Dëme në bujqësi/ Dëmtohet misri në Çukë dhe Vurg
28/09/2020 12:20

Kjo është fusha e Vurgut ku më shumë se 1000 ha tokë është e mbjellë me misër. Gjatë këtij sezoni prodhimi ishte shumë i mbarë thonë agronomët por shirat e ditëve të fundit kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme në parcelat e mbjella me misër. “Gjasat nuk duken të mira. Korrja filloi tani por gati 50% e sipërfaqes së mbetur pa korrur është e shtrirë përtokë. Disa familje nga ky dëm mund të marrin dhe falimentimin. Kam një thirrje për siguracionet për të kthyer vëmendjen edhe nga bujqësia për ti siguruar prodhimet në bujqësi, në blegtori, në agrume.” Prodhimi i misrit në shumicën e sasisë nuk arrin të mblidhet dot prej kombainës ndërsa edhe grumbullimi me dorë duke vendosur punëtorë sipas fermerëve është i pamundur. “Mund të thuash që unë kam rreth 30 ha dëm. Jam bashkë me dhëndërin që e punuam dhe urdhëro 30 ha në këtë gjendje janë që mund të marrim 30% dhe atë me vështirësi.” “Kishim dëgjuar për shi por jo për katastrofë. Nuk ka ndodhur asnjë vit më parë dhe kjo ishte e pazakontë. Më ka dëmtuar rreth 30 ha.” “Unë kam rreth 25 ha dhe janë shumë lekë mbi 35 milionë lekë. As ato që kam marrë nuk shlyej dot, as qiratë e tokave e pastaj, fara, shërbimet, ureja, s’marr dot asnjë lek.

Covid-19, greqia ndahet në 2 zona/ Masat e reja, rrezikshmëri e lartë dhe e ulët nga infektimet
31/10 12:57
Hapet spitali “Covid-3”/ Shtrohen pacientët e parë, dje u tejmbushën “Covid 1” dhe “Covid 2”
31/10 12:56
14 vjeçari shqiptar në spital/ U plagos nga tërmeti në Greqi në ishullin e Samos
31/10 12:55
Të rinjtë që zgjedhin Kosovën/ Ndryshe nga bashkëmoshatarët që duan të ikin
31/10 12:51
Kultivimi i kivit në Dumre/ Dy vëllezërit nga Belshi po provojnë kulturat e reja
31/10 12:48
Bredhi i Hotovës/ Parku i rrallë në Shqipëri, por që ka sfidë menaxhimin
31/10 12:46
Mesazhi që jep për gratë dhe vajzat më mbyllje të muajit sensibilizua për kancerin e gjirit
31/10 12:39
Top News – Shkeljet në detyrë/ Inspektim prokurorit Shkëlqim Kokona
31/10 12:32
Top News – Durrës, digjet makina/ Ishte e vëllait të Bujar Nishanit
31/10 12:29
Rëndohet bilanci nga tërmeti/ 25 të vdekur në Turqi dhe 2 në Greqi
31/10 12:21
Top News – Masat anti covid/ ‘Kupola’ e policisë zbret në rrugë
31/10 12:06
Top News – Kapen 21 emigrante/ Krujë, në pranga një 23 vjeçar
31/10 11:51
Tërmeti i djeshëm 6.7 ballë/ Greqi, flet 14-vjeçari shqiptar që mbeti i plagosur
31/10 11:46
Greqi/ Ambasadorja shqiptare viziton në spital 14-vjeçarin nga Fieri i plagosur nga tërmeti
31/10 11:13
Ardi Veliu zbarkon në “Bllok”, apel për prindërit: Mos lejoni fëmijët të grumbullohen në lokale
31/10 11:08
Top News – Pranga 20 vjeçarit/ Sherr për pokerin, qëlloi me armë
31/10 11:05
Shmanget tragjedia në Durrës/ Shpërthen në flakë makina e vëllait të Bujar Nishanit
31/10 10:58
Top News – 727 gjoba për maskat/ Covid, 10 të shoqëruar në polici
31/10 09:29
Top News – Minishengeni Ballkanit/ Rama, Vuçiç e Zaev, fitojnë Kosovën
30/10 22:03
Regjistrimet e fundit/ Të shtunën mbyllet në 36 universitetet publike dhe private
30/10 19:42