Danilo Zeka: Jam ndjerë keq kur habiteshin grekët që jam shqiptar. Xhelozi, diskriminim kam patur
25/09/2019 20:00

Në episodin e rradhës i ftuar në emisioni "Diaspora" solisti i trupës së baletit në Athinë Danilo Zeka ka rrëfyer jetën e tij në Athinë, dhe si rastësisht vajti gjatë luftës në vitin 1997. Danilo Zeka lindi në Tiranë, studimet i larta i kreu në Akademinë e Arteve dhe më pas vazhdoi studimet në Grand Théâtre de Genève, Zvicër. Ai u bashkua me trupën e baletit kombëtar të operas në Greqi në vitin 2001 dhe në vitin 2007 u bë solisti kryesor. Ishte viti 1997 i cili do t’i ndryshonte jetën dhe karrierën e tij. Gjatë luftës në Shqipëri ai nuk arriti të siguronte vizë nga ambasada e Zviceriane në Tiranë, pasi ambasadat ishin të mbyllura, dhe e vetmja mundësi që i’u dha ishte një ftesë nga një koreograf shqiptar në Greqi për të qenë i ftuar në një shfaqje. Ai realizoi disa audicione deri në pranimin në trupën e baletit në teatrin e operas dhe baletit në Athinë. Danilo prej 22 vitesh jeton në Greqi. Danilo Zeka ka punuar me shumë koreografë prestigjioz në role të tilla si Siegfried (Swan Lake), Lensky ( Eugene Onegin), Albrecht (Giselle), Don Basilio (Don Kishoti), Colas (La Fille mal gardée), Love (Canto General), Kai (Mbretëresha e dëborës), Don José (Carmen), Princi Alexei (Arrëthyesi),Romeo (Romeo dhe Xhulieta) etj. Ai ka interpretuar në balete të tilla si Les Sylphides, Boléro si dhe ka marrë pjesë në evente të shumta në Greqi dhe jashtë saj.

Jam rikthyer për të kontribuar për vendin tim. Të emigroj sërisht opsion jo primar…
03/10 20:00
Fillimet sfiduese, mezi thoja mirëmëngjes në gjermanisht. Diaspora të japë kontribut për vendlindjen
26/09 20:00
Në Shqipëri kam patur padrejtësi gjatë karrierës… Në Montreal kam gjetur ambient shumë profesional
19/09 20:00
U nisa ilegalisht me peshkarexhë në vitin 1992 nga Vlora drejt Italisë për të nisur një jetë të re..
12/09 20:00
Emigrant në 1992, sot në rradhët e partisë CDU në Gjermani. Historia e Besnik Kelmendit.
05/09 20:00
Sfidat e një gruaje shqiptare të sukseshme në Kanada
29/08 20:00
Flautistja e parë shqiptare që sfidoi mentalitetin në 1966.30 vite sfida dhe suksese në Korfuz
22/08 20:00
Përse vendosa të largohem nga Shqipëria. Do të kthehem të jetoj pas disa vitesh në një vend…
15/08 20:00
Nuk kam lejuar kurrë të fyejnë vendlindjen time.Shqipëria me gjithë të metat mbetet oaz frymëzimi
01/08 20:00
Kam kaluar sfida mbijetese në emigrim dhe tani që kam mundësi dua të ndihmoj njerëz në nevojë
25/07 20:00
Nismë nga zemra ime, për vajzën time, dhe për çdo prind që ka fëmijë me autizëm
18/07 20:00
Të gjesh shpirtin binjak në Diasporë. Nisma unike e dy shqiptarëve të lindur në Zvicër
11/07 20:00
Në Amerikë në pension ndryshon jeta totalisht. Rikthimi në Tiranë për të zhvilluar brezin e ri
04/07 20:00
T’ju mësosh fëmijëve gjuhën shqipe në Greqi edhe në karantinë
27/06 20:00
16 vjeç refugjat, sot arkitekt fitues në Angli, si dhe pjesë e komunitetit të arkitekturës botërore
20/06 20:00
Shqiptarja e parë e emëruar në OKB si eksperte e pavarur për të drejtat e njeriut
13/06 20:00
Në Londër fizikisht, mendja dhe zemra mbetën gjithmonë në Kosovë. Tre dekada në emigrim
06/06 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 20:00
Kuroje pacientin siç do të doje të kuronin ty. Amaneti i Sterjo Spasses dhe nxitja për dituri
30/05 17:42
Koncerti i parë i Rita Orës me diasporën shqiptare dhe njohja me Ardian Bujupin
23/05 20:00