KED insiston në parregullsi/ Vitore Tusha del edhe mbi ligjin. Nuk pranon kontrollin nga ILD
21/11/2020 19:50

Vazhdon saga e përzgjedhjes nga KED të një kandidati të Gjykatës Kushtetuese për vakancën e shpallur nga Presidenti i Republikës në dt 22.11.2019. Më datë 05.10.2020 dhe 09.10.2020, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi me 2 vendime të tij ka skualifikuar nga gara, duke marrë vendim për ndalimin e kandidimit të 5 kandidatëve që kishin aplikuar për këtë vakancë të shpallur nga Presidenti i Republikës. Nga ana tjetër, Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka marrë vendim pozitiv, duke I lejuar kandidimin kandidates Sonila Bejtja, e cila në mënyrë të qartë nuk përmbush kriterin kryesor për lejimin e kandidimit: atë të eksperiencës profesionale, përsa kohë, ajo vjen nga radhët e noterisë.

Arsimi në kohë pandemie/ Universitetet do vazhdojnë online, shkollat nuk mbyllen
24/11 12:46
Top News – Arrestohen tre persona/ Shkodër, ishin shpallur në kërkim
24/11 12:46
88 raste të reja në qarkun e Korçës/ Infektohen sërish mësues
24/11 12:43
Spitali i Elbasanit përgatitet/ Do presë pacientë covid nëse mbushen spitalet e Tiranës
24/11 12:40
Kufiri me Greqinë i mbyllur/ Sot kalojnë vetëm këmbësorët, kamionët-frigorifer dhe rastet emergjente
24/11 12:38
Sapuni organik i Roskovecit/ 18 gra të zonës sigurojnë jetesën në Vidhisht
24/11 12:36
Top News – Thyen arrestin e shtëpisë/ U ndalua se përndiqte 28 vjeçaren
24/11 12:27
Top News – SPAK pyet të penduarin/ Atentati ndaj vëllezërve Haxhia
24/11 12:22
Top News – Pala greke në grevë/ Kakavijë, pika kufitare e mbyllur
24/11 10:36
Top News – U kthye nga kampi i ferrit/ Antiterrori pyet Floresha Rashën
24/11 10:07
Top News – ‘Gati me gjithçka’/ Rama nxjerr pamjet nga covid 4
24/11 10:07
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Gjykatën Kushtetuese
24/11 03:43
Top News – Shqiptari më i kërkuar/ Aleks Burreli vrau biznesmenin
23/11 21:47
Top News – Drogë 500 mijë euro/ Kapet në Holandë, 8 të arrestuar
23/11 21:18
Top News – Kodheli, zv.presidente/ Asambleja parlamentare e NATO-s
23/11 20:47
Top News – Droga dhe pandemia/ Lleshaj-Skrapari, zonë problematike
23/11 20:46
Top News – Si u vra i riu shqiptar/ Gjermani, ja dy autorët e dyshuar
23/11 20:41
KED nuk njeh gjykatën/ Skualifikon sërish Zhaklina Peton dhe Eugen Papandilen për në Kushtetuese
23/11 20:25
Anglia del nga Lockdown i dytë/ Por nga 2 dhjetori masa të shtrënguara lokale
23/11 20:25
Vepra e Mid’hat Frashërit/ Vëllimi V vjen nga Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo”
23/11 20:03