Festa e Sulltan Novruzit/ Meta: Dëbora është mbizotëruese por lulet kanë çelur
22/03/2021 14:36

Presidenti i vendit, Ilir Meta është prononcuar për mediat ditën e sotme nga Kryegjyshata Botërore Bektashiane me rastin e festës së Sulltan Novruzit. Ai tha se shqiptarët kanë kaluar një dimër të gjatë nën pushtetin e pandemisë por i pret një pranverë e gjatë përpara. Meta bëri apel për të gjithë qytetarët që të kenë kujdes e të ruhen për të parandaluar infektimin me COVID. “Doja të uroja të gjithë shqiptarët në këtë ditë të pranverës, të ripërtëritjes, të shpresave dhe në këtë ditë të demokracisë. Mjafton të shikoni lulet e çelura janë të ngjyrave të ndryshme, edhe kështu është edhe demokracia sepse të tilla janë shpresat e qytetarëve për një jetë më të mirë, për të kaluar këtë dimër të gjatë në vështirësi të mëdha e në vuajtje të jashtëzakonshme të pandemisë. Apeloj për të bërë kujdes sa më shumë dhe të jemi më optimistë dhe solidarë me njëri tjetrin, më të dashur me njëri tjetrin e mbi të gjitha të mbizotërojë dashuria. Dëbora është mbizotëruese por lulet kanë çelur. Kështu që pranvera do të jetë e pandalshme dhe na ndihmon të gjithë të jemi më optimistë pavarësisht nga vështirësitë e momentit. Shqiptarët presin shumë nga e ardhmja. Bëj apel për të forcuar masat për të rritur shëndetin, për sigurinë trajtimit shëndetësor mbi kritere shkencore”, tha Meta.

Top Channel/ Video nga stacioni i shkatërruar! Pasojat e aksidentit të rëndë në “Vasil Shanto”
15/05 22:55
Top News – Atentatet mafioze, hetim nga Europol/ Nga Vlora në Elbasan, bandat që veprojnë
15/05 22:41
Top Channel/ 47-vjeçarja humb kontrollin, makina përfundon brenda lokalit. Plagosen dy këmbësore
15/05 21:59
Top Channel/ Qytetarët dalin në protestë në sheshin ‘Skëndërbej’, në mbështetje të Palestinës
15/05 20:51
Top News – A e kemi fituar betejën me covid! Në 24 orë, sërish numër i ulët i infektimeve
15/05 20:33
Top Channel/’Të falen gjobat e pandemisë’,Murrizi nismë për anulimin e dënimeve të ndalimqarkullimit
15/05 19:45
Top Channel/ Alergjikët duhet të vaksinohen/ Para vaksinimit të bëjnë testin nga çfarë kanë alergji
15/05 19:45
Top Channel/ Gjyqtarët e shkarkuar nën hetim, SPAK po kontrollon pasuritë
15/05 19:35
Top Channel/ Nëna e 5 fëmijëve ndihet e kërcënuar, ish-bashkëshorti e kërcënon se do ta vrasë
15/05 19:34
Top News – Vrasja e 27 vjeçarit Mehmet Qema/ Lihet në burg autori i dyshuar, Marius Dema
15/05 19:13
Top News – Eurodeputeti i ‘Agimit të Artë’/ Ekstradohet në Greqi, i dënuar me 13 vjet burg
15/05 19:12
Top News – Pastrimi i tunelit të Krrabës/ ARRSH: Ja si do bëhet lëvizja e mjeteve
15/05 19:11
Top News – Gjenerali që këshilloi Lulzim Bashën/ ‘Jep dorëheqjen dhe shkruaj librin numër 2’
15/05 18:29
Top News – 48 orët finale të mafiozit turk/ Pritet arrestimi, ndërhyrja në 4 rezidenca
15/05 18:28
Top News – Prova e fortë e SPAK për gjyqtarët/ U shkarkuan për pasurinë, çfarë rrezikojnë
15/05 17:57
Sulmi në Gaza/ AP: gazetarët arritën të evakuohen në kohë – Pa Koment
15/05 17:08
Top Channel/ Pamje spektakolare, palombarët amerikanë e shqiptarë zhytje në Gjirin e Dukatit
15/05 17:01
Top News – Moti i keq bllokon punën/ Pezullohet lundrimi për mjetet e peshkimit
15/05 15:55
Top Channel/QSUT i shtohet spitali i ri për sëmundjet e brendshme,Manastirliu:Investim 14.8 mln euro
15/05 15:50
Top Channel/Izraeli futi në kurth Hamas, u fshehën në tunele dhe u vranë gjatë bombardimeve nga ajri
15/05 15:47