KED shkeli Kushtetutën/ Lejoi një notere në garën për Gjykatën Kushtetuese
22/10/2020 15:08

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi me gjasa është në shkelje të Kushtetutës në përzgjedhjen e juristes Sonila Bejtja, si kandidate për anëtare të Gjykatës Kushtetuese. Në relacionin që shoqëron vendimin e këtij këshilli për të lejuar kandidimin e një notere, si anëtare e Gjykatës Kushtetuese shpjegohet se përse është shkelur Kushtetuta. Në pikën 4 dhe 5 të nenit 125 të Kushtetutës, parashikohet që gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese duhet të kenë arsim të lartë juridik të paktën 15 vite përvojë punë si gjyqtarë, prokurorë, avokatë, profesore ose lektorë të së drejtës, nëpunës të lartë të administyratës publike, me një veprimtari të spikatur në fushën e të drejtës kushtetuese, të drejtave të njeriut ose në sfera të tjera të së drejtës. Por kjo është CV e noteres që kërkon të bëhet anëtare e kushtetueses. Në të thuhet se Sonila Ibrahimi Bejtja ka patur titullin avokate nga maji i vitit 2001, të cilin e ka mbajtur deri në prill të vitit 2011 kur është bërë notere. Përvoja 10-vjeçare si avokate nuk është e mjaftueshme sipas kërkesës së Kushtetutës. Por Këshilli i Emërimeve në Drejtësi merr përsipër ta interpretojë Kushtetutën për të justifikuar se edhe përvovja si notere, është e vlefshme. Por Kushtetuta e ka të shprehur qartësisht profesionet dhe noterët nuk bëjnë pjesë.

Top News – Kush i ka në shënjestër! Të ‘fortët’ me dedektivë privatë
26/11 22:35
Top News – Universiteti bujqësor/ Nis puna për konviktet e reja
26/11 21:37
Caktohen klasat e mësimit online/ Ministrja e arsimit tregon se si do zhvillohet mësimi
26/11 19:54
Në shtëpi të re pas tërmetit/ Historia e familjes Qordja nga Farka e Tiranës
26/11 19:51
1000 banesa deri në dhjetor/ 34 miliardë lekë janë dhënë deri më tani për rindërtimin
26/11 19:35
Top News – Bien ne kurth policor/ 22 të kërkuar, 30 vjet të fshehur
26/11 19:15
Top News – Udhëzimi me numër 44/ Ministria heq dorë, fiton biznesi
26/11 17:58
Nis puna për konviktet e reja të studentëve të UBT, Veliaj: Kushte komode për 2200 studentë
26/11 17:55
Top News – Një muaj në përgjim…! 4 kg heroinë, si u zbulua trafiku
26/11 17:42
Top News – Covid, shifrat në 24 orë/ 656 raste të reja dhe 10 viktima
26/11 17:24
Top News – 659 gjoba për maskat/ 11 ndëshkohen se dolën pas 22.00
26/11 17:23
Ndërron jetë një 52-vjeçare, dyshohet se u vetëhodh nga kati dytë i banesës
26/11 17:21
Vora, një nga vendet më të prekura, një vit pas tërmetit të 26 nëntorit
26/11 17:20
Top News – Mësimi i alternuar/ Ministrja kushi shpjegon vendimin
26/11 16:36
Top News – Meta-1 vit pas tërmetit/ Më shumë mbeshtetje për të prekurit
26/11 16:35
Top News – Basha me familjen Çuka/ Humben dy pjesetare nga termeti
26/11 16:33
Top News – U konfliktuan me arm/ Elbasan, në pranga tre persona
26/11 16:14
Kapet heroinë në Elbasan/ Policia gjen një sasi të konsiderueshme drogë
26/11 16:11
Laçi ende i shkatërruar/ Tërmeti la të pastrehë qindra banorë
26/11 16:11
Shkaktarët e tragjedisë/ Pas një viti nisin të mbyllen hetimet për ndërtuesit
26/11 16:10