Hetime për sulmet kibernetike/ Ambasada jonë në Rumani në shënjestër
21/01/2021 12:32

Prokuroria nisi hetimet për sulmin kibernetik përmes “Instagramit” te Ambasadës Shqiptare ne Rumani. Sipas burimeve te TCH ambasadori Ilir Tepelena ka njoftuar autoritetet vendase për përdorimin e rrjeteve sociale nga persona te paidentifikuar qe nxisin urrejtjen. Ne një profil te hapur enkas, tregojnë burime zyrtare te Top Channel, cenohet imazhi i vendit tone dhe i shtetasve shqiptare. Piratet kibernetike e konsiderojnë Shqipërinë si “shteti qe nuk ekziston”, kurse shtetasit shqiptare etiketohen si “albananas”. Piratet kompjuterikem sipas burimeve te konfirmuara te prokurorisë, bëjnë thirrje raciste dhe denigruese, duke përdorur fotografinë e ambasadorit shqiptar ne Rumani, te cilin e konsiderojnë si politikan meksikan që nuk duhet besuar. Jo zyrtarisht, pjesëtare te grupit te hetimit shpjegojnë për TCH se çështja është regjistruar për akuzat e shpërndarjes se materialeve raciste dhe ksenofobe përmes rrjetit kompjuterik, fyerje me motive raciste dhe falsifikim kompjuterik. Por ndërsa kane kaluar pak dite nga nisja e këtij hetimi, autoret nuk janë identifikuar ende.

Edhe Lezha mbulohet nga mjegulla, krijohet vështirësi në qarkullim
26/02 22:53
Edhe Fieri mbulohet nga mjegulla, krijohet vështirësi në qarkullim
26/02 22:52
Top News – Atentat shqiptarit në mes të Athinës/ Merret peng taksia, por harrohet ‘prova’ kyçe
26/02 22:34
Top News – Deviral në Shqipëri/ Suplementi që ndihmon kundër covid 19
26/02 22:31
Durrësi mbulohet nga mjegulla, vështirësi në lëvizje
26/02 22:29
Top News – Një vit pas rastit të parë me covid 19/ Pandemia vazhdon, masa të reja per kakavijën
26/02 22:12
Mjegulla mbulon Durrësin
26/02 22:06
Top News – Fleta e votimit/ KQZ miraton përmasat, edhe në varësi të kandidatëve
26/02 20:14
“Deviral” në Shqipëri/ Suplementi që ju ndihmon në përballimin e situatës
26/02 19:50
Covax do na sjellë 14 mijë vaksina/ Manastirliu: Javën tjetër mbërrijnë vaksinat nga Pfizer
26/02 19:37
Top News – Rritet sërish numri i viktimave/ 916 të infektuar me covid, 625 të shtruar
26/02 18:36
Top News – Karriera e Forcave të Armatosura/ Presidenti Meta i kthen kuvendit ligjin
26/02 18:35
Top News – Qeveria t’i rimbursojë urgjent! Meta: Qytetarët në borxh nga kura e covid-it
26/02 18:21
Top News – Nuk përballojnë dot qiranë/ Ja 30 familjet që do të përfitojnë bonus
26/02 18:12
Top News – Punësimi i infermierëve të rinj/ Caktohen data e provimit për 2800 kandidatë
26/02 18:11
Top News – Bilanci i vaksinave anti covid/ Lajm i mirë për fillimin e muajit mars
26/02 18:07
Top News – Aksidenti fatal në Vlorë/ Furgoni përplas për vdekje 7 vjeçaren
26/02 17:14
Top News – Mosmbajtja e maskes ndëshkon sërish/ Policia gjobit 997 qytetarë që nuk zbatuan masat
26/02 17:14
Top News – Veliaj-PD po kopjon keq/ ‘Kanë në program ato që ne tashmë i kemi bërë’
26/02 16:56
Top News – Materniteti i ri i Beratit/ Manastirliu-do të jetë gati brenda vitit
26/02 16:43