Krizë politike dhe protesta, përçahet policia në Hong Kong
29/10/2019 18:37

Beteja me protestuesit ka sjellë përcarje në radhët e policisë në Hong Kong. Kriza e fundit politike në territor, gjatë të cilës forcat e rendit kanë përdorur dhunën mbi tubuesit që kërkojnë mbrojtjen e lirive themelore, e ka vendosur përpara një sprove të vështire besimin e një pjese të efektivëve tek forca e sigurisë, së cilës i përkasin. “Policia duhet të mbrojë qytetarët, ndërsa ne jemi kthyer në një mjet i autoriteteve për” mirëmbajtje të qëndrueshme “, tha një prej tyre, Larry Yeung. “Zyrtarët tanë të lartë fshihen dhe ne jemi bërë mburoja e tyre,” shton ai. Armiqësia mes policisë dhe qytetarëve është rritur në përmasa alarmante pasi sasi gjithmonë e më të mëdha gazi lotsjellës, plumba gome, rrahje e pompash uji janë përdorur për të frenuar turmat e pakënaqura. Në 1 tetor, policia gjuajti për herë të parë me plumba të vërtetë, duke plagosur një 18-vjeçar në gjoks. Tre ditë më vonë, një 14-vjeçar u qëllua në këmbë. Në katër muajt e fundit janë kryer më shumë se 2,700 arrestime. Nga ana tjetër, edhe veprimet e protestuesve janë radikalizuar, e aktivistë me maska në fytyrë kanë qëlluar forcat e rendit me tulla dhe shishe benzine. Qarkullojnë fjalë për vdekje të mbuluara, dhe abuzime fizike e seksuale në një komisariat, e këto e kanë shtuar shqetësimin e një pjese të policëve, të cilet nuk pajtohen me sjelljen e kolegëve te tyre.

Top News – BE ultimatum Rusisë/ Borrell-Stop sulmeve kibernetike ndaj zyrtarëve tanë
24/09 18:39
Top News – Deklarata e ‘çuditshme’ nga Google, truri lidhet me internetin në 2030
24/09 18:00
Top News – Paqartësi para zgjedhjeve / Milionerët gjermanë i cojnë paratë në Zvicër
24/09 16:43
Top News – ‘Shuplakë’ për Apple / BE vendos për karikuesin universal të telefonëve
24/09 16:41
Top Channel/ Te ngrish në pragun e BE, emigrantët shuhen nga i ftohti në kufi!
24/09 16:29
Top News – Australia po fuqizohet… / Alarmohet Kina: Po afrohet me Amerikën!
24/09 16:15
Top News – Kryeqyteti botëror i rrufeve / Mijëra fleshe në një natë, rekord botëror Guinness
24/09 16:13
Top News – Shtëpia më me fat në botë / E vetme mes llavës që shkatërroi mijëra ndërtesa
24/09 16:12
Top Channel/ Vulin: “Nuk negociojmë me armë të drejtuar në ballë, do mbrojmë njerëzit tanë”!
24/09 15:48
Top Channel/ Dalin pamjet “horror”, dhoma ku u vra 20 vjecarja në Greqi!
24/09 15:20
Top Channel/ Kreu taleban me një sy e një këmbë: “Do rikthejmë ekzekutimet dhe prerjen e duarve”!
24/09 15:19
Top News-Temperatura deri në -20 gradë/Ndodh përsëri, humbin jetën 5 alpinistë në Rusi
24/09 15:18
Top News-Tjetër risi tek Apple /Ja sa është jetëgjatësia e baterisë së Iphone 13
24/09 15:16
Top Channel/ Motra e diktatorit ‘vë veton”: Koreja Veriore, mund të hapet për bisedime!
24/09 14:28
Top News-Heq thuajse të gjitha kufizimet/Kryeministri portugez- Do hyjmë në një fazë të re
24/09 14:26
Top News-SHBA miraton vaksinat përforcuese/Doza do jepet gjashtë muaj pas vaksinimit të plotë
24/09 14:25
Top Channel/ “Në Ballkan, do ketë destabilizim”, Gjukanoviç paralajmëron nga Asambleja e OKB-së!
24/09 13:47
Top News – Pemët që i rezistojnë zjarreve / Shpëtojnë Sekuojat gjigande në Kaliforni
24/09 13:14
Top News – Shpëtim nga kthetrat e vdekjes / Alpinistët bllokohen në majën më të lartë në Evropë
24/09 13:11
Top News – Shpërthen një tjetër vullkan / Hi dhe llavë përvëluese nga krateri
24/09 13:10