Mamia e Princit të Arabisë, dhe Agjentit 007 rrëfen punën dhe jetën reale të familjeve VIP
23/10/2019 20:00

E ftuar në episodin e rradhës në emisionin “Diaspora” është mamia e njohur Razije Musa. Razija ka rrëfyer rrugëtimin e saj nga Kosova në Libi në vitin 1982, ku ka kryer profesionin e saj si mami në maternitet, dhe pas 10 vitesh është shpërngulur në Britaninë e Madhe. Në botë ajo njihet si mamia e shumë famijeve VIP, duke nisur nga Princi i Arabisë, një duke në Britaninë e Madhe, dhe deri tek aktori agjenti 007 Roger Moore. Razija ka treguar disa histori personale të përjetuara në familjet vip, si dhe marrëdhënien e saj me fëmijët e personazheve të njohur. Një nga episodet që ajo kujton është momenti kur princit të Arabisë nuk I lejoji të prekte fëmijën e sapo lindur, pasi ai vinte direkt nga fitnessi dhe duhej të lante duart dhe trupin përpara se të prekte fëmijën. Si trajtohej ajo në shtëpitë dhe kështjellat mbretërore, dhe çfarë këshillash i jepte prindërve vip. Razija jetën e saj e ndan aktualisht midis Kosovës dhe Britanisë. Projektet e saja janë shtrirë edhe në Kosovë, ku ajo po ndihmon shumë nëna të reja me foshnjet e tyre. Rrëfimin e plotë të Razije Musës e ndiqini në emisionin Diaspora në linkun më poshtë. Autore e Diaspora: Ledja Liku

Jam rikthyer për të kontribuar për vendin tim. Të emigroj sërisht opsion jo primar…
03/10 20:00
Fillimet sfiduese, mezi thoja mirëmëngjes në gjermanisht. Diaspora të japë kontribut për vendlindjen
26/09 20:00
Në Shqipëri kam patur padrejtësi gjatë karrierës… Në Montreal kam gjetur ambient shumë profesional
19/09 20:00
U nisa ilegalisht me peshkarexhë në vitin 1992 nga Vlora drejt Italisë për të nisur një jetë të re..
12/09 20:00
Emigrant në 1992, sot në rradhët e partisë CDU në Gjermani. Historia e Besnik Kelmendit.
05/09 20:00
Sfidat e një gruaje shqiptare të sukseshme në Kanada
29/08 20:00
Flautistja e parë shqiptare që sfidoi mentalitetin në 1966.30 vite sfida dhe suksese në Korfuz
22/08 20:00
Përse vendosa të largohem nga Shqipëria. Do të kthehem të jetoj pas disa vitesh në një vend…
15/08 20:00
Nuk kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time.Shqipëria me gjithë të metat mbetet oaz frymëzimi
01/08 20:00
Kam kaluar sfida mbijetese në emigrim dhe tani që kam mundësi dua të ndihmoj njerëz në nevojë
25/07 20:00
Nismë nga zemra ime, për vajzën time, dhe për çdo prind që ka fëmijë me autizëm
18/07 20:00
Të gjesh shpirtin binjak në Diasporë. Nisma unike e dy shqiptarëve të lindur në Zvicër
11/07 20:00
Në Amerikë në pension ndryshon jeta totalisht. Rikthimi në Tiranë për të zhvilluar brezin e ri
04/07 20:00
T’ju mësosh fëmijëve gjuhën shqipe në Greqi edhe në karantinë
27/06 20:00
16 vjeç refugjat, sot arkitekt fitues në Angli, si dhe pjesë e komunitetit të arkitekturës botërore
20/06 20:00
Shqiptarja e parë e emëruar në OKB si eksperte e pavarur për të drejtat e njeriut
13/06 20:00
Në Londër fizikisht, mendja dhe zemra mbetën gjithmonë në Kosovë. Tre dekada në emigrim
06/06 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 17:42
Koncerti i parë i Rita Orës me diasporën shqiptare dhe njohja me Ardian Bujupin
23/05 20:00