Kujdes me antibiotikët! Ekspertët: Po abuzohet. Ul rezistencën
27/11/2020 12:20

Edhe pse në këtë situatë covid antibiotikët kanë një përdorim të gjerë, Instituti i shëndetit publik bën thirrje për sa më shumë kujdes në përdorimin e tyre pasi rezistenca e mikrobeve ndaj antibiotikëve është shndërruar në një problem shqetësues në të gjithë botën. Kjo pasi shumë antibiotikë tanimë kanë dalë jashtë përdorimit . Tanimë i gjithë fokusi është tek covid por instituti i shëndetit publik paralelisht ka nisur një ndërgjegjësim të mjekëve, të cilët shpesh abuzojnë në dhënien e antibiotikëve dhe, nuk janë harruar të vegjlit në kopshte e shkolla të cilët janë kyçi i edukimit të një shoqërie. Për mjekët të cilët trajtojnë pacientët covid ISHP ka përgatitur deri dhe maska që t’i kujtojë ata se antibiotikët nuk janë karamele .Po çfarë është antibotiko-rezistenca? As më shumë e as më pak njerëz që humbin jetën për shkak të infeksioneve pasi antibiotikët e përdorur nuk japin më efekt. Dhe për më tepër prodhimi i një antibiotiku të ri kërkon shumë kohë e ndër të tjera ka kosto të lartë financiare.

Top News – ‘Shpërthen’ covidi në vend/ 739 raste të reja dhe 7 humbje jete për 24 orë
22/01 20:18
Top News – Vendet vakante në Kushtetuese/ Soreca e Kim kreut të KED-të arrihet kuorumi
22/01 20:16
Top News – Male dhe ishuj me plehra/ Alarm për krizën e mbeturinave në Ballkan
22/01 19:48
Manastirliu i shpëton SPAK/Blerja e kiteve & respiratorëve, dyshimet janë për anëtarët e komisioneve
22/01 19:43
Maskat larguan edhe gripin/ Nuk janë regjistruar ende rastet e para me gripin e stinës
22/01 19:42
Studentët duan të rikthehen/ Nuk janë dakord me vijimin e leksioneve online
22/01 19:39
Top News – ‘Mos promovoni korrupsion’/ Yuri Kim paralajmëron kryetarët e partive
22/01 18:19
Top News – Policia gjobit 462 qytetarë/ Masat anticovid, ka ende shumë të pabindur
22/01 18:19
Top News – Basha: Ka ardhur koha për ndryshim/ Rama përgjegjës për varfërinë, të largohet!
22/01 18:18
Top News – Alarmi i mjekëve shqiptarë në Europë/ Në Shqipëri, trajtime të gabuara ndaj covid 19
22/01 16:31
Top News – Urdhërohet nga SPAK/ Kontrolle Blic në banesat e të fortëve në Nikël
22/01 15:56
Gjuha e dëmtuar në rrjetet sociale/ Propozimi: Provimi i gjuhës shqipe të bëhet edhe në fakultet
22/01 15:41
Aksident në aksin Elbasan-Peqin/ Makinat bëhen “copë e çikë”, një vajzë në gjendje të rëndë
22/01 15:28
Erë e fortë 80 km/h dhe rrebeshe shi gjatë fundjavës, meteorologia: Ja kur përmirësohet situata
22/01 15:26
Nëna “takon” të birin pas 11 vitesh/ E braktisi, djali u rrit nga një familje rome në Lezhë
22/01 15:23
Moti i keq në porte/ Në Durrës kërkohet kujdes, në Vlorë peshkatarët nuk lejohet të lundrojnë
22/01 15:21
Rusia paralajmëron Shqipërinë/ Dënimi i diplomatit, reagon Moska: Provokim, s’e lëmë pa përgjigje
22/01 15:12
Top News – Gjen djalin pas 11 vjetësh/ Nëna biologjike rrëfen ferrin e përjetuar
22/01 14:30
Top News – “Brenda 3 muajsh, 1200 forca pune”/ Ndërtimi i spitalit ne Fier, Rama bëri një kërkesë
22/01 14:03
Thyen masat anticovid, gjobiten 462 persona
22/01 13:50