Ekskluzive/ Dosja e Hagës! Akt-akuza e detajuar ndaj Hashim Thaçit
24/09/2020 15:05

125 faqe të dosjes së Hagës i kushtohet asaj që prokurorët e kanë quajtur “përgjegjësia kriminale e të akuzuarve. Gazetari Top Channel Muhamed Veliu duke iu referuar kësaj dosje, thotë se: Akt-akuza ngrihet mbi atë që njihet si “Joint criminal enterprise” Sipërmarrje e përbashkët kriminale” për të cilën prokurorët special mbërrin në këtë përfundim. “Të akuzuarit u përfshinë këtë sipërmarrje të përbashkët kriminale ku përfshihet kryerja e krimeve për të cilat akuzohen. Të akuzuarit janë një pjesë e lidershipit të UÇK dhe si pasojë pjesë e Shtabit të Përgjithshëm të dakortësuar në marrjen nën kontroll të Kosovës, ku përfshihet edhe shënjeshtrimi aty që perceptoheshin si bashkëpunëtor apo kundërshtarë dhe ndalimi arbitrar, keqtrajtimi dhe vrasjet. Veprimtaria kriminale është Mars 1998 deri të paktën Qershor 1999. Secili nga pjesëtarët e kësaj Sipërmarrje e përbashkët kriminale në mënyrë të rëndësishme ndanë këtë qëllim me të tjerë pjesëtarë të kësaj sipërmarrje kriminale për të kyer këto krime”. Por për çfarë akuzohet konkretisht Hashim Thaçi? Kjo pyetje e merr përgjigjen në faqen 157 të dosjes ku prokurorët thonë se Hashim Thaçi ishte njeriu më i fuqishëm i UÇK dhe se ai kontribuoi në formulimin, pjesëmarrjen e brendshme ose mbikëqyri zhvillimet, duke promovuar planet e politikat për avancimin e qëllimit të përbashkët të kësaj sipërmarrje të përbashkët kriminale.

Top News – Hashash e thikë me vete, kapet shpërndarësi në Himarë
07/06 14:40
Top Channel/ Shiste kanabis në Himarë, vihet në pranga një 27-vjeçar dhe një tjetër nën hetim
07/06 14:20
Top News – Provimet e maturës/ Teza e Gjuhës dhe Letërsisë, u testuan 30 mijë nxënës
07/06 14:00
Top Channel/ Arrestohen me urdhër të SPAK dy punonjës të burgjeve, morën para për punësimet
07/06 13:23
Top Channel/ Provimet e maturës, gjimnazistët po testohen për njohuritë e matematikës
07/06 12:57
Top Channel/ Pallati që “arrestoi” Dakon/ U dëmtua nga tërmeti në 2019. Banorët bënë padi
07/06 12:53
Top Channe/ Taulant Balla shkon në SPAK/ Për çfarë dëshmon kreu i grupit parlamentar të PS?
07/06 12:45
Top Channel/ Arrestimi i Vangjush Dakos/ Ish-kryebashkiaku i Durrësit i akuzuar për korrupsion
07/06 12:43
Top Channel/ Pandemia e re! Investigimi i Inside Story, sonte në Top Channel
07/06 12:36
Top Channel/ Moti i keq shkatërroi frutat/ Në Ballagat të Lushnjës, stuhia dëmtoi të mbjellat
07/06 12:31
Top Channel/ Të shtëna në ceremoninë e diplomimit, vritet babai dhe djali në SHBA!
07/06 12:01
Top Channel/ Ukrainë: Njerëzit kalojnë natën në cati, SHBA: S`e dimë kush e shkatërroi digën!
07/06 12:01
Top Channel/ Pas takimit, Lajçak lavdëron Vuçiçin: I gatshëm për uljen e tensioneve!
07/06 11:49
Top Channel/ Sot skadon afati, Escobar “kundër” Kurtit: Mbështesim Kosovën, jo kryeministrin!
07/06 11:48
Top Channel/PD hap garën për kryetar mes tensionesh.Dorëhiqet Tabaku, 7 deputetë braktisin mbledhjen
07/06 11:43
Top Channel/ Mbështetësit e Bashës kërcënojnë dhe ofendojnë deputetët e PD pas mbledhjes së Kryesisë
07/06 11:31
Top Channel/ Mbështetësit e Bashës mësyjnë në mbledhjen e Kryesisë, kërcënojnë deputetët e PD
07/06 10:51
Top Channel/ Taulant Balla paraqitet në SPAK
07/06 10:20
Top News – Provimet e maturës/ Testohen 30 mijë nxënës, monitorojnë 8 mijë mësues
07/06 10:06
Top News – 250 milionë euro për 10 muaj/ Kush është shqiptari i arrestuar në Athinë?
07/06 09:47