KQZ bëhet KSHZ/ Merr detyrën Komisioneri Shteteror i Zgjedhjeve Ilirjan Celibashi
07/10/2020 15:44

Në 21 vitet e punës së tij Klement Zgurit i është dashur ta përshkojë shumë herë këtë koridor, por kjo ishte hera e fundit për te pasi i pasoi detyrën Ilirjan Celibashit, i cili rikthehet pas 15 vitesh ne krye te instituconit kryesor te administrimit te zgjedhjeve. Sfida kryesore për të është një proces i gjithë pranuar. Sfida e dytë është implementimi i teknologjsë në zgjedhje, ku peshën kryesore do e ketë nënkomisonerja Lealba Pelinku, e përzgjedhura e PD për realizimin e këtij procesi. Sot nisi puna zyrtarisht për përgatitjen e garës elektorale të 25 prilllit. Ilirjan Celibashit, së bashku me 11 anëtarë të tjerë do të miratojnë dhe zbatojnë rregullat e reja për zgjedhjet. Por kush do e administrojë këtë votë? 12 anëtarët e rinj në të tri hallkat e Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve janë përzgjedhje e politikes në kuadër të marrëveshjes politike të 5 qershorit? Ilrjan Celibashi zgjedhje e Partisë Socialiste krahas eksperiencës së mëparshme si drejtues i këtij institucioni ka qenë edhe pjesë e kabinetit Rama 1. E njëjta situata paraqitet edhe në hallkat e tjera ku në pozicionin e nënkomisionerit ka marrë detyrën Lealba Pelingu ish drejtuese e departamentit antikorrupsion ne Partinë Demokratike.

Top News – Procesi zgjedhor/ Kryemadhi takohet me kreun e OSBE
02/12 20:55
Top News – Bienalja e Mitrovicës/ Eventi që `mposhti` dy viruse
02/12 20:52
Top News – Rindërtimi i Kurbinit/ Rama: Detajet dhe afatet e procesit
02/12 20:36
Top News – 76 vjetori i lindjes/ Meta kujton Ibrahim Rugovën
02/12 20:34
17 humbje jete, 705 raste të reja/484 të shtruar në 4 spitale,38 në terapi intensive, 13 të intubuar
02/12 20:08
“Në zgjedhje me kodin aktual”/ Opinioni paraprak i Venecias: Çdo ndryshim tjetër të bëhet pas 25 prillit
02/12 19:40
Fëmijët ankohen për mësimin online/ Ka nisur prej dy ditësh. “i japim notën 7”
02/12 19:38
Top News – Reagon Grida Duma/ Pas debatit e ofendimeve në ‘Open’
02/12 19:00
Top News – 17 viktima në 24 orë/ 705 të infektuar, 484 të shtruar
02/12 17:55
Top News – Rindërtimi në Durrës/ Përfundon shkolla ‘Hasan Koçi’
02/12 16:16
Britania lejon vaksinën anti covid/ Injeksionet e para të vaksinimit do të realizohen pas një jave
02/12 16:01
Top News – Veliaj me të rinjtë/ Diskutohet për buxhetin e 2021-it
02/12 15:59
Top News – Lleshaj për emigrantët/ ‘Regjistroni adresën ku banoni’
02/12 15:58
Top News – 666 gjoba për maskat/ Masat, vijojnë kontrollet e rrepta
02/12 15:37
Rama përuron shkollën e re/ Hap dyert në Durrës, shkolla e rindërtuar pas tërmetit
02/12 15:32
Në një vit, 17 shkolla të reja/ Veliaj konsultohet me studentët për buxhetin e vitit 2021
02/12 15:29
Kreditë që zhvasin shqiptarët/ “Top Story” denoncoi skemën mashtruese të institucioneve jobankare
02/12 15:26
Top News – Izolimet nga covidi/ Rritet abuzimi online me fëmijët
02/12 15:25
Akademikët: Shtoni testimet. Të mbyllen shkollat ose baret dhe restorantet
02/12 15:09
Nuk ka mbyllje në fundjavë/ Zgjatet pa afat ora policore nga 22:00 deri në 06:00
02/12 15:06