Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09/2020 15:05

125 faqe të dosjes së Hagës i kushtohet asaj që prokurorët e kanë quajtur “përgjegjësia kriminale e të akuzuarve. Gazetari Top Channel Muhamed Veliu duke iu referuar kësaj dosje, thotë se: Akt-akuza ngrihet mbi atë që njihet si “Joint criminal enterprise” Sipërmarrje e përbashkët kriminale” për të cilën prokurorët special mbërrin në këtë përfundim. “Të akuzuarit u përfshinë këtë sipërmarrje të përbashkët kriminale ku përfshihet kryerja e krimeve për të cilat akuzohen. Të akuzuarit janë një pjesë e lidershipit të UÇK dhe si pasojë pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të dakortësuar në marrjen nën kontroll të Kosovës, ku përfshihet edhe shënjeshtrimi aty që perceptoheshin si bashkëpunëtor apo kundërshtarë dhe ndalimi arbitrar, keqtrajtimi dhe vrasjet. Veprimtaria kriminale është Mars 1998 deri të paktën Qershor 1999. Secili nga pjesëtarët e kësaj Sipërmarrje e përbashkët kriminale në mënyrë të rëndësishme ndanë këtë qëllim me të tjerë pjesëtarë të kësaj sipërmarrje kriminale për të kyer këto krime”. Por për çfarë akuzohet konkretisht Hashim Thaçi? Kjo pyetje e merr përgjigjen në faqen 157 të dosjes ku prokurorët thonë se Hashim Thaçi ishte njeriu më i fuqishëm i UÇK dhe se ai kontribuoi në formulimin, pjesëmarrjen e brendshme ose mbikëqyri zhvillimet, duke promovuar planet e politikat për avancimin e qëllimit të përbashkët të kësaj sipërmarrje të përbashkët kriminale.

Edhe një javë për të mbyllur muajin e ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit
25/10 20:07
Lulet më të veçanta/ Kopshti ndryshe i Dritan Gazhelit në Fushë Krujë
25/10 20:05
Varret e Selcës në Mokër/ Gërmimet e fundit arkeologjike janë bërë në vitin 1972
25/10 20:04
Plas arma në Vlorë! Policia: U qëllua në ajër, arrestuam autorin
25/10 19:56
Të hënën hapet “Covid 3”/ Do të transferohen pacientët që janë në gjendje të stabilizuar
25/10 19:39
Mbyllja e “Shqiponjës” që nga mesnata dhe devijimi i trafikut për 4 muajt në vijim
25/10 19:36
Libri i Albana Osmanit/ “Çika në betejë me Inteligjencën Artificiale”
25/10 18:59
Më mirë apo më keq në vitin 2045? 46% e shqiptarëve pesimistë për të ardhmen në anketën e OKB
25/10 18:55
Top News – 128 viktima dhe 21 mijë raste/ Ditë e zezë në Itali
25/10 18:48
Top News – Shifrat e Covid në 24 orët e fundit/ 4 viktima, 299 infektime
25/10 18:38
Veliaj në Zall Herr: “PS-ja është partia e fituesve; hallet e Zenit dhe Monës janë vilat
25/10 18:18
Tensionet në kulm/ Greqia, note proteste Ankarasë
25/10 17:20
Marrëveshja e detit/ Dendias: Për sa kohë ka vullnet, procesi nuk do të jetë problem
25/10 17:19
Rehabilitimi i pallateve/ Rama inspekton në Shijak dhe Durrës, në Manzë ndërtimin e shtëpive të reja
25/10 16:38
Top News – Bizneset në Kosovë/ Ekspertet-pak përkrahje në pandemi
25/10 16:30
Veliaj në Zall Herr:“PS-ja është partia e fituesve;hallet e Zenit dhe Monës janë vilat miliona euro”
25/10 16:25
Top News – Kontrollet mjekesore/ Kosovë, të rikthehen në kufi
25/10 16:24
Top News – Koronavirusi në Kosovë/ Dy viktima dhe 186 raste të reja
25/10 16:14
Top News – Manastirliu nga infektivi/ S’ka kolaps të sistemit shëndetesor
25/10 16:11
Top News – Nuk mbanin maska/ 688 gjoba, 13 të shoqeruar në 24 orë
25/10 16:09