I ke quajtur mediat “kazanë”, Duma pyet Ramën për gjuhën fyese që e përplasi me gazetarët
27/03/2023 22:02

22 vjet më parë, Top Channel, hapi dyert per shqiptaret anembane me ideologjine e nje televizioni te pavarur , te lire , te drejte dhe ne mbrojtje te interesave te vendit. Edicioni i pare i lajmeve 20 dhjetor 2001. Disa njerez të rinj, duke dëgjuar për herë të parë Dritan Hoxhën për te ndertuar një televizion të madh, krijuan idene per te krijuar programe qe do te gozhdonin para ekranit miliona shqiptare nga e mbare bota .Top Channel, u projektua qe ne fillimet e saj si nje televizion qe do te ishte model per tv e tjera, do te ishte konkurues dhe qe do te krijonte ne standart tekonologjik te ri. Ne 22 vite, Top Channel fitoi konkurencen mediatike, ishte aty ku lajmi ndodhte, ne gare me veten me programet e saj influencuese per politiken e vendit , jeten sociale , ekonomine por dhe zhvillimet e medha dhe historike ne rajon.Por ne orët e para të mëngjesit të ditës së sotme, e Hënë 27 Mars 2023, Top Channel u godit nga një sulm terrorist, i pandodhur kurrë më parë në 32 vite ndërtim të shtetit të së drejtës dhe fjalës së lirë. Pasojë e këtij sulmi, ishte humbja e jetës së punonjësit të sigurisë, Pal Kola, i cili i ka qënë në krye të detyrës, pjesë e stafit të shoqërisë së sigurisë ‘Öktapus’. Në orën 00.40, i ndjeri Pal Kola është gjendur në qendër të breshërisë me 25 plumba në drejtim të godinës së Top Channel. Në brendësi të godinës gjatë kohës kur ndodhi ngjarje, ishin një pjesë e stafit që angazhohet si turni i tretë dhe të cilët kanë përjetuar momente tmerri përballë goditjeve pa pushim të armëve. Nga kqyrja në vendngjarje, Policia tha se autorët zbrazën një karikator arme Ak – 47 gjatë goditjes së Top Channel, ngjarje e pandodhur kurrë më parë ndaj një institucioni mediatik. Sulmet terroriste të këtij lloji tregojnë qartazi sa e rëndësishme është fjala e lirë sa shqetësuese për minuesit e demokracisë. Në emër të detyrës më të lartë të cilës i kemi shërbyer, Top Channel do të vijojë të trashëgojë dhe të kryejë misionin e vet të fjalës së lirë ndaj publikut e shoqërisë shqiptare ndersa sulme te tilla jane inekzistente ndaj nje media te lire ne vend dhe ca me keq sulme me arme ndaj televizioneve ne bote, kane ndodhur vetem ne gjendje lufte dhe jo ne nje dite normale. Ky akt terrorist është i papreçedent ndaj një media kombëtare, e lidhet vetëm me misionin e saj, të fjalës së lirë.

Atentati për v*asjen e Trump, Curri “plas” bombën: Garda e tronditur për politikanët shqiptarë
16/07 00:02
Curri tregon çfarë ndodhi me Gardën: Ilir Meta kishte hall se e përgjonin, hoqi gardistët
15/07 23:02
“Ku janë këpucët e mia”, Curri dhe Karamuço tregon kërkesën e çuditshme të Trump pas plumbave
15/07 22:57
Curri komenton reagimin e Melania Trump: Tregoi sa do të tronditej jeta e saj pa burrin…
15/07 22:56
“Kujdesej në azil për pleqtë”, gazetari Vezaj tregon detaje të reja nga atentatori i Trump
15/07 22:30
“Të çmendurit” që vrasin Presidentët në SHBA, Curri tregon gafën e atentatorëve
15/07 22:22
A qëlloi i vetëm atentatori i Trump? Karamuço flet për foton e plumbit pas kokës së ish-Presidentit
15/07 22:15
Atentati ndaj Trump, Lela: Kërkuan ta eleminojnë pasi bën gjithçka ta rrënojnë me pornostaret
15/07 22:09
Armën ia bleu babai, trondit Karamuço: Qëllimi i Vrasësit ishte të shpërthente eksploziv në turmë
15/07 21:57
Live nga Konventa e Trump, kush është Zv.Presidenti që zgjodhi ish-Presidenti amerikan
15/07 21:47
A dështuan shërbimet sekrete? Eksperti në SHBA tregon pse s’qëlluan sniperat në tubimin e Trump
15/07 21:45
“CIA dhe shërbimet sekrete dështuan”, eksperti Deliu analizon veprimet e grupit që mbrojti Trump
15/07 21:27
Sulmi me armë ndaj Trump, Grida Duma kujton se si janë eliminuar 4 presidentë amerikanë
15/07 21:25
Molotov dhe përplasje të forta në protestën e PD, Curri i bindur: Ka pakt Rama-Berisha
11/07 23:28
Curri: Vazhdon bashkëqeverisja Rama-Berisha, target sulmi Veliaj
11/07 22:46
Shabani: Nonsens protesta kombëtare në dyert e bashkisë
11/07 22:43
Zhvendoset protesta tek bashkia, molotov dhe perplasje fizike me policinë
11/07 22:34
Iliazaj: Marrëveshje Rama-Berisha për eleminimin e të rinjve, Curi: Veliaj në shënjestër
11/07 22:10
Mertiri: Vetëm 15 mijë veta në shesh, protesta për hallet e Berishës
11/07 22:08
Curri: Ka marrëveshje bodrumesh mes PS-PD
11/07 21:58