermergjencës’ duhet të ishte më shpejt
11/04 13:41
Top News – India, vendi më ‘i shpejtë’ në botë/ Arrin 100 milionë vaksinime në kohë rekord
11/04 12:23
Top News – Kinë, përmbytet miniera e qymyrit/ 21 punëtorë bllokohen 1200 m nën tokë
11/04 12:22
Top News – Vullkani i Shën Vincentit/ Ishulli zgjohet nën hi dhe aromë sulfuri
10/04 22:54
Statuja e re e Krishtit merr formë në Rio Grande do Sul në jug të Brazilit – Pa koment
10/04 22:43
Tigrat e bardhë largohen nga kopshti i Argjentinës drejt rezervatit në SHBA – Pa koment
10/04 22:42
Marina britanike qëllon në homazhet ushtarake për Princin Philip – Pa koment
10/04 22:39
Tjetër balenë e vdekur del në brigjet e Bangladesh ne Oqeanin Indian – Pa koment
10/04 22:38
Restaurimi rikthen lavdinë në kupolat e Kalasë së Versajës – Pa koment
10/04 22:37
Pamje te rezidencave mbretërore britanike një ditë pas vdekjes së Prince Philip – Pa koment
10/04 22:31
Të shtënat me topa në Edinburgh të Skocisë, si homazh për vdekjen e Princ Philip – Pa koment
10/04 22:30
Top News – Ndërroi jetë në moshën 99-vjeçare/ Zbulohet dëshira e fundit e princit Philip
10/04 20:29